SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes Polskiego Radia: Cyfryzacja radia ruszy być może w tym roku

- Polskie Radio jest przygotowane technicznie i merytorycznie do procesu cyfryzacji, który być może rozpocznie się już w tym roku - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Andrzej Siezieniewski, prezes PR.

Andrzej Siezieniewski

Andrzej Siezieniewski

Szczegółowy harmonogram realizacji projektu cyfryzacji Polskiego Radia zakłada, że jeszcze w tym roku w czterech największych aglomeracjach dostępny mógłby być sygnał cyfrowy.

- W ciągu 3-4 lat chcemy uzyskać 100-procentowe pokrycie terytorium kraju naszymi programami, na co nie mamy szans w przypadku nadawania analogowego - informuje Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia. Start procesu cyfryzacji Polskiego Radia będzie jednak możliwy tylko w przypadku wsparcia finansowego ze strony państwa lub innych instytucji, a w tej kwestii jeszcze nic nie wiadomo. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma uchwalić swoje stanowisko w sprawie cyfryzacji radia przed wakacjami (więcej na ten temat).

Kwestia cyfryzacji radia jest przyjmowana przez niektórych uczestników rynku niezbyt optymistycznie. Rozgłośnie komercyjne bojkotują ten projekt, gdyż obawiają się zbyt wysokich kosztów jednoczesnego nadawania sygnału analogowego i cyfrowego. Wskazują także na kwestię konieczności wymiany przez radiosłuchaczy odbiorników analogowych na cyfrowe, co - ich zdaniem - może być zbyt kosztowne(więcej na ten temat).

Prezes Polskiego Radia uspokaja. - Koszty związane z zakupem odbiorników radiowych nie powinny być wygórowane. Można przytoczyć wiele przykładów z innych krajów, w których w chwili przeprowadzania cyfryzacji radia ceny takich odbiorników spadały - mówi Andrzej Siezieniewski.

W tym momencie cena standardowego odbiornika radiowego przystosowanego do odbioru sygnału cyfrowego waha się w granicach 100 złotych. Według badań TNS OBOP aż 61 procent Polaków nie zamierza kupować tego typu urządzeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes Polskiego Radia: Cyfryzacja radia ruszy być może w tym roku

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytanie od kompletnego laika
Czy po takiej cyfryzacji musiałbym wymienić wszystkie dotychczasowe odbiorniki żeby mieć możliwość słuchania radia? Na komórce czy jakimś przenośnym odtwarzaczu (typu mp.3) też bym radia nie posłuchał?
8 8
odpowiedź
User
@Pytanie od kompletnego laika
Niestety tak, słuchanie radia cyfrowego wymaga zupełnie nowego sprzętu.
10 8
odpowiedź
User
pablizio
W samochodzie oryginalne radio też będę musiał wymienić?
8 8
odpowiedź
User
pablizio
Ale mam nadzieję że analogowy sygnał nadal będzie nadawany?
8 8
odpowiedź
User
radiowiec
Nikt nie mówi o wyłączaniu emisji analogowej. Emisja cyfrowa będzie prowadzona równolegle do analogowej - stąd protesty nadawców komercyjnych (ze względu na wyższe koszty nadawania). Proces potrwa pewnie z 10 lat, więc wszyscy zdążą wymienić odbiorniki, telefony, samochody itd. Z telewizją się udało, to uda się i z radiem.
8 10
odpowiedź