SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS rozważa nałożenie abonamentu rtv na klientów kablówek i zniesienie rejestracji odbiorników. Ma to zwiększyć ściągalność

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiada uszczelnienie ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego w ramach obowiązującej ustawy abonamentowej. PiS zastanawia się nad upowszechnieniem opłaty w oparciu np. o bazy danych kablówek, oraz przyjmowaniem pisemnych deklaracji o braku odbiorników. - Rozmawiamy z ekspertami, pracujemy nad zmianami w prawie - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

Krzysztof CzabańskiArticle

W zeszłym tygodniu odpowiedzialny za przeprowadzenie reformy w mediach publicznych wiceminister kultury Krzysztof Czabański poinformował, że duża nowelizacja ustawy medialnej nie wejdzie w życie z dniem 1 lipca br.

Opóźnienie w przeprowadzeniu reformy do końca wynika z konieczności notyfikacji proponowanych przepisów w Unii Europejskiej, co może potrwać nawet 18 miesięcy. To oznacza, że obowiązkowa składka audiowizualna nie zostanie wprowadzona - jak zakładano - za pół roku, czyli z początkiem 2017 roku. PiS szuka zatem innego sposobu na finansowanie mediów publicznych, ale w ramach istniejącej ustawy o opłatach abonamentowych.

- Rozmawiamy z ekspertami na temat różnych możliwości uszczelnienia ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pracujemy nad nowelizacją ustawy abonamentowej, która zmienia technikę poboru tych zobowiązań, wynikających z prawa - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W obowiązującej ustawie z 21 kwietnia 2005 roku zapisano, że abonament rtv pobiera się za używanie zarejestrowanych wcześniej odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych, przy czym istnieje domniemanie, że posiadacz sprawnego sprzętu używa go.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Prawo i Sprawiedliwość rozważa całkowite zniesienie rejestracji telewizorów i radioodbiorników. Teraz ten obowiązek spoczywa na ich posiadaczu. Rejestracji należy dokonać w oddziale Poczty Polskiej po zakupie sprzętu.

Według pomysłu, danina stałaby się powszechna, ale dla właściwych użytkowników telewizorów i odbiorników radiowych. Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się bowiem nad nałożeniem obowiązku regulowania abonamentu rtv na użytkowników usług dedykowanych dla telewizorów, np. na klientów operatorów kablowych. Niewykluczone, że ustawodawca skorzysta z innych dostępnych baz, zestawiających gospodarstwa domowe (w przypadku odłożonej w czasie opłaty audiowizualnej kwota 10 zł miała być doliczana do rachunku za energię elektryczną).

- Z wielu stron słyszę, że nikt nie ma odbiorników. A mecz polskiej reprezentacji z Irlandią Północną obejrzało 12 mln osób - podaje przykład Krzysztof Czabański, przywołując wyniki niedzielnego spotkania w ramach trwających Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. 

W przygotowywanej przez PiS noweli utrzymany zostanie obowiązek opłacania składki abonamentowej, ale ma spoczywać na gospodarstwie domowym. - Jest on podstawą do ściągania zaległości. O tym jaką zastosujemy technikę egzekwowania należności, zdecydujemy wspólnie ze specjalistami - zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

- Być może oprzemy się na tym, że jeżeli ktoś nie ma odbiornika, bo są takie sytuacje, to wystarczy złożenie oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. Wówczas nie będzie obowiązku regulowania - tłumaczy sekretarz stanu w MKiDN.

Jednocześnie Czabański ucina spekulacje dotyczące kontrolowania gospodarstw domowych przez wyznaczonych urzędników. - O tym w ogóle nie ma mowy. Jest wiele możliwości, żeby sprawdzić, czy oświadczenie o braku odbiornika jest prawdziwe. Wcale nie trzeba zaglądać do domu - mówi minister.

O wysokości abonamentu rtv i podziale wpływów decyduje Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji. W 2017 roku za używanie odbiorników radiofonicznych trzeba będzie zapłacić 7 zł a odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego - 22,70 zł.

W 2015 roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS rozważa nałożenie abonamentu rtv na klientów kablówek i zniesienie rejestracji odbiorników. Ma to zwiększyć ściągalność

86 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Asptt
Już widzę jak kablówki i platformy udostępniają swoje bazy abonentów
odpowiedź
User
Żaden problem
Już widzę jak kablówki i platformy udostępniają swoje bazy abonentów

A co stoi na przeszkodzie napisać Ustawę, która ich do tego zmusi?
odpowiedź
User
Twoje imię
A co stoi na przeszkodzie napisać Ustawę, która ich do tego zmusi?
Ba, zgodnie z dobrozmianem, już 1 lipca taka ustawa może wejść w życie...
odpowiedź