SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Osoby Zaufania i obowiązkowe szkolenia nieprawidłowości w Ringier Axel Springer Polska

Zakończyły się działania zespołu projektowego, który od grudnia ub. roku wypracowywał poszerzone rozwiązania dotyczące przeciwdziałania nieprawidłowościom w Ringier Axel Springer Polska. W kilkunastoosobowym interdyscyplinarnym zespole znaleźli się przedstawiciele i przedstawicielki działów HR, komunikacji, prawnego, bezpieczeństwa oraz członkinie i członkowie związków zawodowych. Obok od dawna funkcjonujących procedur i narzędzi, a wśród nich systemu SpeakUp, czy Kodeksu Etycznego, wprowadzono m.in. instytucję Osób Zaufania oraz cykl obowiązkowych szkoleń pracowniczych i menedżerskich.

Celem pracy zespołu było wypracowanie rozwiązań zwiększających świadomość pracowników na temat procesów i procedur przeciwdziałania nieprawidłowościom, zachęcenie do podejmowania rozmowy o wszelkich nieprawidłowościach, szerzenie wiedzy na temat zachowań pożądanych i niepożądanych oraz ustalenie punktów kontaktu w sprawach wątpliwych.

„Sam fakt istnienia w firmie procedur antymobbingowych nie wystarcza. Wiele nieprawidłowych zachowań wychodzi poza definicję przypadków związanych z mobbingiem. Dlatego też zdecydowaliśmy się rozbudować nasze procedury i uwzględnić szersze spojrzenie na ten temat” - mówi Monika Remiszewska, dyrektorka personalna w Ringier Axel Springer Polska.

„Zależy nam na tym, aby wszyscy czuli się bezpiecznie i wiedzieli jakie zachowania są właściwe, a jakie nie, a także, jak reagować w sytuacjach, które wydają nam się niepożądane. Cieszę się, że stworzyliśmy szeroki zespół projektowy, w którym znaleźli się przedstawiciele związków zawodowych oraz liczna grupa pracowniczek i pracowników z wielu działów. Dzięki dialogowi i wspólnej pracy mogliśmy znacząco rozbudować nasz program zapobiegania nieprawidłowościom” – dodaje Remiszewska.

„Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji zawsze było jednym z głównych celów związków zawodowych działających w naszej firmie. Uważamy, że niewłaściwego zachowania wobec podwładnych lub współpracowników nigdy nie można tłumaczyć tym, że w mediach zawsze tak było, że to standard. Stanowczo nie zgadzamy się z takim podejściem. Cieszymy się, że nowa polityka przeciwdziałania nieprawidłowościom powstała przy szerokim udziale pracowników i doceniamy konstruktywną współpracę wszystkich stron rozmów w tej kwestii. Wierzymy, że stworzone zasady pozwolą zapewnić, by dobro pracowników było zawsze na pierwszym miejscu” - mówi Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i przedstawiciel Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza działającej przy RASP.

Zgłoszeniami i wyjaśnianiem nieprawidłowości w RASP zajmuje się wyłącznie Komisja ds. Badania Nieprawidłowości, której przewodniczącym jest szef działu Media Legal Ringier Axel Springer Polska, a jej członkami są psycholog i prawnik - niezależni eksperci zewnętrzni. Do Komisji należy zbadanie sprawy, przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego oraz sformułowanie wniosków i zaleceń, które będą adresowane do stron postępowania. Ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy dokonuje zarząd Ringier Axel Springer Polska, a o wynikach zawiadamiane są wyłącznie strony postępowania.

W ramach nowej polityki powołano Zespół ds. Przeciwdziałania Zachowaniom Niepożądanym, składający się z przedstawicieli i przedstawicielek pracodawcy i związków zawodowych, który monitoruje działanie procedur w praktyce oraz sporządza ogólną coroczną informację o funkcjonowaniu polityki.

Wśród wypracowanych rozwiązań znalazł się również obowiązkowy program szkoleniowy dla wszystkich pracowników - zarówno dla obecnych, jak i dla osób, które dołączają do firmy. Każda nowa osoba przejdzie obowiązkowe rozszerzone szkolenie, podczas którego pozna Kodeks Etycznego Postępowania, politykę przeciwdziałania nieprawidłowościom, a także politykę zgłaszania naruszeń.

Osoby Zaufania z trzyletnią kadencją

Zespół roboczy stworzył także instytucję Osób Zaufania, których rolą jest udzielanie informacji oraz porad, a także dzielenie się wiedzą o obwiązujących procedurach i możliwych kanałach zgłoszenia nieprawidłowości - rozmowy o wszelkich nieprawidłowościach z preferowanym przez pracownika partnerem. Kilkunastoosobowy skład Osób Zaufania będzie wyłoniony w drodze wyborów, a ich kadencja będzie trwać 3 lata.

Ringier Axel Springer Polska prowadzi działania zapobiegające zachowaniom niepożądanym oraz innym nieprawidłowościom. W firmie od dawna funkcjonuje Kodeks Etyczny RAS Polska, który ma wzmacniać i promować wspólne, uniwersalne standardy postępowania. Działa tam również specjalny system komunikacji zgłoszeń pod nazwą SpeakUp. Jeśli w firmie zostaną zaobserwowane zachowania niezgodne z prawem lub nieetyczne, pracownik może w pełni anonimowo zgłosić taką sytuację za pośrednictwem SpeakUp - przez telefon lub system internetowy. Zgłoszenia i dane zgłaszającego pozostają poufne, a wiadomość zostaje dostarczona do rzeczowego rozpatrzenia przez odpowiednie osoby.

Na koniec 2021 roku liczba pracowników etatowych RASP wynosiła 1261, do tego dochodziły osoby zatrudnione na innego typu umowach. Jesienią ub.r. w firmie przeprowadzono zwolnienia grupowe. W ich wyniku spółka rozstała się ok. 100 pracownikami etatowymi. Taką decyzją podjęto w reakcji „na postępujące spowolnienie rynku i drastyczny wzrost kosztów”.

W 2021 roku Ringier Axel Springer Polska przy wzroście przychodów o 20,8 proc. do 663,3 mln zł zwiększył zysk netto z 23 do 33,5 mln zł. Najmocniej wzrosły wpływy firmy z reklam internetowych.

Dołącz do dyskusji: Osoby Zaufania i obowiązkowe szkolenia nieprawidłowości w Ringier Axel Springer Polska

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ve
Z demokrację w korporacji trzeba płacić.
Dyrektor Remiszewska wie co mówi.
odpowiedź
User
elo
W Polsce ludowej taki człowiek który dbał o właściwe postawy proletariatu nazywał się politruk.
odpowiedź
User
Pawel
Mobbinggg to u nas mega problem. Ale co z ofiarami Grzesia J, z czasow faktoow?
odpowiedź