SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Menedżerowie Polsatu we władzach Grupy Interia: Adam Nowe w zarządzie, Zygmunt Solorz szefem rady nadzorczej

Do władz Grupy Interii, która jest właśnie została przejęta przez Telewizję Polsat, dołączyli przedstawiciele nowego właściciela: członkiem zarządu został Adam Nowe, prokurentem Norbert Walkiewicz, a członkami rady nadzorczej: Zygmunt Solorz, Tobias Solorz, Piotr Żak, Maciej Stec i Stanisław Janowski.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

Telewizja Polsat oficjalnie przejęła Grupę Interia od Bauer Media Group. Jak informuje rzecznik prasowy Polsatu Tomasz Matwiejczuk, zamknięcie transakcji nastąpiło w zeszłym tygodniu.

W związku z przejęciem do zarządu spółki dołączył Adam Nowe (na zdjęciu niżej), który od kwietnia ub.r. jest członkiem zarządu Telewizji Polsat, a w lipcu ub.r. objął taką funkcję w należącej do Polsatu Superstacji. Jest też członkiem zarządu Music TV (to nadawca kanałów Eska TV, Eska TV Extra i Eska Rock TV) oraz Lemon Records (nadawca Polo TV i Vox Music TV). Ogółem z Telewizją Polsat jest związany od 16 lat.

W zarządzie Grupy Interia pozostają jej dotychczasowi członkowie: prezes Artur Potocki (pełni tę funkcję od stycznia 2011 roku), Paweł Chwalba, Radosław Kucko (są w zarządzie od września 2011 roku) oraz powołany w połowie ub.r. Piotr Lisowski.

Jednocześnie w Grupie Interia utworzono radę nadzorczą. Jej przewodniczącym został Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu i szef rady nadzorczej Telewizji Polsat. W skład rady nadzorczej Interii weszli też Tobias Solorz (były prezes Cyfrowego Polsatu, obecnie w radach nadzorczych Telewizji Polsat i Polkomtelu), Maciej Stec (wiceprezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, członek rady nadzorczej Telewizji Polsat) oraz Stanisław Janowski (od kwietnia ub.r. prezes Telewizji Polsat, wcześniej szef Polsat Media). Natomiast prokurentem w Grupie Interia został Norbert Walkiewicz pełniący też taką funkcję w Telewizji Polsat.

W ub.r. Grupa Interia.pl osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 1,3 proc. do 115,75 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 0,6 proc. do 95,22 mln zł jej zysk netto zwiększył się z 22,26 do 31,02 mln zł. Firma zatrudniała 379 pracowników, osiągnęła 7,4 mln zł zysku z przeniesienia agencji Semahead do osobnej spółki.

Polsat płaci Bauerowi 422 mln zł za Interię

Cyfrowy Polsat na początku lipca w komunikacie giełdowym podał, że otrzymał zgodę prezesa UOKiK na kupno Grupy Interii przez Telewizję Polsat od Grupy bauer Media. W ramach transakcji Polsat przejmie spółki Grupa Interia.pl, Mobiem Polska (to agencja marketingu mobilnego przejęta kilka lat temu przez Interię), GIGO i GIKO. Zapowiedziano, że „zamknięcie transakcji, zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej, oczekiwane jest w lipcu 2020 roku”.

Umowę przedwstępną w tej sprawie zawarto pod koniec kwietnia. Telewizja Polsat i Bauer ustaliły cenę na 422 mln zł. Zaznaczono, że cena zostanie pomniejszona o „określone płatności wykonywane przez spółki z Grupy Interia na rzecz sprzedających i podmiotów powiązanych sprzedających zrealizowane po dniu 31 grudnia 2019 r. oraz powiększona o odsetki naliczane wg stopy 3% rocznie za okres od 31 grudnia 2019 r. do dnia zamknięcia transakcji od kwoty 410 milionów PLN pomniejszonej o płatności, zgodnie z przyjętym w umowie przedwstępnej mechanizmem locked-box”.

Doradcą prawnym Telewizji Polsat przy transakcji był Greenberg Traurig Grzesiak sp.k. a Trigon pełnił rolę doradcy finansowego.

Ustalono też, że wraz z finalizacją tej transakcji Polsat Media podpisze z wydawnictwem Bauer i porównywarką finansową Rankomat (należącą do Bauer Media) umowę o świadczenie usług reklamowych. W ramach tej umowa oba podmioty będą płacić do Polsat Media łącznie 12 mln zł.

Interia strategiczną inwestycją Polsatu

- Jesteśmy polską firmą i jesteśmy dumni z bycia liderem rynku mediów i telekomunikacji w Polsce. Zakup Grupy Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy. Grupa Interia jest wiodącym graczem w tym segmencie. Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii - powiedział pod koniec kwietnia Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

- Grupa Interia jest biznesem odnoszącym duże sukcesy, ale musimy mieć pewność, że wyraźnie koncentrujemy się na naszych kluczowych priorytetach strategicznych. Dlatego cieszymy się, że możemy sprzedać Grupę Interia Grupie Polsat, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem strategicznym. Dziękujemy Prezesowi Zarządu Arturowi Potockiemu i całej ekipie Interii za konsekwentny i udany rozwój biznesu i życzymy wszystkiego najlepszego - dodał Veit Dengler, COO Bauer Media Group.

Jak podano w komunikacie „dla Grupy Polsat zakup Interii to strategiczna inwestycja w obszarze internetu. To istotne wzmocnienie pozycji na dynamicznie rosnącym rynku reklamy online. To również dodatkowy kanał dystrybucji oraz monetyzacji treści produkowanych już obecnie na potrzeby 34 kanałów telewizyjnych z logiem Polsatu. Dla Grupy Polsat, Interia będzie również głównym polem działań marketingowych w internecie całego jej portfolio usług i produktów, obejmujących m.in. markę Plus, Cyfrowy Polsat, Ipla, Netia czy marki Telewizji Polsat”.

Polsat Media ma wesprzeć sprzedaż oferty reklamowej Interii. - Kupujemy dobrze prowadzony biznes o silnej pozycji na rynku internetowym. Doskonale pasuje do strategii Telewizji Polsat. Chcemy dostarczać atrakcyjne treści wszystkimi możliwymi kanałami dystrybucji. Dzięki Interii nasz kontent zyska kolejne pole eksploatacji. Nasza oferta dla reklamodawców zostanie wzbogacona o bardzo efektywne internetowe formaty reklamowe o szerokim zasięgu. Chcemy mieć silną pozycję na dynamicznie rosnącym rynku reklamy online. Liczymy zarówno na potencjał Grupy Interia, jak i jej pracowników, ich kompetencje i doświadczenie, które z pewnością pozwolą nam skutecznie realizować nasze ambitne cele - dodał Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat.

Według badania Gemius/PBI w lutym br. serwisy i aplikacje internetowe Grupy Cyfrowy Polsat (m.in. Ipla i Polsatnews.pl) zanotowały 8,94 mln użytkowników, 133,3 mln odsłon oraz 12 minut i 39 sekund średniego czasu korzystania w ciągu doby przez internautę, natomiast Grupa Interia.pl zanotowała 18,29 mln użytkowników, 1,38 mld odsłon oraz 30 minut i 6 sekund przeciętnego czasu spędzonego przez internautę w ciągu doby.

Cyfrowy Polsat zainwestował w Asseco, przejął Vindix i Alledo

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

W ostatnim okresie przejęcia przeprowadziła też Netia, której 66 proc. udziałów Cyfrowy Polsat ma od drugiej połowy 2018 roku. Na początku br. Netia kupiła od Ringier Axel Springer Polska za ok. 34 mln zł centrum danych w Krakowie, pod koniec listopada ub.r. za udziały krakowskiego operatora internetu stacjonarnego ISTS zapłaciła nieco ponad 34 mln zł, a za działającego w Łomży operatora internetowego IST - 8,8 mln zł.

Cyfrowy Polsat należy do Zygmunta Solorza, ma wypłacić rekordową dywidendę

W związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym przez epidemię pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat przesunął o rok, do września 2024 roku, końcowy termin spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłatę 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. W maju kierownictwo Cyfrowego Polsatu podkreśliło, że nie ma obecnie żadnych planów dotyczących redukcji załogi. - Nasz zespół jest dla nas bardzo ważny. Mamy szerokie plany rozwoju, potrzebujemy ludzi. Inwestujemy w przyszłość i konsekwentnie budujemy portfolio naszego biznesu tak, aby być rzeczywiście odpornym na wszystkie zdarzenia rynkowe – podkreślił wiceprezes firmy Maciej Stec.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 proc. kapitału spółki i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu jej akcjonariuszy.

Od ub.r. Cyfrowy Polsat wypłaca rekordowo duże dywidendy, nową politykę w tym zakresie przyjął na wniosek Zygmunta Solorza. W ub.r. firma przekazała inwestorom 594,78 mln zł dywidendy (po 93 grosze na akcję), którą podzielono na dwie transze: po 45 groszy na akcję w lipcu i po 48 groszy w październiku. Do Zygmunta Solorza trafiło 341 mln zł. Na początku czerwca br. zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zarekomendowały, żeby firma wypłaciła w br. akcjonariuszom 639,55 mln z dywidendy, po 1 zł na akcję. To rekordowa dywidenda w historii firmy. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym większość głosów ma Solorz.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc.

Dołącz do dyskusji: Menedżerowie Polsatu we władzach Grupy Interia: Adam Nowe w zarządzie, Zygmunt Solorz szefem rady nadzorczej

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Za pół roku starzy out - jak w Polkomtelu.
0 0
odpowiedź
User
piotr
prokurator we wladzach :D tego nie bylo jeszcze ;)
0 0
odpowiedź
User
Duudaa
Wiec w PRAWO ZWROT i w sluzbie wladzy! Wladza sie odwdzieczy, tak jak odwdziecza sie juz Polsatowi czy redaktorowi Sakiewiczowi z Gazety Polskiej. Grunt to sie dobrze ustawic.
0 0
odpowiedź