SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Talibowie używają internetu jako narzędzia kontroli

W latach 90. rządzący w Afganistanie talibowie zakazali korzystania z internetu. Obecnie używają go do zastraszania Afgańczyków w celu umocnienia odzyskanej właśnie władzy nad krajem.

Amerykański dziennik "New York Times" zauważył, że w ostatnich tygodniach przywódcy talibów przekazywali w sieci wiadomości po angielsku oraz prowadzili relacje na żywo ze swoich konferencji prasowych. Robili to po to, by zjednać sobie opinię międzynarodową. Założyli również stronę internetową, Al-Emarah, w językach angielskim, paszto, dari, urdu i arabskim.

Ostatnio na ulicach Kabulu pojawiło się wielu dziennikarzy z mikrofonami oznaczonymi logiem propagandowej witryny internetowej talibów. Na opublikowanym na Twitterze nagraniu rzecznika bojowników Zabihullaha Mudżahida widać, jak reporter rozmawia z mieszkańcami jednej z dzielnic stolicy Afganistanu. Kiedy pyta małego chłopca o to, co sądzi o zajęciu Kabulu przez talibów, dziecko odpowiada: "Jesteśmy szczęśliwy i żyjemy w spokoju".

W sieci także krąży filmik, na którym przedstawiciel talibów zapewnia pracownice opieki zdrowotnej, że zachowają swoje stanowiska. Z kolei na innym nagraniu, bojownicy obiecują sikhom, przedstawicielom jednej z mniejszości religijnych w kraju, że mogą czuć się wolni i chronieni w Afganistanie. W latach 1996-2001 talibowie pozbawili kobiety wszelkich praw oraz prześladowali mniejszości.

Talibowie dobrze "odrobili lekcje z przeszłości"

Osoba obsługująca media społecznościowe talibów powiedziała anonimowo "NYT", że bojownicy podczas tegorocznej kampanii podbijania Afganistanu "odrobili lekcje z przeszłości". O ile w latach 90. zakazali korzystania z sieci, teraz korzystają z tysięcy kont na Twitterze - niektórych oficjalnych, innych anonimowych - żeby przekonać do siebie mieszkańców afgańskich miast.

"Talibowie nie muszą publikować treści przypominających ludności, że są brutalni. Ludzie to wiedzą. Talibowie potrzebują pokazać obrazki udowadniające, że potrafią rządzić krajem i integrować go" - ocenił Benjamin Jensen z amerykańskiego think tanku Atlantic Council.

Dzisiejszy Afganistan, jak pisze "NYT", to kraj, w którym nie udałoby się zakazać korzystania z sieci. Według zbierającej dane rynkowe i konsumenckie firmy Statista, w 2019 roku 22 mln Afgańczyków używały telefonów komórkowych. Dla porównania, w 2005 roku zaledwie milion osób miało komórki. Szacuje się, że 70 proc. populacji tego kraju korzysta z sieci komórkowej.

Zdaniem "NYT", przeciwnicy talibów będą mobilizowali się teraz tak, jak robili to w 2011 roku uczestnicy demonstracji organizowanych w ramach tzw. arabskiej wiosny - skrzykując się za pomocą mediów społecznościowych. Nowoczesna łączność Afganistanu z resztą świata może im pomóc w ujawnianiu okrucieństw bojowników i uzyskiwaniu poparcia dla ruchu oporu. Już teraz popularne są takie hashtagi, jak #DonotchangeNationalFlag, czyli: Nie zmieniajcie flagi narodowej.

Dołącz do dyskusji: Talibowie używają internetu jako narzędzia kontroli

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Także tak
Talibowie jako postępowi demokraci znający miejsce w społeczeństwie kobiety i lgbtqwrasti mają nieograniczony dostęp do mediów społecznościowych nie to co inni mniej postępowi...
odpowiedź
User
Także tak
Talibowie jako postępowi demokraci znający miejsce w społeczeństwie kobiety i lgbtqwrasti mają nieograniczony dostęp do mediów społecznościowych nie to co inni mniej postępowi...
odpowiedź
User
Arek
Allah nie używał internetu ,samochodu ,Kałasznikowa a Ci Talibowie to zwykłe cwaniaki którzy przejęli władzę pod płaszczykiem religii.
odpowiedź