SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Krzysztof Czabański: należy zlikwidować abonament RTV, media publiczne finansowane z budżetu

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański stwierdził, że jest zwolennikiem zastąpienia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez dotację z budżetu państwa. Mogłaby ona wynosić od 2,5 do 3 mld zł rocznie.

Krzysztof Czabański, fot. Polskie Radio Article

W ostatnich kilku miesiącach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiadali nową ustawę o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Ma ona wprowadzić nowy mechanizm poboru tej daniny: przez każdą zobowiązaną do tego osobę (bez względu na to, czy ma telewizor lub radio) razem z podatkiem PIT/CIT lub składką na KRUS. W takiej sytuacji abonament ma wynosić 6-8 zł miesięcznie od osoby, a roczne wpływy z niego nie przekroczą 3 mld zł.

W ramach tej ustawy miałyby też zostać wprowadzone przepisy o rekompensacie dla mediów publicznych za wpływy nieuzyskane z powodu zwolnienia niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu rtv. Według nieoficjalnych danych będzie to przynosić ok. 200 mln zł rocznie.

Nowa ustawa abonamentowa ma zostać wprowadzona z początkiem 2019 roku.

Krzysztof Czabański: należy zlikwidować abonament RTV

W tym tygodniu „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła w PiS, podała, że obóz rządzący chce wycofać się z planów gruntownego zmienienia abonamentu rtv. Powodem jest głównie to, że nie zamierza wprowadzać nowych danin w 2019 roku, w którym jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Dlatego abonament ma zostać zastąpiony dotacją z budżetu państwa.

Takie rozwiązanie popiera Krzysztof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - To byłby dobry i ciekawy pomysł, nad którym trzeba się mocno zastanowić. Byłby to projekt z korzyścią dla ludzi. Nie byłyby to opłaty indywidualne, nie absorbowałyby nikogo - stwierdził w rozmowie z „Super Expressem”. Dodał, że trwają prace nad innym systemem finansowania mediów publicznych.

Czabański uważa, że media publiczne z budżetu państwa powinny otrzymywać od 2,5 do 3 mld zł rocznie.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Obecnie abonament rtv muszą płacić właściciele odbiorników telewizyjnych i radiowych, którzy zarejestrują je na Poczcie Polskiej. Opłata za telewizor wynosi 22,70 zł miesięcznie, a za radio - 7 zł miesięcznie. Zwolnieni z tej opłaty są m.in. emeryci w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatanci oraz bezrobotni.

Trzecie podejście do zmiany abonamentu

Obecny obóz rządzący już dwukrotnie próbował wprowadzić duże zmiany w systemie poboru abonamentu rtv. Wiosną ub.r. zgłoszono projekty ustaw, w ramach których abonament zostanie zastąpiony składką audiowizualną pobieraną razem z rachunkami za prąd. Wycofano się z tego w połowie roku, kiedy okazało się, że takie przepisy wymagają notyfikacji przez Komisję Europejską.

Z kolei wiosną br. zaproponowano nowelizację obecnej ustawy abonamentowej, w ramach której, żeby uskutecznić pobór tej opłaty sieci kablowe i platformy cyfrowej miały przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów korzystających z płatnej telewizji oraz ich deklaracje o posiadaniu telewizorów. Przeciw takiemu rozwiązaniu mocno protestowali dostawy płatnej tv oraz zrzeszające ich organizacje. W konsekwencji latem rządzący zrezygnowali z tych przepisów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Czabański: należy zlikwidować abonament RTV, media publiczne finansowane z budżetu

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Oj Czabański, ty się w końcu doigrasz.
27 2
odpowiedź
User
Widz
Media Publiczne powinny na siebie zarabiać!
Produkcje o Rolniku co szuka, czy inne Rancza powinny zarabiać na Teatr Telewizji czy programy kulturalne, religijne (nie mylić z katolickimi) czy inne misyjne które są zapisane w ustawie.
Jeśli się nie zarabia to nie daje się po kilkadziesiąt tysięcy towarzyszom z Dziennika Telewizyjnego czy innym Pereirą którzy na wolnym rynku czyściliby kible w Brzeszczach (po znajomości) ;)
Pudelek Kurski powinien być (i będzie) pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za działanie na niekorzyść spółki. Tak by było w normalnym państwie. Niestety u nas od 2 lat działa zasada "rozdawaj ile wlezie bo nie twoje, a za 10 lat niech się martwią inni".
32 8
odpowiedź
User
fj
Znowu w życiu Czabańskiemu nie wyszło?
23 2
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Już nie mogę się doczekać, kiedy odezwie się ten lewak o nicku @ani grosza i po raz 100500 napisze, że trzeba w ogóle zlikwidować albo sprzedać media narodowe, żeby społeczeństwo odmóżdżało się dobrze rozwiniętą komercją.
Czekam na jego wpis, bo bardzo chciałbym się znowu pośmiać z niego!
8 23
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Kurak-burak powinien wylecieć z funkcji prezesa TVPiS na zbity pysk.
14 9
odpowiedź
User
xsd
może niech sieci kablowe płacą za abonenta opłatę . A nie abonenci płacą dwa razy za to samo .
9 5
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Kurak-burak powinien wylecieć z funkcji prezesa TVPiS na zbity pysk.

Co za obleśne lewackie bydlę!
Podszywa się pode mnie i zatruwa klimat na forum!
Przedwczoraj tak przesadził, że moderator pokasował mu wpisy, ale niczego to lewackiego podszywacza nie nauczyło. Znowu zaczyna zabawę w podszywanie się pod moją osobę.
Hahahahaha, ale każdy inteligentny czytelnik wie, że ja szanuję Jacka Kurskiego i nigdy w życiu nie zwyzywałbym go od buraka! Podszywacz zatem tylko się błaźni i kompromituje, ale to jego problem i chce tego problemu na własne życzenie.
2 21
odpowiedź
User
abc
Zmiana frontu Towarzysze. Czyżby "namiestnik" z Nowogrodzkiej wydał nowe wytyczne:)
16 2
odpowiedź
User
oj tam...
Nigdy nie zawiodłem się na tow. Czabańskim. Wiecie.
13 0
odpowiedź
User
GregoryT
Czy on wie czego chce, bo co chwilę inne złote myśli ...
To wygląda jak gadanie o czym kolwiek aby tylko w mediach zaistnieć: wiecie płacą mi, nic nie robię to czasem coś pogadam bez sensu.
17 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing