SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google oskarżony w USA o stosowanie monopolu. „Głęboko wadliwy pozew”

Departament Sprawiedliwości USA wystosował pozew sądowy przeciwko Google. Koncern jest oskarżany o praktyki monopolistyczne związane z wyszukiwarką internetową i narzucaniem użytkownikom korzystanie z tej platformy. - Pozew jest głęboko wadliwy. Użytkownicy korzystają z Google z własnego wyboru - zapewnia firma w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Google (którego właścicielem jest holding Alphabet) należy obecnie do największych firm technologicznych na świecie, jednak rynkowa strategia koncernu od dawna budzi kontrowersje.

Z tego powodu Google spotkał się z wymiernymi konsekwencjami, do tej pory głównie na rynku europejskim. Przykłady: w 2017 r. koncern otrzymał 2,42 mld euro kary od Komisji Europejskiej za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, w 2018 r. KE ukarała Google kwotą 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android, zaś w 2019 r. koncern otrzymał od KE karę w wysokości 1,49 mld euro za monopol w reklamach internetowych.

Google oskarżony w USA

Teraz kłopoty dotknęły Google także na rodzimym rynku amerykańskim. Departament Sprawiedliwości USA oraz 11 prokuratorów stanowych skierowali do sądu pozew przeciwko koncernowi.

Google został oskarżony o stosowanie praktyk monopolistycznych związanych z jego wyszukiwarką internetową, która jest obecnie najbardziej popularnym tego typu narzędziem na świecie.

Czytaj także: Trzy startupy z Polski w europejskim akceleratorze Google for Startups. Na liście Infermedica, Sundose i Yosh.AI

Zgodnie z pozwem Google narzuca konieczność korzystania ze swojej wyszukiwarki m.in. użytkownikom urządzeń takich firm jak Apple czy LG. W ten sposób koncern ma stosować monopol i ograniczać konkurencję na rynku wyszukiwarek internetowych oraz wolny wybór użytkowników.

Na razie nie wiadomo jakie będą dalsze losy pozwu skierowanego obecnie do amerykańskiego sądu. Media zwracają uwagę na fakt, że śledztwa antymonopolowe toczą się także w wypadku koncernów Amazon i Facebook.

Google nie zgadza się z zarzutami. - Pozew wniesiony przez Departament Sprawiedliwości USA jest głęboko wadliwy. Użytkownicy korzystają z Google z własnego wyboru – nie dlatego, że są do tego zmuszani lub dlatego, że nie są w stanie znaleźć alternatyw. – zaznacza Adam Malczak, corporate communications manager, Poland & CEE w oświadczeniu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Z kolei Kent Walker, SVP of Global Affairs w Google na blogu przyznaje, że koncern płaci producentom sprzętu za to, by w ich oprogramowaniu pojawiała się wyszukiwarka Google. Walker zaznacza jednak, że w podobny sposób działają producenci konkurencyjnych dla Google wyszukiwarek, takich jak Yahoo czy Bing, zaś sami użytkownicy mają pełną swobodę wyboru domyślnej wyszukiwarki, z której chcą korzystać w swoich urządzeniach.

W II kwartale br. koncern Alphabet, do którego należy Google, zanotował spadek przychodu o 2 proc. do 38,3 miliarda dolarów i zysku netto z 9,95 do 6,96 miliarda dolarów. Mimo wszystko wyniki giganta były lepsze od spodziewanych przez analityków.

Czytaj także: Google Maps pokaże natężenie ruchu w sklepach w związku z pandemią koronawirusa

Dołącz do dyskusji: Google oskarżony w USA o stosowanie monopolu. „Głęboko wadliwy pozew”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl