SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix z niestabilną odwiedzalnością w Polsce, maksymalnie 386 tys. użytkowników miesięcznie

W ciągu pierwszego roku obecności na polskim rynku serwis Netflix radził sobie ze zmiennym powodzeniem - wynika z danych Gemiusa. Po początkowym drastycznym spadku liczby użytkowników platforma powoli odzyskiwała widzów, by w grudniu 2016 roku osiągnąć poziom prawie 386 tysięcy subskrybentów. W Polsce z Netflixa korzystają częściej kobiety, a najliczniejsza grupa użytkowników pochodzi z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Article

Netflix został udostępniony na polskim rynku w styczniu ub.r. Początkowa oferta serwisu w naszym kraju nie wywołała entuzjazmu wśród odbiorców i ekspertów.

Według danych z badania Gemius/PBI po początkowym sporym zainteresowaniu Netflixem (337,6 tys. odbiorców w styczniu ub.r.) już w lutym liczba Polaków zaglądających na stronę Netflix.com spadła do 73,6 tys. To wtedy dobiegł końca bezpłatny pierwszy miesiąc oferowany przez tego dostawcę VoD.

Mniejsza liczba internautów odwiedzających serwis utrzymywała się przez siedem miesięcy: w okresie luty-sierpień średnia wynosiła 113 tys. We wrześniu ub.r. liczba użytkowników sieci wyniosła 251 tys., a w październiku 326 tys. Netflix zakończył rok z wynikiem 385,9 tys. internautów, co oznacza zasięg 1,65 proc. wśród surfujących po sieci w grudniu.

- Netflix w drugiej połowie ub.r. systematycznie wzbogacał ofertę filmów z polskimi napisami lub z polskim dubbingiem, czyniąc swoją ofertę bardziej dostępną dla przeciętnego internauty - zauważa w komunikacie Emil Pawłowski, ekspert Gemiusa. - Razem z typowym dla serwisów VoD sezonowym trendem zwiększyło to jego popularność wśród polskich internautów. Polacy spędzają coraz więcej czasu na oglądaniu filmów i seriali w internecie. Systematycznie też rośnie grupa odbiorców, która gotowa jest na płacenie w modelu subskrypcyjnym. Każdy serwis, który będzie wprowadzał do obiegu atrakcyjne treści dostosowane do lokalnych preferencji będzie miał szanse tak jak Netflix tej jesieni przyciągnąć większe audytorium w sieci - dodaje Emil Pawłowski.

Z informacji z badania Gemius/PBI wynika, że serwis regularnie odwiedza nieznacznie więcej kobiet (52,9 proc.). Najliczniejsze grupy wiekowe wizytujących stronę Netflix.com to osoby w wieku 25-34 lata (38,7 proc.), 35-44lata (22,5 proc.) oraz użytkownicy sieci w wieku 45-54 lata (16,2 proc.).

Najchętniej odwiedzali polskiego Netflixa mieszkańcy z Mazowsza - pochodził stąd niemal co piąty internauta korzystający z platformy (19,3 proc.). Zdecydowanie najchętniej korzystali z serwisu mieszkańcy dużych miast, liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Stanowili oni ponad jedną czwartą (27,2 proc.) osób, które zajrzały na stronę serwisu.

W całym ub.r. przychody Netflixa wzrosły o 35 proc. i przekroczyły kwotę 8,3 mld dol. Obecnie platforma świadczy globalnie usługi dla 93,8 mln użytkowników, z czego 89,1 mln płaci abonament.

Gemius zaznacza, że analiza uwzględnia ruch (PC) na stronie internetowej Netflix.com od stycznia do grudnia 2016 roku. W analizie nie uwzględniono danych mobilnych (tablet i smartfon), gdyż pomiar tych urządzeń rozpoczął się od kwietnia 2016 roku. Nie jest więc możliwe pokazanie pełnych danych dla mobile w analizowanym okresie. Usługa Netflix jest też dostępna na smart TV, co nie zostało przeliczone przez Gemiusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netflix z niestabilną odwiedzalnością w Polsce, maksymalnie 386 tys. użytkowników miesięcznie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lilka
Absuradlna analiza. Ja korzystam z netflixa na smart tv i na stronie internetowej nie bylam od 10 miesiecy.
odpowiedź
User
n
"W analizie nie uwzględniono danych mobilnych (tablet i smartfon), gdyż pomiar tych urządzeń rozpoczął się od kwietnia 2016 roku. Nie jest więc możliwe pokazanie pełnych danych dla mobile w analizowanym okresie."
To może chociaż informacja o tym jak w okresie, za który są dane, kształtowała się proporcja korzystających przez stronę www i korzystających przez aplikacje?

"Usługa Netflix jest też dostępna na smart TV, co nie zostało przeliczone przez Gemiusa." Szkoda, że to ostatnie zdanie. Skoro treści oglądane na smart TV stanowią olbrzymią część oglądalności filmów, nie zawracałbym sobie głowy czytaniem dalej tego artykułu.
odpowiedź
User
mbbm
Na stronę zaglądam tylko aby zmienić numer karty. Bezwartościowa analiza.
odpowiedź
User
B
Niech się pochwalą ile osób płaciło przez cały rok i tyle.
odpowiedź
User
Lol
Oglądam na smart tv, na stronie ostatnio byłem rok temu o_O nic nie warte takie dane
odpowiedź