SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Publicis Poland ze wzrostem przychodów i 4,78 mln zł zysku mimo utraty obsługi Orange

Agencja Publicis Poland (Publicis Groupe) miała na koniec 2018 roku przychody wyższe niż rok wcześniej o 15,4 proc. i 4,78 mln zł zysku netto. Spółce udało się wygenerować wzrost wpływów sprzedażowych mimo utraty na koniec 2017 roku budżetu reklamowego Orange Polska. 70 proc. przychodów w tym roku została zabezpieczona długoterminowymi kontraktami.

Tomasz Pawlikowski Article

Przychody Publicis Poland wzrosły w 2018 roku w skali roku o 15,4 proc. - z 38,95 mln zł do 44,96 mln zł. Na usługach świadczonych w kraju spółka zarobiła w ub.r. 37,35 mln zł (wobec 33,84 mln zł rok wcześniej), a na tych poza Polską – 7,6 mln zł (wobec 5,12 mln zł rok wcześniej).

- Przychody ze sprzedaży zwiększyły się w porównaniu z rokiem poprzednim o blisko 6 mln złotych w związku z pozyskaniem lokalnych kontraktów, dla których realizowano znaczące produkcje co bezpośrednio przełożyło się na obroty i przychody. Jednocześnie wynagrodzenie za usługi świadczone bezpośrednio przez Publicis wzrosło, co zaowocowało znaczącym wzrostem zysku ze sprzedaży w porównaniu z rokiem 2017 ( wzrost o 82 proc.) - czytamy w sprawozdaniu zarządu agencji złożonym w KRS.

Podkreślono w nim, że w strukturze sprzedaży Publicis, w ujęciu wartościowym przeważają klienci międzynarodowi. Do największych należą Renault, L’Oreal, Sanofi, Nestle, Michelin.

W 2018 Publicis rozpoczęła obsługę klientów PKN Orlen i PKP Intercity dla których zrealizowała szeroko zakrojone działania reklamowe. Z końcem 2017 roku spółka zakończyła współprace z jednym z największych klientów – Orange. Zarząd spółki twierdzi, że nie wpłynęło to negatywnie na wynik 2018 roku z uwagi na pozyskanie kilku innych kontraktów reklamowych.

Agencja w omawianym okresie zwiększyła koszty działalności operacyjnej o 14,8 proc. - z 37,02 mln zł w 2017 roku do 42,50 mln zł w ub.r. Wydatki na usługi obce wzrosły z 21,04 mln zł do 26,64 mln zł, a na wynagrodzenia spadły z 12,5 mln zł do 12,36 mln zł. Zmniejszyła się bowiem liczba pracowników na etatach – z 94 do 91 osób.

Zysk ze sprzedaży wzrósł w skali roku z 1,93 mln zł do 2,46 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej – z 1,94 mln zł do 2,26 mln zł.

Zysk netto na koniec 208 roku wyniósł natomiast 4,78 mln zł (wobec 2,37 mln zł rok wcześniej). Stało się tak za sprawą dywidendy otrzymanej m.in. od spółki zależnej (Publicis Lion) – jej wysokość wyniosła 2,96 mln zł.

W trakcie 2018 roku następowały zmiany w składzie zarządów spowodowane zmianami organizacyjnymi w ramach Grupy Publicis.

W styczniu tego roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa zarządu. W miejsce Macieja Lissowskiego, który odszedł ze spółki został powołany Tomasz Pawlikowski. W czerwcu br. z kolei z funkcji członków zarządu zostali odwołani Patrick Dumouchel i Thomas Barbusse, w ich miejsce powołani zostali Jarosław Ziębiński i David Clark.

Rosnące koszty, długie przetargi

Zarząd Publicis Poland w sprawozdaniu złożonym w KRS zwraca uwagę, że nadal jednym z największych problemów branży reklamowej pozostaje długi czas trwania przetargów, z których część pozostaje nierozstrzygnięta oraz rozdrobniona wartość poszczególnych projektów. Rośnie koszt pozyskania nowych klientów. Spada rentowność projektów reklamowych na co wpływ ma z jednej strony presja kosztowa (pracownicy), a z drugiej tendencja do redukcji liczby roboczogodzin per projekt. Silna presja ze strony kontrahentów wymaga ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań, kontroli kosztów i zwiększenia efektywności zarządzania.

W tym roku Publicis Poland chce wzmacniać działalność konsultacyjną i strategiczną , również w obszarze digitalowym. Nowy biznes zdobywany będzie poprzez pozyskiwanie nowych klientów, wzmocnienie nowych obszarów usług oraz dalsze synergie pomiędzy spółkami. Coraz większą rolę odgrywają zlecenia eksportowe dla kontrahentów, z krajów o wyższych kosztach pracy.
W tym roku dział strategii poszerzył swoją ofertę o nowe narzędzia warsztatowe i analityczne z obszaru Big Data.

- Głównym czynnikiem związanym z ryzykiem może być zakończenie współpracy z klientami lokalnymi lub ograniczanie współpracy z klientami ze względu na zmianę kanałów reklamowych. Do spadku rentowności w branży reklamowej przyczyniają się negocjacje cenowe jak i stałe negocjowanie zakresu obsługi. Na rok 2019 przychody zabezpieczone są w 70  proc. długoterminowymi umowami. Spółka z roku na rok stara się pozyskiwać nowych klientów uczestnicząc w przetargach reklamowych w szczególności związanymi z kompleksową usługą reklamową. Ze względu na wysokie koszty uczestnictwa w przetargu spółka starannie analizuje szanse na potencjalną wygraną, nie zawsze decydując się na udział w danym przetargu. Publicis zajmuje pozycję leadera w regionie CEE i koordynuje wiele prac dla klientów międzynarodowych - informuje zarząd agencji w sprawozdaniu KRS.

W ostatnim czasie agencji Publicis udało się pozyskać do obsługi reklamowej jedną z marek należących do USP Zdrowie – firmy nie podały jeszcze, o który brand konkretnie chodzi. W styczniu br. agencja obroniła obsługę Frisco.pl,

Wśród obsługiwanych na stałe marek są m.in. Winiary,Berlinki, Wafle familijne, Prudential.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/publicis-groupe-wprowadza-strukture-zgodna-z-power-of-one-hejnowski-i-gargala-dolaczaja-do-wladz

W ub.r. agencji udało się m.in. nawiązać współpracę z marką Ricola, Coca-Cola Poland Services powierzyła jej obsługę swoich napojów niegazowanych.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Publicis Poland ze wzrostem przychodów i 4,78 mln zł zysku mimo utraty obsługi Orange

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Barnaba
Skoro jest tak dobrze to ciekawe dlaczego właśnie zwalniają pracowników kreatywnych...
2 0
odpowiedź
User
YES YES YES
Skoro jest tak dobrze to ciekawe dlaczego właśnie zwalniają pracowników kreatywnych...
... żeby było lepiej ... na papierze
1 0
odpowiedź
User
Zorg
Trzy osoby mniej na etacie to oszczędność ok. 150 tys. pln w skali roku? To tam się pracuje za grosze?
1 0
odpowiedź
User
Żabojadojad
Przy Starcomie to jest liliput, przy Zenicie też. Power of one jak cię mogę.
0 0
odpowiedź
User
Marta
Hahaha a co ma wspólnego pan że zdjęcia z wynikiem agencji Publicis?:) Przechodzil z tragarzami? :)
0 1
odpowiedź