SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wraca podatek od zbiórek. Projektem zajmie się Sejm

Głosowanie nad ustawą deregulacyjną, w ramach której zaproponowano nowy podatek od internetowych zbiórek np. na cele charytatywne, ma się odbyć już na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się dziś, 12 kwietnia. W Senacie projekt został zawetowany. Odrzucenie przez Sejm senackiego weta do ustawy deregulacyjnej przekieruje ją do podpisu prezydenta.

fot. Shutterstock.comArticle

Obecnie duża część zbiórek prowadzonych przez osoby prywatne np. na platformach crowdfundingowych , nie musi być rozliczana z urzędem skarbowym. Podatek trzeba odprowadzać jedynie od wpłat powyżej 5 308 zł, które pochodzą od jednej osoby niespokrewnionej z organizatorem zbiórki. Niebawem to może ulec zmianie.

Sejm w ramach tzw. ustawy deregulacyjnej przyjął poprawkę, zaproponowaną na komisji nadzwyczajnej, do przepisów w zakresie spadków i darowizn. Stanowi ona, że oprócz nieopodatkowanego limitu darowizn od pojedynczego darczyńcy (ma zostać podwyższony do 18 060 zł) pojawi się analogiczny limit w przypadku darowizn od wielu osób trzecich - w wysokości 54 180 zł.

PiS po fali krytyki zapowiedział, że wycofa kontrowersyjną propozycję podatku. - Intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu - stwierdził w środę po południu na Twiterze Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapowiedział też, że senatorowie z klubu parlamentarnego PiS złożą poprawkę wykreślającą przepisy przyjęte w Sejmie.

Głosowanie nad nowym podatkiem od zrzutek ma się jednak odbyć już na najbliższym posiedzeniu Sejmu 12-14 kwietnia 2023 r. Z jednej strony, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rekomendowała posłom odrzucenie weta Senatu w sprawie ustawy deregulacyjnej. Co będzie oznaczało nowe podatki od zrzutek. Z drugiej strony, ta sama Komisja zaproponowała zmianę do noweli ustawy o SLIM VAT 3, w ramach której nowej daniny ma jednak nie być.

Co dalej z podatkiem od zbiórek?

 Z informacji serwisu crowdfundingowego Zrzutka.pl przekazanych mediom we wtorek wynika, że na rozpoczynającym się dziś (12.04) posiedzeniu Sejmu, niższa izba parlamentu z dużym prawdopodobieństwem odrzuci weto Senatu, m.in. dlatego że Sejmowa Komisja Finansów Publicznych tak będzie rekomendowała posłom. To będzie oznaczać, że nowela prawna wprowadzająca nowe podatki od zrzutek zostanie przyjęta przez Sejm i będzie czekać już tylko na decyzję prezydenta - podpis, weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Pod koniec marca br. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajęła się pracami nad złagodzeniem skutków nowego podatku od zrzutek, w ramach prac nad uproszczeniami dla przedsiębiorców w ustawie o VAT, tzw. SLIM VAT 3. W efekcie, zaproponowała zmianę, dzięki której zrzutki miałyby być bez podatku. W jaki sposób? Nowela tej ustawy o VAT nie ma zawierać zbiorczych limitów w podatku od spadków i darowizn, które wprowadza aktualizacja ustawy deregulacyjnej z 26 stycznia 2023.

- Odrzucenie przez Sejm weta Senatu do ustawy deregulacyjnej z 26 stycznia br., przekieruje ją do podpisu Prezydenta. Natomiast zmiany w SLIM VAT 3, nawet jeżeli zostaną przyjęte przez Sejm na kwietniowym posiedzeniu, muszą być przyjęte jeszcze przez Senat. Jak pokazuje praktyka, wyższa izba parlamentu raczej rzadko przyjmuje w całości nowele prawne niższej izby. A to będzie oznaczało kolejne tygodnie, jak nie miesiące na wprowadzenie zmian, poprawek do poprawek i przesunięcia ostatecznego terminu głosowania Sejmu nad tymi zmianami. Do zakończenia całego procesu legislacyjnego tej noweli prawnej, będzie brakować jeszcze podpisu Prezydenta, a także vacatio legis. A to wszystko łącznie zajmuje sporo czasu. Zatem, żeby nie okazało się, że niekorzystna nowela ustawy deregulacyjnej wprowadzająca podatek od zrzutek wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r., a zmiany w SLIM VAT 3 usuwające zbiorcze limity w podatku od spadków i darowizn dużo później lub wcale - wyjaśnia Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Z danych zrzutka.pl wynika, że za pośrednictwem platformy internauci wpłacili w 2022 roku 305 mln zł, z czego 91 mln zł stanowiły zbiórki charytatywne. Zatem, pozostałe 214 mln zł, czyli 70 proc. wpłaconych środków zostałoby opodatkowane nowym podatkiem.

Branży finansowania społecznościowego w Polsce w ubiegłym roku była warta 1,1 miliard złotych. Według prognoz ekspertów, wartość całego rynku crowdfundingu w 2023 r. zmniejszy się o co najmniej 10 proc.

Dołącz do dyskusji: Wraca podatek od zbiórek. Projektem zajmie się Sejm

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DD
no to w patronite obsr... po uszy.
Omijali sprytnie podatki a inni musza zasuwac na fiskusa
trzeba to uszczelnic
odpowiedź
User
Lars-> DD
Myślę że powinieneś postarać się uszczelnić sobie mózg…
odpowiedź
User
aaaaaaa
lewacki portal.... pokażcie statystyki siepomaga ... pokazujecie że pis dobrze robi
odpowiedź