SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł o 8 pkt do 42 pkt w kwietniu

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan zyskał w kwietniu 8 punktów i wyniósł 42 pkt w skali 0-100 pkt, poinformowała w czwartek PKPP. Indeks roczny wzrósł natomiast o 2 pkt do 44 pkt, wynika z komunikatu.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w kwietniu w notowaniu na drugi kwartał zarejestrował znaczną poprawę, bo aż o osiem punktów w stosunku do ostatniego notowania. Indeks kwartalny wyniósł 42 pkt. Poprawiły się również, chociaż mniej spektakularnie, bo tylko po dwa punkty, indeksy półroczny i roczny. Ten ostatni wyniósł 44 pkt., czyli już niewiele wyprzedza bieżący indeks kwartalny" - podano w komunikacie.

Analitycy PKPP przypuszczają, że ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, zaobserwowane zwłaszcza w końcówce pierwszego kwartału utrzyma się, a nawet wzmocni w drugim kwartale, który może się nawet okazać najlepszy w tym roku.

"O ile dynamika produkcji sprzedanej przemysłu rosła już od kilku miesięcy, za co odpowiedzialny był głównie eksport, to w ostatnim miesiącu nastąpiła też poprawa dynamiki sprzedaży detalicznej, co można już łączyć z odbiciem w górę płac i zahamowaniem spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw" - skomentował cytowany w komunikacie ekspert PKPP Stanisław Kubielas.

W rezultacie w ub. miesiącu po raz pierwszy od roku zanotowaliśmy realny wzrost funduszu płac. Zdaniem analityków Lewiatana, zmniejsza to ryzyko dalszego ochłodzenia popytu wewnętrznego, co mogłoby stać się groźne w razie równoczesnego pogorszenia wyników eksportu netto, czy to na skutek aprecjacji waluty krajowej, czy szybszego przyspieszenia importu niż eksportu w trakcie dalszego ożywienia.

"Główne czynniki ryzyka koncentrują się teraz w obszarze finansów publicznych, szczególnie wobec nowego źródła destabilizacji międzynarodowych rynków finansowych, jakim są kryzysy fiskalne niektórych wysoko zadłużonych krajów Eurolandu" - czytamy dalej.

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, zyskał aż trzynaście punktów zwiększając się do 36 pkt. Również indeks roczny poprawił swe notowania o dwa punkty, niewiele różniąc się teraz od indeksu kwartalnego.

"Wydaje się, że ożywienie popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego, w drugim kwartale osiągnie swoje tegoroczne możliwości. Z jednej strony silne wzrosty sprzedaży eksportowej od kilku miesięcy przywróciły poziom miesięcznego wolumenu eksportu sprzed załamania kryzysowego. Z drugiej strony obserwujemy chyba właśnie odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac" - oceniają eksperci PKPP.

Indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki nie uległ zmianie w ujęciu kwartalnym, a indeks roczny zyskał jeden punkt. Oba indeksy wahają się ok. 40 pkt., czyli poniżej połowy skali.

"Wprawdzie maleje inflacja, a w obrotach bieżących z zagranicą zanotowaliśmy kolejną nadwyżkę, to rośnie niepokój o stan finansów publicznych, zwłaszcza w kontekście wydarzeń w niektórych wysoko zadłużonych krajach Eurolandu" - ostrzegają analitycy.

Indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej poprawił się o 4 punkty do 49 pkt. w ujęciu kwartalnym, a w perspektywie rocznej w zasadzie nie uległ zmianie.

"Przedsiębiorstwa sygnalizują poprawę kondycji finansowej, co potwierdzają dane o rentowności i płynności tego sektora. Wprawdzie bankructw jest więcej niż w ub. roku, ale nie można mówić o istotnym wzroście zatorów płatniczych. Również sektor bankowy wykazuje dobrą kondycję finansową, a wyniki działalności bankowej w ub. roku nie byłyby gorsze niż rok wcześniej, gdyby nie wzrost odpisów rezerw na kredyty zagrożone. Mimo kryzysu banki wzmocniły swą pozycję kapitałową i bazę depozytową" - ocenia raport.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.

Dołącz do dyskusji: Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł o 8 pkt do 42 pkt w kwietniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl