SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN24 z niderlandzką koncesją? „Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze”

Rośnie prawdopodobieństwo, że TVN Grupa Discovery wystąpi o koncesję dla TVN24 na przykład w Niderlandach lub Czechach. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl szef TVN ds. komunikacji korporacyjnej nie wyklucza takiego scenariusza.

fot. Adrian GąbkaArticle

Koncesja dla TVN24 wygasa 26 września. KRRiT poza przewodniczącym Witoldem Kołodziejskim sprzeciwia się jej przedłużeniu. TVN Grupa Discovery może kontynuować nadawanie TVN24 za pośrednictwem TVN24 BiS (koncesja stacji jest ważna do 2027 roku) albo wystąpić o koncesję w innym państwie.

W pierwszej sytuacji grupa musiałaby zawiesić nadawanie poświęconemu wiadomościom ze świata i biznesu kanału tematycznego.

W lipcu br. TVN 24 BiS miał 0,454 proc. udziału w rynku telewizyjnym, główny kanał TVN24 5,392 proc.

Discovery z niderlandzkimi koncesjami

Alternatywą dla zawieszenia emisji TVN24 BiS jest pozyskanie koncesji w innym kraju. Polskie wersje kanałów Discovery nadają na podstawie niderlandzkiej koncesji wydanej w 2019 roku. To Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Historia, Discovery Science, ID, DTX, Discovery Life, Travel Channel Food Network i TLC. Ze strony TVN Media wynika, że w Niderlandach koncesję mają też MTV, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, Paramout Channel, Nick Jr. i Nick Toons. Na podstawie hiszpańskich koncesji nadają National Geographic, National Geographic Wild, National Geographic People, Fox i Fox Comedy. Dzięki koncesjom francuskim w Polsce można oglądać Eurosport i Eurosport 2.

W Czechach koncesję można uzyskać nawet w 2 tygodnie

Spółka zarządzająca TVN, czyli Polish Television Holding ma siedzibę w Amsterdamie. Najwięcej kanałów TVN Grupy Discovery korzysta z niderlandzkich koncesji. Logicznym byłby więc podobny wniosek w przypadku TVN24. Pytanie czy stacja nie będzie obawiała się hejtu ze strony zwolenników albo polityków Prawa i Sprawiedliwości. W mediach społecznościowych już pojawiają się opinie, że „TVN24 powinna być koncesjonowana w kraju swojego mocodawcy”. Jeśli nadawca chce uniknąć takich komentarzy, to może wystąpić o koncesję w Czechach, jak np. część polskich kanałów związanych MTV, Viacom CBS. RRTV, czeski odpowiednik KRRiT wydaje koncesję w ciągu maksymalnie miesiąca. Zdarza się, że nawet w dwa tygodnie.

„Za priorytet uznajemy uzyskanie koncesji w Polsce”

Czy TVN Grupa Discovery wystąpiła już o koncesję dla TVN24 w innym kraju? Jakim? Przedstawicielka grupy zapewnia, że stacja nie przestanie nadawać nawet, jeśli nie otrzyma polskiej koncesji. - Tak, jak informowaliśmy już wcześniej, jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Naszym celem jest zapewnienie stacji ciągłości nadawania, a widzom nieprzerwanego dostępu do niezależnych i wiarygodnych informacji. Jednocześnie za priorytet uznajemy uzyskanie koncesji w Polsce, ponieważ spełniliśmy wszystkie wymogi formalno-prawne, by ją otrzymać i nie ma żadnych przeszkód, by KRRiT nie wydała na najbliższym posiedzeniu pozytywnej decyzji w tej sprawie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej TVN.

Szef TVN24: Byliśmy, jesteśmy i będziemy

W specjalnym programie z okazji 20 urodzin TVN24 wziął udział redaktor naczelny stacji Michał Samul. - TVN24 był, jest i będzie. Nie ma żadnych powodów, żeby myśleć, że będzie inaczej. Wszyscy, którym się wydaje, że można nas uciszyć, zlikwidować TVN24, poniosą fiasko. Przetrwamy i będziemy nadawać dalej, ponieważ jesteśmy dla widzów. Na tym opiera się nasz sukces. Zawsze myślimy w kategoriach: czego chcą widzowie, czego oczekują widzowie i dużym wysiłkiem to się odbywa, ale przynosi to efekt - przekonywał Samul. Zwrócił uwagę, że popularność TVN24 jest większa niż wielu innych stacji informacyjnych, także w bogatszych krajach europejskich. - Jesteśmy największą stacją informacyjną nie tylko w Polsce, ale także w Europie pod wieloma względami. Na przykład pod względem oglądalności. Będziemy kontynuować ciężką pracę na rzecz naszych widzów - zapowiedział Samul.

Nowa koncesja dla TVN24 Bis?

TVN Grupa Discovery może też skorzystać z innego, nieopisywanego nigdzie scenariusza. Kontynuować nadawanie TVN24 na bazie koncesji TVN24 BiS i wystąpić o nową, zagraniczną dla swojego kanału poświęconego wydarzeniom ze świata i biznesu. Wtedy zostanie zachowana ciągłość nadawania obu anten. Dodatkowy kanał TVN24 nie musi dalej nazywać się TVN24 BiS.

Stacja w przeszłości już zmieniała nazwy. Wystartowała w 2007 roku jako TVN CNBC Biznes. Od 2010 działała jako TVN CNBC, a od 2014 jako TVN24 BiS. W przyszłym roku ma dojść do finalizacji fuzji WarnerMedia z Discovery, czyli właścicielem TVN i TVN24. Można sobie wyobrazić wcześniejszą współpracę obu firm i zgodę na skorzystanie z marki CNN.

Wówczas kanał TVN24 BiS mógłby kontynuować nadawanie jako CNN Polska. W kwietniu 2020 roku CNN Prima News ruszył w Czechach. Światowy kanał informacyjny zgodził się bowiem na „udostępnienie” swojego wizerunki i treści czeskiej stacji Prima.

Poprawki Kołodziejskiego

Temat koncesji dla TVN24 dzieli KRRiT. Kołodziejski to jedyny zwolennik jej przedłużenia. Zabiega w klubie parlamentarnym PiS, aby uwzględnić jego propozycje poprawek. Mogłoby one przynajmniej na jakiś czas wyciszyć spór wokół koncesji. Jeśli oczywiście zostaną uwzględnione w projekcie nazywanym „Lex TVN”. Sejm może zająć się nim 11 sierpnia, choć na stronie internetowej parlamentu na razie nie ma informacji w tej sprawie. Kołodziejski proponuje, żeby stacje satelitarno-kablowe, jak TVN24 otrzymywały pozwolenie na nadawanie zamiast koncesji. Nie musiałyby należeć do firm z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (właścicielem TVN jest amerykański Discovery). Druga poprawka automatycznie przedłuża koncesję o kolejne pół roku. Sęk w tym, że po tym okresie Amerykanie musieliby sprzedać większość udziałów w stacji. Trzecia poprawka pozwala na posiadanie kanałów TVN czy TVN24 przez spółkę spoza EOG, jeśli dojdzie do podpisania stosownej umowy z USA.

Dołącz do dyskusji: TVN24 z niderlandzką koncesją? „Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze”

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Faust
Prawą nogą przez lewą nogę - czyli to jednak nie "amerykańska" firma i trzeba kolejnymi szwindlami wpychać się na polski rynek medialny? Strasznie cuchnie tymi wygibasami.
odpowiedź
User
do Wirtualnych Mediów
a dlaczego nie "holenderską" koncesją, tylko od razu "niderlandzką"?
odpowiedź
User
Terier
Brawo, niech wystąpią, i nie będzie PiSowska rada mogła cenzurować informacji, albo próbować nakładać kary jak kilka lat temu.
odpowiedź