SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN czeka na przedłużenie koncesji przez KRRiT od dziewięciu miesięcy. „Nierówne traktowanie podmiotów”

Mimo ponownego złożenia stosownego wniosku przez prof. Tadeusza Kowalskiego, KRRiT nie zajęła się we środę rekoncesją na nadawanie dla TVN na kolejnych 10 lat. Rada nie pochyliła się też nad wnioskami o przedłużenie dla innych anten nadawcy: TVN Turbo i TVN International. - Postępowanie w sprawie TVN trwa dłużej niż przewidują przepisy. Choć monitoring kanału potwierdził, że wszystko jest w porządku, nadal nie ma żadnej decyzji. Moim zdaniem to dowodzi nierównego traktowania podmiotów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

Budynek TVN i Doscovery Polska, fot. materiały prasowe TVNBudynek TVN i Doscovery Polska, fot. materiały prasowe TVN

TVN czeka na przedłużenie koncesji już od niemal dziewięciu miesięcy. Pod koniec ub. roku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiły wnioski o przedłużenie koncesji dla TVN, TVN International i TVN Turbo. Mimo to członkowie KRRiT nie zajęli się jeszcze nimi.

Zapytaliśmy w lipcu Krajową Radę skąd zwłoka w głosowaniu nad rekoncesją dla głównego kanału TVN, a także na jakim etapie są prace nad nim w Krajowej Radzie, ale nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, w środę po raz kolejny zgłosił na posiedzeniu KRRiT wniosek o zajęcie się sprawą przedłużenia koncesji dla głównego kanału TVN, jednak wniosek ten po prostu przepadł w głosowaniu i członkowie rady nie zajęli się nim. Podobnie było zresztą także na lipcowym posiedzeniu. – To była najkrótsza debata jaką pamiętam – komentował wówczas w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski.

Tym samym jednak sprawa rekoncesjonowania TVN (ale także TVN International oraz TVN Turbo) została przełożona do kolejnego spotkania Rady, które zaplanowano na 13 września. – Czy się wtedy zajmiemy tą sprawą nie wiem, ale zapowiadam, że konsekwentnie na każdym spotkaniu będę o to wnioskował – mówi nam prof. Kowalski.

"Przewodniczący odpowiada za terminowość"

Na samym wnioskowaniu nie skończyło się. Prof. Kowalski upublicznił wczoraj swoje stanowisko, które złożył w KRRiT w rzeczonej sprawie. Można w nim przeczytać, że wniosek o wydanie decyzji rekoncesyjnej na nadawanie TVN został złożony przed upływem 12 miesięcy przed wygaśnięciem dotychczasowej koncesji, zaś postępowanie trwa już blisko 9 miesięcy - czyli znacznie dłużej niż jest to przewidziane w Kpa. „W prawomocnym wyroku NSA (...) sąd stwierdził, że Przewodniczący KRRiT ponosi odpowiedzialność za terminowość spraw koncesyjnych. NSA w wyroku (...) dotyczącym bezczynności Przewodniczącego KRRiT w postępowaniu rekoncesyjnym dla programu „TVN Siedem” nadawanym przez spółkę, określił charakter bezczynności organu” – przypomina prof. Kowalski.

Członek Krajowej Rady uważa też, że nie ma żadnych przesłanek dla zwlekania z decyzją w sprawie rekoncesji TVN, gdyż monitoring programowy przeprowadzony w dniach 16-22 stycznia 2023 r. wykazał, że program jest zgodny z zapisami koncesji. - Nadawca spełnił już wszystkie warunki, łącznie z tym, że złożył nam sprawozdania finansowe - podkreśla prof. Kowalski.

„Okolicznościami nieuwzględnienia wniosku nie mogą być też kwestie struktury własnościowej Spółki TVN S.A. Obecne postępowanie toczy się pomiędzy spółką TVN S.A. a KRRiT od 2022 r. Wcześniej, 26 kwietnia 2023 r., ta sama spółka uzyskała koncesję na nadawanie przez kolejnych 10 lat programu „HGTV”. Spółka od tego czasu nie zmieniła struktury własnościowej” - czytamy w stanowisku.

Cel: opóźnianie decyzji

Skąd ta zwłoka? - W mojej ocenie działania przewodniczącego w kwestii badania struktury własności mają charakter pozorny, a ich rzeczywistym celem jest opóźnianie decyzji w sprawie rekoncesji. Są także przykładem nierównego traktowania podmiotów – podkreśla w rozmowie z nami prof. Tadeusz Kowalski.

„Kierując się interesem publicznym i zasadą praworządności, w związku z prawomocnymi orzeczeniami NSA w sprawie bezczynności i rażącego naruszenia prawa przez Przewodniczącego KRRiT (w sprawach analogicznych) oraz opiniami Departamentu Prawnego i Departamentu Regulacji Biura KRRiT, informuję, że na każdym kolejnym posiedzeniu KRRiT będę wnosił o niezwłoczne podjęcie decyzji rekoncesyjnych dla spółki TVN S.A.” – kończy się oświadczenie, które trafiło do protokołu posiedzenia KRRiT.   

Na rozstrzygnięcie czeka kilka koncesji

TVN SA czeka nie tylko na przedłużenie koncesji głównego swojego kanału (wygasa ona 14 kwietnia 2024 roku), lecz także TVN International (wygasa 10 lutego 2024 r.), TVN Turbo (wygasa 12 kwietnia 2024 r.), a w ub. miesiącu złożyła wniosek o rekoncesję dla kanału TVN Style, którego koncesja wygasa 28 lipca 2024 r. Spółka zabiega o przedłużenie praw do nadawania tych kanałów na kolejnych 10 lat, zaś wnioski (zgodnie z przepisami) złożone być musiały najpóźniej rok przed wygaśnięciem praw.

Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od połowy 2015 roku, gdy przejął ją Scripps Networks Interactive, trzy lata później przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną br. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T. Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana w Amsterdamie. Od połowy ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.

Dołącz do dyskusji: TVN czeka na przedłużenie koncesji przez KRRiT od dziewięciu miesięcy. „Nierówne traktowanie podmiotów”

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Słup w Amsterdamie mimo wszystko polskie prawo łamie. Przez peowskiego szefa rady Jana Dworaka, który na nie zareagował prawidłowo na czas teraz jest problem.
odpowiedź
User
WściekłyChopin
TVN nie powinno dostać koncesji. Jest sporo powodów. Najważniejszy to interesy jakie te media reprezentują, czyli rusko- niemieckie, a także kłamstwa i manipulacje na antenach.
odpowiedź
User
Paka
Tvn rzadzi jak rmf w radiu milego dnia
odpowiedź