SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto chce nadawać w ogólnopolskim MUX DAB+? Dwa wnioski z Kielc

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała listę chętnych na nadawanie w DAB+ w konkursach dotyczących multipleksu ogólnopolskiego. Wpłynęło osiem wniosków, z czego dwa złożyły kieleckie spółki związane z Radiem FaMa. W cyfrowym eterze może zadebiutować wiele stacji wcześniej nieobecnych w analogowym.

KRRiT prowadzi dwa konkursy w sprawie nadawania w cyfrowym eterze. W pierwszym do udziału mogli zgłaszać się trzej dotychczasowi nadawcy ogólnopolscy: RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja. Wpłynęły wnioski spółki Radio Muzyka Fakty Grupa RMF (RMF FM) i Redemptorystów, Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Radio Maryja).

Grupa RMF przez wiele lat krytykowała DAB+ i twierdziła, że jest to przestarzały oraz zbyt drogi system nadawania. Do ostatniej chwili nie zdradzała czy weźmie udział w konkursie. - Jeśli okaże się, że koszty emisji w DAB+ będą zbyt wysokie, będziemy ponownie rozważać, czy pozostać w tym systemie, czy się jednak z niego wycofać - stwierdził po ogłoszeniu decyzji o starcie Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF.

Jedno wolne miejsce po Radio Zet

Radio Maryja już wchodzi w skład testowego multipleksu związanej z Polsatem spółki DABCAST w Warszawie i Trójmieście. Na udział w konkursie nie zdecydował się Eurozet, nadawca m.in. Radia Zet i Grupa Radiowa Agory. Przedstawiciel nadawcy tłumaczył, że spółka nie zmieniła krytycznego stanowiska na temat cyfryzacji radia za pośrednictwem DAB+.

- Ze względu na fakt, że liczba złożonych wniosków jest mniejsza niż wskazana w ogłoszeniu liczba zmienianych (rozszerzanych) koncesji, postępowania będą prowadzone odrębnie dla każdego wniosku - poinformował przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Z powodu braku wniosku o cyfrową koncesję ze strony Eurozetu, jedno miejsce w tej puli pozostanie na razie wolne. KRRiT nie zdradza czy rozpisze na nie dodatkowy konkurs.

Radio FaMa w całej Polsce?

Drugi konkurs rozpisany przez regulatora pozwolił na pozyskanie miejsca na multipleksie sześciu dotychczasowym stacjom ponadregionalnym lub nowym graczom. W tym przypadku wpłynęło dokładnie sześć ofert. Dwa zostały złożone przez kieleckie spółki Radio Top (Radio Top) i Agencję Radiowo-Telewizyjną „Fama” (Fama Dance).

Ta druga firma jest jednym z udziałowców pierwszej. Radio FaMa nadaje w analogowym zakresie FM w Tomaszowie Mazowieckim, Wołominie, Słupsku i Żyrardowie. 19 lutego br. zakończyło nadawanie w Kielcach. Rok wcześniej z powodu pandemii koronawirusa spółka nie złożyła na czas wniosku o przedłużenie koncesji. KRRiT przeprowadziła konkurs na częstotliwości 100,8 FM w Kielcach i 100,9 FM w Ostrowcu Świętokrzyskim, który wygrało radomskie Radio Rekord. W Kielcach Fama jest dostępna tylko drogą internetową, choć może wrócić do analogowego eteru, gdyż KRRIT prowadzi konkurs dotyczący częstotliwości 90,9 FM w Kielcach.

W DAB+ pojawią się nowe stacje

Fundacja Emanio Arcus z Legionowa chce w ogólnopolskim multipleksie DAB+ nadawać stację Radio dla Dorosłych. Koncesjonariusz jest już znany z Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych, które działa w multipleksach lokalnych DAB+. W 2015 roku fundacja została większościowym udziałowcem Hobby, właściciela Radia Hobby. Rozgłośnia w listopadzie 2015 roku straciła koncesję za nadawanie kremlowskiej audycji Radia Sputnik.

W multipleksie ogólnopolskim chce też nadawać Radio Voyager. Stoi za nim spółka Imperium Media z Gliwic, która już nadaje Radio Imperium w multipleksach lokalnych i eksperymentalnych DAB+ w Katowicach, Gliwicach, Wrocławiu, Opolu, Bielsku-Białej i Szczawnicy.

Spółka MWE Radio, należąca do Grupy MWE Michała Winnickiego chce nadawać w MUX- ogólnopolskim Mixradio. Niedawno informowaliśmy, że firma kupiła nowy budynek, gdzie ma mieścić się m.in. studio radiowe. Firma Winnickiego jest znana z adresowanego dla seniorów kanału telewizyjnego Antena HD, dostępnego w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, stacji tematycznych (m.in. Adventure HD, FilMax, Power TV), a także multipleksów lokalnych i eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej.

Tylko jeden wniosek ZPR

Choć w portfolio Grupy ZPR Media są Radio Eska, Eska Rock, VOX FM, Radio SuperNova i Radio Plus, to wpłynął jedynie wniosek o nadawanie drogą cyfrową Radia Eska. Nie wiadomo czy dotyczy warszawskiej mutacji stacji czy na potrzeby DAB+ zostanie udostępniona wersja ogólnopolska.

O miejsca w DAB+ nie ubiega się też Agora, która jest nadawcą m.in. Radia Złote Przeboje czy TOK FM. - To przestarzała technologia, a inwestycje w nią nie przystają do obecnej rzeczywistości i są ekonomicznie nieuzasadnione - tłumaczył niedawno Maciej Strzelecki, prezes Grupy Radiowej Agory.

- Ze względu na fakt, że liczba złożonych wniosków jest równa wskazanej w ogłoszeniu liczbie udzielanych lub zmienianych (rozszerzanych) koncesji, postępowania będą prowadzone odrębnie dla każdego wniosku - poinformował przewodniczący KRRiT. W ogólnopolskim multipleksie DAB+ trzy miejsca przypadną też rozgłośniom Polskiego Radia. Nie muszą one jednak ubiegać się o koncesje.

Powolny rozwój DAB+ w Polsce

Z danych TePanelu wynika, że mniej niż 5 proc. Polaków posiada odbiorniki radiowe obsługujące DAB+. Obecnie w zasięgu 41 nadajników DAB+ Polskiego Radia znajduje się 54,2 proc. populacji Polski. W październiku ub.r. miało to być już 67,1 proc., ale doszło do opóźnienia przetargów. Później okazało się, że spółki w nim uczestniczące zażyczyły sobie kwot przekraczających przeznaczone na rozszerzenie zasięgu wydatki. Nadawca publiczny nie informuje co dalej z planowanym zwiększeniem zasięgu w DAB+.

Obecnie w multipleksie w DAB+ Polskiego Radia są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. 1 stycznia 2023 roku ma do nich dołączyć Polskie Radio Hit.

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio i Muzo.FM. W wybranych częściach kraju działają też multipleksy testowe.

Choć polscy nadawcy komercyjni twierdzą, że lepszym sposobem na cyfryzację radia jest oferowanie dodatkowych stacji drogą internetową, to technologia DAB+ rozwija się w Europie Zachodniej. W Paryżu w ten sposób można słuchać blisko 100 stacji radiowych. Nieco mniej stacji jest dostępnych w Niemczech, ale przybywa ściśle określonych tematycznie rozgłośni. Producent farb Brillux rozpocznie niedługo emisję stacji dla rzemieślników.

Dołącz do dyskusji: Kto chce nadawać w ogólnopolskim MUX DAB+? Dwa wnioski z Kielc

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dizel
Pytanie do Radio 357 i Nowy Świat - dlaczego nie ubiegają się o miejsce w DAB+?
odpowiedź
User
Romuś
Pytanie do Radio 357 i Nowy Świat - dlaczego nie ubiegają się o miejsce w DAB+?


No chyba wiadomo dlaczego.
Koszty.

Może byłoby więcej chętnych, gdyby wyznaczono datę wyłączenia UKF, ale nawet wtedy np. taka Agora liczyłaby, że władza się zmieni i wyłączenie zostanie odwołane.
A nawet nie musi się władza zmieniać.
Wystarczy zobaczyć jakie cyrki są z przejściem na DVB-T 2.
odpowiedź
User
Diomedes
Kiedy maja ruszyć ten ogólnopolski i ponadregionalny DAB+?
odpowiedź