SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Szkoła z TVP”: w TVP Kultura i TVP HD lekcje dla szkół ponadpodstawowych

Telewizja Polska w ramach akcji „Szkoła z TVP” będzie pokazywać lekcje także dla szkół ponadpodstawowych. Będą one emitowane premierowo w TVP Kultura i TVP HD.

Article

Premierowe lekcje dla szkół ponadpodstawowych można będzie oglądać w TVP Kultura i TVP HD od godz. 9.00 do 13:00, a ich powtórki - tego samego dnia w 17:00-21:00 w TVP Sport i TVP Rozrywka.

Lekcje, tak samo jak ten dla uczniów szkół podstawowych, będą emitowane od poniedziałku do piątku.

Lekcje dla szkół podstawowych w ramach akcji „Szkoła z TVP” są emitowane od minionego poniedziałku w czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP3 od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 (o 12:30 zaczynają się powtórki). Za ich zawartość merytoryczną odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a sponsorem projektu jest Fundacja PGNiG.

W ostatnich dniach w internecie krytykowano niektóre lekcje, wytykając nauczycielom oczywiste błędy. „Szkołę z TVP” w rozmowie z Wirtualnemedia.pl krytycznie ocenili specjaliści z branży edukacyjnej.

W środę Telewizja Polska wydała oświadczenie w sprawie nieprzychylnych tekstów w mediach i komentarzy o „Szkole z TVP”. - Poniżanie i dyskredytowanie nauczycieli, którzy realizując swoją misję zdecydowali się zaangażować w projekt edukacyjny, którego celem jest zapewnienie ciągłości nauczania świadczy o niedostrzeganiu powagi sytuacji i wyzwań, które stoją przed naszym społeczeństwem w tej trudnej chwili - czytamy w komunikacie.

TVP zaznaczyła, że pedagodzy, na co dzień uczący dzieci w szkołach publicznych, gdy poświęcają się i angażują w przedsięwzięcia służące dobru ogółu - stają się obiektem drwin i ataków. - Jeszcze kilka miesięcy temu te same media, które wspierały nauczycieli w walce o lepsze wynagrodzenia, dziś na podstawie jednostkowych pomyłek stygmatyzują ich. Zachowanie to świadczy o niedojrzałości przedstawicieli mediów komercyjnych oraz o braku solidarności ze społeczeństwem - stwierdził nadawca.

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

W tym roku media publiczne dostaną od rządu prawie 2 mld zł.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: „Szkoła z TVP”: w TVP Kultura i TVP HD lekcje dla szkół ponadpodstawowych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Schalenia
Szkoła tylko, że te lekcje zawierają rażące błędy merytoryczne i mogą miejscami zaszkodzić bardziej niż pomóc edukacji. Jesli nauczyciel w telewizji nazywa obwód średnicą oraz wyjaśnia że parzyste liczby to są te, które mają parę to jest to szkodliwe społecznie
odpowiedź
User
Adam023
Akurat chciałem coś obejrzeć w telewizji (mam tylko kanały z naziemnej) i nie ma kompletnie nic sensownego. Na rozrywce były chociaż kabarety. Teraz nie ma nawet tego.
odpowiedź
User
m.
Nie no przesada, jak ktoś chce to znajdzie tam gdzie było.To co teraz na kazdej antenie TVP bedzie leciec to samo, te straszne lekcje, przez cały dzien, ludzie jeszcze bardziej beda to wysmiewac4. 2-3 anteny OK, ale nie 7.
odpowiedź