SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rekompensata budżetowa dla TVP i Polskiego Radia za zwolnionych z abonamentu rtv bez notyfikacji w UE

Rekompensata z budżetu państwa dla mediów publicznych za środki nieuzyskane wskutek zwolnienia niektórych grup społecznych z abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zostać wprowadzona w ramach nowej ustawy budżetowej. Według założeń nie będzie wymagała notyfikacji z prawem Unii Europejskiej.

Paweł LewandowskiArticle

Nad przepisami dotyczącymi rekompensaty za osoby zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje od połowy br. Resort ustalił, że takie środki można przekazać mediom publicznym z budżetu państwa za zwolnienia z abonamentu, które wprowadzono po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Chodzi więc o emerytów w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatantów oraz bezrobotnych.

Minister kultury Piotr Gliński stwierdził dwa tygodnie temu, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej taka rekompensata może zostać wypłacona za lata 2010-2014.

Z kolei wiceszef resortu Paweł Lewandowski powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że taka rekompensata może być przekazywana mediom publicznym za każdy rok i jest zgodna z prawem UE, więc nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. - To sprawiedliwe: wprowadzając ulgi, państwo uszczupliło środki abonamentowe dla mediów publicznych, więc teraz budżet ten uszczerbek wynagrodzi - uzasadnił.

Przepisy zostaną wprowadzone w nowej ustawie abonamentowej

Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ujawniają, jaką wartość może mieć rekompensata dla mediów publicznych. Nieoficjalnie mówi się o ok. 200 mln zł rocznie. Nie wiadomo też, jak te środki będą rozdzielane między Telewizję Polską, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Przepisy o rekompensacie mają zostać wprowadzone w ramach nowej ustawy o abonamencie rtv, zgodnie z którą ta danina będzie pobierana od każdej zobowiązanej do jej płacenia osoby (bez względu na to, czy ma telewizor lub radio) razem z podatkiem PIT/CIT lub składką na KRUS. W takiej sytuacji abonament ma wynosić 6-8 zł miesięcznie, w roczne wpływy z niego nie przekroczą 3 mld zł.

Nie przedstawiono jeszcze projektu ustawy. Resort kultury planuje, że wejdzie ona w życie z początkiem 2019 roku.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Dołącz do dyskusji: Rekompensata budżetowa dla TVP i Polskiego Radia za zwolnionych z abonamentu rtv bez notyfikacji w UE

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Ach, jakie urocze konstrukcje prawne tworzy się, by dokonać ekonomicznego przesunięcia ze Skarbu Państwa (od nas) do podmiotu prawa, w sumie, prywatnego.
odpowiedź
User
miało być
innowacyjnie, to jest, na jedynym polu któremu te tuzy intelektu podołają – nachapania. Inne obszary modenizacji przekraczają mentalny poziom wyznawców jedynie słusznej Partii.
odpowiedź
User
Wstyd
Na lekarzy, szpitale nie ma, a na propagandę jest.
odpowiedź