SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paweł Olechnowicz: Struktura dostaw ropy dla Lotosu zależna od 'ekonomii'

Struktura dostaw ropy naftowej do rafinerii gdańskiej Grupy Lotos zależy od bieżącej opłacalności dostaw z danego kierunku, podkreślił prezes Paweł Olechnowicz.

Paweł Olechnowicz

Paweł Olechnowicz

"Struktura dostaw ropy do rafinerii gdańskiej powinna być optymalna ekonomicznie. To znaczy, że będziemy sprowadzać ropę zarówno ropociągiem, jak i statkami, a wielkości dostaw z poszczególnych kierunków będą zależeć od tego, co jest aktualnie dostępne i  opłacalne" - powiedział Olechnowicz w rozmowie z agencją ISB.  Prezes poinformował, że obecnie już 10-20% dostaw to ropa inna niż Ural, co jest pochodną zmiany relacji cenowych ropy brent i ural.

Ostatnio Grupa Lotos oraz saudyjski koncern Saudi Aramco rozpoczęli rozmowy na temat możliwej współpracy w zakresie dostaw ropy naftowej dla gdańskiego zakładu. Spółka odebrała już poprzez Naftoport 60 tys. ton ropy naftowej Saudi Extra Light jako partię próbną.

Lotos podał, że jeżeli ocena przydatności ropy Saudi Extra Light wypadnie pozytywnie zarówno w aspekcie technologicznym, jak i ekonomicznym, możliwe jest nawiązanie współpracy z Saudi Aramco w dłuższym okresie.

W piątek w Gdańsku minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że podjęto decyzję o "znaczącej" dywersyfikacji dostaw ropy do rafinerii gdańskiej. "Liczymy na to, że [próbny przerób] zakończymy podpisaniem kontraktu" - powiedział.

Rafineria Grupy Lotos w Gdańsku przerabia głównie rosyjską ropę Ural oraz wydobywaną na Morzu Bałtyckim (przez Lotos Petrobaltic) Rozewie, jednak w swojej historii zakład przerabiał różne gatunki surowca, m.in. ropy z Morza Północnego (np. Brent Blend, Troll, Gullfaks, Forties czy Aasgard); Bliskiego Wschodu (np. Kirkuk, Kuwait, Sahara oraz Zakum), a także tak egzotyczne gatunki, jak np. ropa Castilla z Kolumbii, która dzięki swoim właściwościom chemicznym jest dobrym surowcem do produkcji asfaltów.

"Także ze względu na ekonomię zmienia się terminowa struktura dostaw. Obecnie powyżej 50% dostaw pochodzi z kontraktów spot. Mamy  trading, dzięki któremu możemy elastycznie reagować na sytuację rynkową" - powiedział prezes. Dodał, że wcześniej z kontraktów typu spot pochodziło tylko 20% dostaw, a 80% pochodziło z dostaw długoterminowych.

Grupa Lotos przerabia rocznie ponad 10 mln ton ropy.

Grupa Lotos miała 597,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 636,36 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 7.832,34 mln zł wobec 6.515,23 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Olechnowicz: Struktura dostaw ropy dla Lotosu zależna od 'ekonomii'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl