SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej, będzie wymiana kierownictw w TVP i PR

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która skraca kadencje zarządów mediów publicznych i zakłada, że nowe zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia będzie powoływał i odwoływał minister skarbu państwa. W czwartek po południu nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.plArticle

Projekt tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej autorstwa grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości trafił do Sejmu w miniony poniedziałek wieczorem. Zakłada on wybór nowych zarządów mediów publicznych przez ministra skarbu, którym jest Dawid Jackiewicz, a nie jak dotąd w drodze konkursu organizowanego przez radę nadzorczą. Wybrane w ten sposób kandydatury do zarządu musiały później zyskać akceptację Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - nowelizacja autorstwa PiS znosi ten obowiązek. Ponadto to prezes TVP będzie mógł powołać nowych szefów ośrodków regionalnych, a do tej pory leżało to w kompetencji rad nadzorczych OTV. Z chwilą publikacji noweli w Dzienniku Ustaw wygasną kadencje obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia.

Po pierwszym czytaniu ustawy, w środę nad projektem pracowały połączone sejmowe komisje kultury oraz energii i skarbu - przyjęto poprawki Biura Legislacyjnego, nie uwzględniając poprawek posłów opozycji. W trakcie drugiego czytania PiS wycofał się z zapisu o tym, że członkiem zarządu mediów publicznych może być osoba posiadająca polskie obywatelstwo. Za uchwaleniem noweli w Sejmie głosowało 232 posłów, 152 było przeciw, a 34 posłów wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła dyskusja sejmowa, w której posłowie wyrzucali sobie nawzajem upolitycznienie mediów publicznych oraz sposób traktowania dziennikarzy.

W środę w zeszłym tygodniu projekt nowelizacji trafił do Senatu, a senatorowie obradowali nad nim na posiedzeniu połączonych komisji gospodarki narodowej i innowacyjności oraz komisji kultury i środków przekazu. W nocy ze środy na czwartek komisja opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji ustawy uchwalonej przez Sejm bez poprawek. Głosowanie nad ustawą wpisano w porządek obrad w czwartek 31 grudnia ub.r. Po południu - w bloku głosowań nad innymi ustawami - Senat zatwierdził bez poprawek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Dokument trafił do Kancelarii Prezydenta. O tym, że prezydent podpisał nowelizację, poinformowała w czwartek Małgorzata Sadurska, szefowa Kancelarii Prezydenta.

Po południu nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że w piątek wygasają mandaty obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, ponieważ nowelizacja wchodzi w życie nazajutrz po opublikowaniu. Będzie obowiązywała do 30 czerwca br.

O nieprzyjmowanie ustawy do marszałka Sejmu apelowali przewodniczący KRRiT Jan Dworak i Janusz Daszczyński, prezes TVP. W listach otwartych skrytykowali przygotowany przez PiS projekt nowelizacji oraz tryb procedowania nad nim. - Rozwiązania prawne wskazują na to, iż większość parlamentarna zmierza do wprowadzenia znanego z przeszłości modelu mediów państwowych zależnych od rządu - alarmował Jan Dworak. Z kolei prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym sprzeciwiał się określaniu nowelizacji ustawy medialnej jako „oddanie mediów publicznych Polakom”. - To tani slogan, uzasadnia wyłącznie potrzebę zmian personalnych. Wierzę, że nie pozwoli Pan, by Polskie Radio stało się obiektem partyjnych zakusów - apelował Siezieniewski.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft skrytykował zaproponowane przez PiS zmiany. Luft zwrócił uwagę na nieodpowiednią kolejność przeprowadzania reformy w mediach publicznych. - Wielką reformę zapowiadano na koniec grudnia, a to co nam przekazano mogłoby być finałem całego dużego procesu. Nikt nie mówił, że teraz chodzi tylko o przejęcie kontroli nad tymi mediami. Zupełnie nie ta kolejność, to jest piracki abordaż - ocenił Krzysztof Luft.

Oburzenie wobec planowanych zmian wyraziły również europejskie stowarzyszenia zajmujące się mediami. We wspólnym oświadczeniu Europejska Unia Nadawców (EBU), Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic skrytykowały nowelizację oraz jej przekazanie przez PiS do natychmiastowego uchwalenia bez konsultacji społecznych.

W czwartek 31 grudnia ub.r., czyli w dniu przyjęcia nowelizacji ustawy przez Senat, dymisje z zajmowanych stanowisk przekazali prezesowi Telewizji Polskiej szefowie głównych anten TVP: Piotr Radziszewski (dyrektor TVP1), Jerzy Kapuściński (dyrektor TVP2), Katarzyna Janowska (dyrektor TVP Kultura), Tomasz Sygut (dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej) oraz Ewa Ger, dyrektor kadrowa publicznego nadawcy. Prezes TVP przyjął wszystkie rezygnacje.

Z kolei w ramach protestu przeciwko przyjętej ustawie od piątku 1 stycznia Program I Polskiego Radia co godzinę przed serwisem informacyjnym emituje na przemian instrumentalny fragment „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości”. - Zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej - wyjaśniał Kamil Dąbrowa, dyrektor Jedynki. Zastrzeżenia do takiej formy protestu ma biuro programowe Polskiego Radia oraz część dziennikarzy rozgłośni, nazywając akcję „hucpą dyrektora”.

- Pan prezydent z uwagą zapoznał się ze wszystkimi stanowiskami i apelami, które w ostatnim czasie docierają do Kancelarii lub Kancelaria dowiaduje się o nich za pośrednictwem mediów. Pan prezydent również podziela takie zdanie i zależy mu, żeby media publiczne w Polsce wykonywały swoją misję publiczną. Panu prezydentowi zależy na tym, żeby media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne - powiedziała Małgorzata Sadurska, ogłaszając podpisanie nowelizacji przez prezydenta. - To, co obserwujemy obecnie - trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi właśnie kryteriami. Obserwujemy, że bardzo często subiektywna, własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która powinna docierać do telewidza lub radiosłuchacza. Nie będę teraz mówiła o przykładach - dodała

- Panu prezydentowi zależy, żeby media publiczne w Polsce spełniały swoją rolę. Dlatego pan prezydent podpisał ustawę o radiofonii i telewizji. Tym samym pan prezydent dał szansę parlamentowi na stworzenie takich przepisów prawnych, które zagwarantują w przyszłości że media publiczne, media narodowe będą właśnie rzetelne, obiektywne i wiarygodne -stwierdziła Małgorzata Sadurska.

Posłowie PiS pod kierownictwem wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego przygotowali już projekt nowej ustawy medialnej, zakładający m.in. przekształcenie mediów publicznych w media narodowe, działające jako  państwowe osoby prawne, których dyrektorów będzie wybierać nowo utworzona Rada Mediów Narodowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej, będzie wymiana kierownictw w TVP i PR

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Bez niespodzianki. Pan Duda wykonuje każde polecenie swojego pryncypała.
odpowiedź
User
toms
Fajnego mamy prezydenta. Centralnie sterowanego z Nowogrodzkiej. Ciekawe jak to jest być pacynką prezesa?
odpowiedź
User
Okno loK
No to poszły konie po betonie... współczuję wam wszystkim biedaki :-)
odpowiedź
User
zwolennik demokracji i demokratycznych wyborów
Brawo prezydent!
odpowiedź
User
Jones
"Żona prezydenta tłumaczy dlaczego wysłała go na urlop: dałam mu katalog IKEI, podpisał każdą stronę". Żarcik taki...
odpowiedź