SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po spóźnieniu urzędu skarbowego można skorzystać z ulgi na złedługi

Interpretacja organu skarbowego, odmawiająca prawa do tzw. ulgi nazłe długi, musi dotrzeć do podatnika w ciągu 3 miesięcy od złożeniawniosku o opinię. Gdy organ nie zdąży, podatnik będzie mógłodliczyć sobie VAT zapłacony od usług, za które nie dostał zapłaty.

Taki wniosek wynika z wyroku wydanego we wtorek przez WojewódzkiSąd Administracyjny w Warszawie w sprawie skargi spółkitelekomunikacyjnej Polkomtel S.A.

Spółka zwróciła się do urzędu skarbowego o wydanie wiążącejinterpretacji podatkowej. Chciała uzyskać potwierdzenie, żeprzysługuje jej tzw. ulga na złe długi. Umożliwia ona skorygowanieVAT zapłaconego od usług, za które podatnik nie otrzymał zapłaty.Niezbędne jest jednak zawiadomienie dłużnika o kwocie jegozaległych zobowiązań.

Zdaniem Polkomtela, wystarczy powiadomić kontrahenta o jegodługach zbiorczo, podając łączne kwoty: zadłużenia netto,zapłaconego od niego VAT oraz zadłużenie brutto.

"Przepisy ustawy o VAT nie zawierają bowiem w tej kwestiiżadnych szczególnych wymogów" - podkreślała spółka we wniosku ointerpretację.

W decyzji z listopada 2007 r. dyrektor Izby Skarbowej (do niegotrafiło odwołanie spółki od decyzji naczelnika urzędu skarbowego)stwierdził, że "korzystanie z ulgi na złe długi to przywilejpodatkowy. Dłużnikowi muszą więc zostać wskazane konkretnenależności odpisane przez sprzedawcę usług jako nieściągalne aprzez to dające podstawę do pomniejszenia należnego VAT".

Niezadowolona z decyzji dyrektora Izby spółka złożyła skargę doNSA, w której wskazała, że negatywną dla siebie interpretacjęotrzymała po upływie trzech miesięcy od złożenia wniosku, czyli poterminie wynikającym z Ordynacji podatkowej.

WSA przychylił się do skargi spółki i uchylił decyzję dyrektoraIzby Skarbowej. Stwierdził, że "decyzja w sprawie wiążącejinterpretacji powinna być nie tylko wydana ale i doręczonapodatnikowi w ciągu 3 miesięcy. Potwierdził to NSA w uchwale z 4listopada 2008 roku".

"Jeśli organ się spóźni z interpretacją, zaczyna obowiązywaćjego tzw. milcząca zgoda. Oznacza to, że stanowisko podatnikawyrażone w pytaniu musi być uznane za prawidłowe" - uzasadnił wyroksędzia WSA Alojzy Skrodzki.

W sprawie Polkomtela oznacza to, że mógł on obniżyć swojezobowiązanie w VAT, czyli skorzystać z tzw. ulgi na złe długi powysłaniu do swoich dłużników zbiorczych zawiadomień o ich zaległychnależnościach za usługi telekomunikacyjne, których nie uregulowaliw terminie. Wskazywanie poszczególnych długów wynikających zkonkretnych faktur VAT nie jest konieczne.

Dołącz do dyskusji: Po spóźnieniu urzędu skarbowego można skorzystać z ulgi na złedługi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl