SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telemetria Polska chce utworzyć rady metodologiczne do współpracy z rynkiem przy nowym badaniu mediów

Trwają prace nad nowym badaniem mediów, które chce stworzyć KRRiT oraz zespół Telemetria Polska. Kolejnym krokiem miałoby być stworzenie rady metodologicznej. - Rada miałaby być eksperckim forum, gdzie będzie można wspólnie wypracowywać stanowiska i konsultować doświadczenia z badań - tłumaczy nam Michał Wigurski, szef projektu Telemetria Polska.

Michał Wigurski - szef Telemetria PolskaArticle

Trwają prace nad projektem nowego, jednoźródłowego badania mediów, realizowanego od kwietnia 2018 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zespół Telemetria Polska oraz rynek mediowy.

W środę 24 lipca odbyło się spotkanie z przedstawicielami nadawców telewizyjnych, radiowych, internetowych  i operatorów kablowych dotyczące utworzenia rady metodologicznej przy projekcie Telemetria Polska.

Podczas spotkania dyskutowano na temat koncepcji powołania rady metodologicznej oraz o konkretnych zapisach regulaminu jej działania. Uczestnicy posiedzenia ustalili, jakie powinny być kolejne kroki, aby udało się wypracować mechanizmy współpracy.  

Michał Wigurski, dyrektor projektu Telemetria Polska tłumaczy nam, że spotkanie miało na celu omówienie koncepcji rady metodologicznej.

- Jest to odpowiedź na postulaty rynku o przejście na jeszcze bardziej partnerskie traktowanie. Rada miałaby być eksperckim forum, gdzie będzie można wspólnie wypracowywać stanowiska i konsultować doświadczenia z badań, które prowadzimy w ramach projektu Telemetria Polska. Wraz z radą metodologiczną wypracowalibyśmy założenia do drugiej fazy projektu - do budowy prototypu - mówi nam Michał Wigurski. - O ile dotychczasowe prace były oczywiście konsultowane, ale jednak przeprowadzane metodą ekspercką przez zespół Telemetrii Polskiej i instytuty, to jeśli chodzi o budowę prototypu i dalsze prace - chcielibyśmy zrobić to wspólnie z rynkiem. Tu potrzebne jest wzajemne zaufanie - podkreśla szef projektu Telemetria Polska.

Prace nad badaniem wciąż bez przyśpieszenia

W czerwcu - na zaproszenie przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego - odbyło się spotkanie z przedstawicielami rynku, dotyczące tworzenia nowego jednoźródłowego badania mediów, którego celem miało być osiągnięcie porozumienia, po tym jak nadawcy telewizyjni, radiowi i internetowi pod koniec maja sami spotkali się z przedstawicielami IAA, SAR, domów mediowych, marketerów oraz instytutów badawczych oraz zapowiedzieli opracowanie własnej koncepcji badań.

Krytycznie ocenili wtedy dotychczasową komunikację w projekcie oraz tempo prac projektowych. Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują także wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedstawią jako wspólną rekomendację. W tym celu jesienią nadawcy chcą zorganizować konferencję na której zaprezentują swoje założenia i na którą mają zamiar zaprosić również przedstawicieli Krajowej Rady i Telemetrii Polskiej. Na razie nie ustalono terminu tej konferencji, ani przedstawienia rekomendacji do badania.

- Czekamy oczywiście  na obiecane rekomendacje do założeń badań, które MOC-i zadeklarowały, że opracują i udostępnią. Na forum rady metodologicznej chcielibyśmy jednak wypracować w trybie roboczym wspólne stanowisko i podejmować wspólne decyzje. Z jednej strony KRRiT przedstawi wyniki eksperymentów badawczych, które prowadzi, a z drugiej nadawcy wskażą swoje rekomendacje i powstaną wspólne założenia do dalszych prac. Umówiliśmy się, że na początku przyszłego miesiąca MOC-i wskażą osoby do dalszych prac nad zaproponowanym przez nas regulaminem - mówi nam Wigurski.

W Polsce jest kilka firm badających rynek mediów. Oprócz Gemiusa, który tworzy raporty dotyczące internetu, wyniki radia są dostępne w ramach Radio Track Millward Brown, a rynek telewizyjny monitoruje firma Nielsen.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Wyniki mediów publicznych w 2018 roku

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

W ub.r. Polska Agencja Prasowa zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej). Zmalały przychody ze sprzedaży serwisów ogólnoinformacyjnych i ekonomicznych oraz Centrum Prasowego, a wzrosły z PAP Foto, obsługi medialnej i wynajmu. Na koniec ub.r. firma zatrudniała 401 osób.

Wyniki głównych mediów komercyjnych w 2018 roku

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

W ub.r. TVN osiągnął wzrost wpływów sprzedażowych o 8,6 proc. do 1,97 mld zł, a przychody z emisji reklam zwiększyły się o 9,7 proc. do 1,42 mld zł. Nadawca zanotował 157,5 mln zł straty netto, głównie wskutek 394,7 mln zł odpisu dot. wartości udziałów w platformie nc+. Na koniec roku zatrudniał 1 514 pracowników.

W ub.r. Grupa RMF zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 7,8 proc. do 288,22 mln zł oraz 147,16 mln zł zysku netto (wobec 133,29 mln zł rok wcześniej). Firma zatrudniała 292 pracowników.

W ub.r. grupa kapitałowa Eurozet (należą do niej m.in. rozgłośnie Radio ZET, Radio ZET Chilli, Meloradio, Radio Plus i Antyradio) zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto. W przypadku samej spółki Eurozet wpływy i zysk nieco zmalały.

Spółka Radio Eska, która jest nadawcą 42 rozgłośni radiowych pod tą nazwą zamknęła 2018 rok przychodami netto w kwocie 32,33 mln zł i zyskiem netto w wysokości 8,51 mln zł. Spadły wpływy ze sprzedaży reklam, ale udało się to zrekompensować wpływami ze sprzedaży praw autorskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telemetria Polska chce utworzyć rady metodologiczne do współpracy z rynkiem przy nowym badaniu mediów

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romero
Jak to będzie przy Krritv to już może od razu dajcie, że oglądalność 123% ma TVP, a Wodza kocha 45 mln Polaków w tym 5mln tych jeszcze nienarodzonych. Kolejna tuba propagandy i wciskania kitu. Obawiam się przez kolejne 4 lata.
odpowiedź
User
Badacz
W takim tempie to i kolejne 2 kadencje będzie za mało, żeby "wymyślić" telemetrię.
odpowiedź
User
ProBadacz
Bardzo dobry ruch ze strony KRRiT. Tylko wspólnie można zrobić te badania, które przecież dla rynku są bardzo potrzebne a będą jeszcze bardzo. Szczególnie dla nas badaczy. Tempo prac jak na taki projekt duże. Czekamy na wyniki eksperymentów i powołanie rady metodologicznej
odpowiedź