SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Minister pracy chce kontroli w polskich centrach logistycznych Amazona

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do Głównego Inspektora Pracy prośbę o przeprowadzenie kontroli warunków w jakich pracują załogi polskich centów logistycznych koncernu Amazon. Minister wyjaśnia, że chęć skontrolowania centrów wynika z informacji o nieprzestrzeganiu przez Amazon obowiązujących w Polsce przepisów. - Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z ministerstwem Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem - przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marzena Więckowska, polski rzecznik Amazona.

Article

Obecnie w Polsce funkcjonuje 5 centrów logistycznych Amazona obsługujących realizację zamówień w regionie – w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie k. Szczecina oraz dwa we Wrocławiu.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się ponowne doniesienia o tym, że Amazon nie dba odpowiednio o polskich pracowników i wykorzystuje ich m.in. przez podwyższanie norm i surowe kary za jakiekolwiek przerwy w pracy. W efekcie osoby pracujące w magazynach skarżą się na kontuzje i choroby, a także na dolegliwości psychiczne.

Jeszcze w styczniu br. biegły sądowy ds. BHP w swojej ekspertyzie dotyczącej warunków pracy w Sadach pod Poznaniem stwierdził stanowczo, że Amazon nie dostosował warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka.

Teraz warunkom panującym w centrach Amazona postanowiła przyjrzeć się Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W poniedziałek skierowała ona do Głównego Inspektora Pracy prośbę o przeprowadzenie odpowiedniej kontroli.

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce, w których wskazuje się na występowanie zjawiska nieprzestrzegania przepisów prawa pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w następstwie czego może wystąpić zjawisko narażania zdrowia tych pracowników, zwracam się z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce – czytamy w piśmie opublikowanym przez resort pracy. Na jego zakończenie Elżbieta Rafalska prosi GIP o informację o wynikach kontroli w przypadku, gdyby takie działania zostały przeprowadzone wcześniej przez urząd.

W komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Marzena Więckowska, polski rzecznik Amazona zdradza, że plan przeprowadzenia kontroli w centrach logistycznych jest dla firmy zaskoczeniem.

- Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa - podkreśla Marzena Więckowska. - Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem. Od 2014 r. stworzyliśmy w Polsce ponad 14 000 stałych miejsc pracy, zapewniając osobom u nas zatrudnionym bezpieczne i dobre warunki pracy. Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są na www.zwiedzanieamazon.pl - informuje rzecznik Amazona.

W przeszłości polscy pracownicy Amazona reprezentowani przez działający tam związek zawodowy o nazwie Inicjatywa Pracownicza kilkakrotnie protestowali przeciwko warunkom pracy narzuconym przez amerykański koncern.

Protesty w tej sprawie trwają obecnie także w centrach Amazona w Hiszpanii i Niemczech. Pomimo tych problemów Amazon notuje wciąż rosnące obroty, a akcje koncernu zwyżkują. Dzięki temu Jeff Bezos, założyciel i szef Amazona w lipcu br. znalazł się na szczycie najbogatszych ludzi na świecie z majątkiem szacowanym na 150 mld dol.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister pracy chce kontroli w polskich centrach logistycznych Amazona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl