SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKW nie zgadza się na przesunięcie bloków wyborczych w TVP. " Byłoby to z korzyścią dla widzów"

Państwowa Komisja Wyborcza nie zgodziła się na rozdzielenie emisji spotów wyborczych w TVP na dwa pasma. O opinię w tej sprawie wnioskowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Bloki wyborcze nie zostaną też przerzucone z anten głównych do TVP Info.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Telewizja Polska chciała rozłożyć nadawanie bloków wyborczych w TVP1 i TVP2 na dwa pasma - w godzinach 6.00-10.00 oraz 16.00-23.00. Obecnie nadawca publiczny zobowiązany jest rozporządzeniem do emisji audycji komitetów wyborczych od 17.00 do 23.00 (czyli w tzw. prime time’ie).

Jak podała „Rzeczpospolita”, projekt zmian w tej sprawie KRRiT złożyła do Państwowej Komisji Wyborczej w ubiegłym tygodniu. Wniosek zawierał prośbę o opinię dotyczącą zmiany rozporządzenia. Członkowie PKW stwierdzili, że pomysł ten jest niezgodny z obowiązującym kodeksem wyborczym.

- Projekt został zaopiniowany negatywnie, ponieważ kodeks wyborczy mówi wyraźnie, że czas na nadawanie audycji wyborczych w programach ogólnokrajowych jest między godziną 17.00 a 23.00 - mówi nam Beata Tokaj, dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów PKW.

Telewizja Polska podporządkuje się tym wytycznym i będzie emitować bloki zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nadawca stoi jednak na stanowisku, że w przyszłości sprawa emisji audycji wyborczych powinna zostać uregulowana ustawowo w taki kierunku, jaki sugerowała KRRiT.

- Byłoby to zdecydowanie z korzyścią dla widzów telewizji publicznej, dla TVP jako takiej, a wcale niekoniecznie ze stratą dla partii politycznych - przekonuje Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Jego zdaniem, politykom nie opłaca się nadmierne komasowanie tematyki wyborczej w jednym paśmie. - Może to powodować znaczny przesyt widzów i w efekcie odrzucenie tej tematyki w całości, bez rozróżniania, jaka partia się prezentuje - ocenia Rakowiecki.

W lutym br. informowaliśmy, że TVP chciała przenieść bloki wyborcze z anten głównych do TVP Info, by te nie psuły jej planów reklamowych (przeczytaj o tym więcej). Pomysł spotkał się z krytyką m.in. polityków partii opozycyjnych. Dziś wiadomo już, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła złożony przez TVP wniosek w tej sprawie.

Jacek Rakowiecki zaznacza jednak, że do realizacji wysuniętych przez nadawcę postulatów, konieczne byłyby zmiany prawne, w tym ustawowe, a to nie leży już w gestii Telewizji Polskiej. - Uświadamiamy tylko, że obecne prawodawstwo powstało, gdy nie istniało jeszcze nadawanie cyfrowe naziemne, więc inna była definicja stacji ogólnopolskiej i nie było osobnej wyspecjalizowanej w informacji TVP INFO - stwierdza rzecznik TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKW nie zgadza się na przesunięcie bloków wyborczych w TVP. " Byłoby to z korzyścią dla widzów"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mruk
No trudno się nie zgodzić z panem rzecznikiem, że interes TVP jest zbieżny z interesem widzów. Tylko co z tego, skoro politycy (wszelkiej maści zresztą) tego nie rozumieją...
14 27
odpowiedź
User
Graca
Skoro abonamentu prawie nie ma, to państwo powinno zwyczajnie płacić TVP za te bloki wyborcze, skoro nie potrafi zadbać o takie finansowanie tv publicznej, jak we wszystkich innych cywilizowanych krajach Europy. I tyle w temacie.
18 31
odpowiedź
User
UD-krętacze
Państwo ma płacić państwu za bloki wyborcze? Nie politycy niezguło, tylko PKW. Partyjna TVP niech się sama finansuje, ze składek partyjnych. My nie będziemy płacić na wpisy z jednej klawiatury.
35 15
odpowiedź
User
Kicuś
Na Telewizję w obecnym kształcie powinni płacić członkowie Platofirmy, EZELDE i PEEZEL. Partyjne telewizja, to niech partie płaca na ten badziew.
21 13
odpowiedź