SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Raport o stanie świata" z nowym podcastem. Ruszają "Opowieści arabskie" Agaty Kasprolewicz i Jana Natkańskiego

We wtorek w ramach „Raportu o stanie świata” wystartuje nowa, sześcioodcinkowa seria - „Opowieści arabskie”. Ich głównym bohaterem i narratorem będzie były dyplomata Jan Natkański, zaś realizującą podcast - Agata Kasprolewicz. - Mam nadzieję, że uda nam się zachęcić państwa by patrzeć na świat arabski w sposób bardziej pogłębiony - mówi Dariusz Rosiak. 

Fot. Raport o stanie świata Dariusza RosiakaArticle

Bohater i narrator nowego cyklu, Jan Natkański, to były ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie (z przerwami: lata 1994 – 2008), który swoją dyplomatyczną przygodę ze światem arabskim zaczął już w 1969 roku jako sekretarz-tłumacz ambasady polskiej w Bagdadzie. To poliglota, dyplomata, który całe swoje zawodowe życie związał z krajami arabskimi. I to właśnie on będzie od wtorku opowiadał o świecie arabskim w ramach nowego cyklu podcastowego dla “Raportu o stanie świata”„Opowieści arabskie”.

Ten cykl zapowiedzieli w sobotę wspólnie: Dariusz Rosiak i realizująca „Opowieści arabskie” Agata Kasprolewicz. W każdy wtorek po południu w ramach „Raportu o stanie świata” będzie można posłuchać opowieści o arabskim świecie. Nowy podcast liczył będzie na początek sześć odcinków. 

- To są opowieści o życiu i ludziach, którzy budowali kulturę arabską i świat arabski, to nie będzie wykład geopolityczny. Będą opowieści o tej części świata, której niektórzy się boją, niektórzy patrzą z podejrzliwością, niektórych fascynują – mówił Dariusz Rosiak, dodając: - Mam nadzieję, że uda nam się zachęcić państwa, żeby patrzeć na świat arabski w sposób bardziej pogłębiony, z trochę mniejsza obawą, niż to dzieje się w Polsce.

“Raport o stanie świata” - czyli co?

Agata Kasprolewicz - jak podkreślał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dariusz Rosiak - ma ogromy wkład w tworzenie „Raportu o stanie świata”. Oprócz tego, że od 2021 roku ma własny format („Raport o książkach"), jest też wydawczynią podcastu, a przede wszystkim była także jego współtwórczynią. "Najważniejsza osoba w Redakcji Raportu" - czytamy o niej na stronie podcastu. 

"Raport o stanie świata" to pierwotnie nazwa audycji Rosiaka, którą przez kilkanaście lat nadawała radiowa Trójka. Omawiano w niej tematy międzynarodowe. W styczniu 2020 r. Polskie Radio nie przedłużyło umowy z dziennikarzem i program przestał się ukazywać na antenie. 

Razem z Dariuszem Rosiakiem serię kilku podcastów tworzy teraz grupa dziennikarzy, którzy wcześniej w większości pracowali w Polskim Radiu. To m.in. Anna Dudzińska (przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem Katowice), Bartosz Panek (były dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia), Tomasz Rożek (prowadzący przez kilka lat w Trójce audycję "Pytania z kosmosu").

W tej chwili na Patronite projekt Rosiaka wspiera 6,7 tys. patronów, deklarując miesięczne wpłaty w wysokości 103 tys. zł. Zdaniem twórcy podcastu – te pieniądze „są w zupełności wystarczające”. – Naszym celem nie jest przecież zbierać coraz większych ilości pieniędzy, lecz przygotowywanie za te środki programu na zadowalającym poziomie - mówi nam Dariusz Rosiak.

Dołącz do dyskusji: "Raport o stanie świata" z nowym podcastem. Ruszają "Opowieści arabskie" Agaty Kasprolewicz i Jana Natkańskiego

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Litości. Przecież jego nie da się słuchać!
odpowiedź
User
zwiadowca
"Raport o stanie świata" to absolutny top publicystyki międzynarodowej w Polsce, a Jan Natkański to człowiek-legenda - zapowiada się prawdziwa uczta!
odpowiedź
User
i tak i nie
Świetny podcast. Słucham regularnie. Zostałem patronem. Polecam wszystkim, którzy zainteresowani są czymś więcej niż tylko własnym podwórkiem.
odpowiedź