SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowa „Faktu” po zastrzeżeniach wobec Rafała Ziemkiewicza zawiesza format z felietonistami

Redaktor naczelna dziennika „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) Katarzyna Kozłowska podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy z dwoma nowymi felietonistami: Tomaszem Lisem i Rafałem Ziemkiewiczem. - Po zastrzeżeniach pod adresem Ziemkiewicza postanowiłam zawiesić tamten format - informuje portal Wirtualnemedia.pl.

Katarzyna KozłowskaArticle

Lis i Ziemkiewicz zadebiutowali na łamach „Faktu” w zeszły tygodniu. Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) do czwartkowego wydania napisał tekst zatytułowany „Do wyborców PiS”. Dziennikarz oceniał w nim, że nadużycia obecnej władzy są niesłusznie bagatelizowane przez część wyborców ze względu na programy socjalne na czele z 500+. Z kolei Rafał Ziemkiewicz pierwszy felieton napisał do sobotnio-niedzielnego numeru, jego kolejne teksty miały ukazywać się co tydzień.

Przeciw obecności Ziemkiewicza w „Fakcie” zaprotestował dziennikarz działu politycznego tego tytułu Dariusz Grzędziński. Przypomniał ostre wypowiedzi Ziemkiewicza, m.in. o Annie Dryjańskiej z naTemat.pl i Bartoszu Wielińskim z „Gazety Wyborczej”. - Jestem zwolennikiem pluralizmu w życiu w publicznym i zawsze będę walczył o możliwość wypowiadania własnych sądów. Jednocześnie uważam, że postać budująca swoją pozycję na wyrażaniu pogardy wobec słabszych nigdy nie powinna zagościć na łamach gazety, która na sztandarach ma ujmowanie się za nimi - ocenił Dariusz Grzędziński.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, właśnie z powodu tych zarzutów redaktor naczelna tabloidu Katarzyna Kozłowska zdecydowała się zawiesić współpracę z obydwoma dziennikarzami. - Dobrą praktyką jest, że redaktor naczelny może inicjować, zamykać lub zmieniać formaty, kształtując ofertę dla czytelników. Po tym jak w ubiegłym tygodniu pojawiły się zastrzeżenia pod adresem jednego z autorów, Rafała Ziemkiewicza, postanowiłam zawiesić tamten format i szukać nowych - przekazała nam szefowa dziennika. Dlaczego zdecydowała się na wycofanie obu autorów z łamów? Na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

W czwartek nie ukazał się felieton Lisa, a  w sobotę ma nie pojawić się tekst Ziemkiewicza - jak nieoficjalnie się dowiadujemy - także został zawieszony. Nie wiadomo, czy przerwa we współpracy z felietonistami ma charakter czasowy czy ostateczny.

Rafał Ziemkiewicz odmówił komentowania zawieszenia współpracy, jednak przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, iż - jego zdaniem - w całej sprawie chodzi o „wewnętrzne intrygi w RASP”. W czerwcu br. z felietonów publicysty zrezygnował portal Interia.pl po tekście, w którym padły zdania o „strzelaniu do LGBT”.

Więcej felietonistów w „Fakcie”

Katarzyna Kozłowska została naczelną „Faktu” w połowie stycznia br., po rezygnacji ze stanowiska Roberta Felusia.

Zaraz potem w dzienniku wyodrębniono  Opinie jako osobną sekcję, zazwyczaj zajmującą dwie strony w wydaniu. W lutym na łamy „Faktu” po pięciu latach przerwy wrócił Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”, a komentarze do dziennika zaczęli też pisać Patryk Słowik i Marek Tejchman z „Dziennika Gazety Prawnej”, Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”, Karolina Wigura z „Kultury Liberalnej”, Tomasz Wołek, Piotr Semka z „Do Rzeczy” i Wojciech Jakóbik z Biznesalert.pl. Publikowano również artykuły ekspertów niezwiązanych na co dzień z mediami, m.in. Jarosława Makowskiego i Małgorzaty Bonikowskiej.

Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 222 097 egz., 10,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast portal Fakt.pl zanotował 6,49 mln realnych użytkowników i 83,59 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefowa „Faktu” po zastrzeżeniach wobec Rafała Ziemkiewicza zawiesza format z felietonistami

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Wolność słowa tak ! Ale tylko dla jedynie słusznych poglądów :-)
odpowiedź
User
Wlad
Na te dwa miejsca można pluralistyczne wcisnąć Pacewicza i Wołka.
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Redaktor naczelny może rano inicjować a wieczorem zawieszać formaty.
Przynajmniej tak się niektórym wydaje.
odpowiedź
User
Osa
Buhaha autonomia rednacza w pełni hahahaha
odpowiedź
User
Maciej Konserwatywny
Hahahahaha leżę pod stołem i turlam się ze śmiechu.

Tyle w temacie!
odpowiedź