SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK decyzję ws. kupna Eurozetu przez Agorę ma wydać w trzecim kwartale 2020 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do połowy przyszłego roku zamierza zakończyć postępowanie dotyczące niezgłoszenia przez Agorę kupna 40 proc. udziałów Eurozetu. W trzecim kwartale przyszłego roku ma zdecydować, czy wyraża zgodę na przejęcie reszty udziałów.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

W lutym br. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures.

UOKiK wiosną podjął postępowanie wyjaśniające, czy Agora słusznie nie zgłosiła tej transakcji do akceptacji przez regulatora. Firma uzasadniała, że nie przejęła kontroli nad Eurozetem, więc nie musiała tego zgłaszać UOKiK-owi. Postępowanie jest realizowane w sprawie, a nie przeciw spółce, nie postawiono jej żadnych zarzutów.

Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK-u, poinformował we wtorek, że postępowanie ma zakończyć się do połowy przyszłego roku. Obecnie regulator prowadzi analizy prawne i finansowe.

Dwuetapowe postępowanie ws. zgody na przejęcie reszty udziałów Eurozetu

We wrześniu Agora poinformowała, że zgodnie z umową zamierza skorzystać z możliwości kupna pozostałych udziałów Eurozetu. - Ostateczna decyzja spółki o ewentualnym skierowaniu do SFS Ventures oświadczenia o woli skorzystania z opcji call jest uwarunkowana, w szczególności, uzyskaniem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie przez spółkę wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Eurozet posiadanych przez SFS Ventures - podała spółka w komunikacie giełdowym.

Pod koniec października skierowała stosowny wniosek do UOKiK-u. Miesiąc później regulator podał, że zaczął w ramach tego postępowania drugi etap obejmujący badanie branż, w których działają Agora i Eurozet. Zwrócił uwagę, że obie firmy prowadzą działalność w kilku tych samych sektorach, m.in. nadawania stacji radiowych i sprzedaży reklam internetowych.

- Musimy m.in. ustalić udziały Agory i Eurozet na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów i sprawdzić, czy rywalizacja przedsiębiorców ma charakter lokalny czy ogólnopolski - stwierdził Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Zaznaczono, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes UOKiK-u może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek, a jeśli to nastąpi, zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie.

- Byliśmy świadomi, że ten proces potrwa, a nasz wniosek będzie prawdopodobnie wnikliwie analizowany. W związku z tym złożyliśmy wniosek jak najwcześniej - jeszcze przed otwarciem okna aukcyjnego. Trudno jest szacować, terminy mogą być różne. Patrząc na tempo rozpatrywania innych spraw, nie powinno być to krócej niż sześć miesięcy, ile w tym przypadku potrwa - zobaczymy. Czekamy w tej chwili na pytania od UOKiK - stwierdziła na początku listopada Anna Kryńska-Godlewska, członek zarządu Agory.

We wtorek Michał Holeksa stwierdził, że postępowanie UOKiK-u w tej sprawie może zakończyć się w trzecim kwartale przyszłego roku.

Szef KRRiT krytycznie o fuzji Agory i Eurozetu

Kilka tygodni temu przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski przekazał nam, że jeżeli Agora przejmie pozostałą część udziałów Eurozetu, KRRIT zbada, czy wywoła to skutki istotne z punktu widzenia art. 38 ustawy o radiofonii i telewizji.

Przepisy te przewidują, że koncesja na rozpowszechnianie programu może być cofnięta, jeżeli: rozpowszechnianie programu powoduje osiągnięcie przez nadawcę pozycji dominującej w dziedzinie środków masowego przekazu na danym rynku właściwym w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów (art. 38 ust. 2 pkt 3); nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę (art. 38 ust. 2 pkt 4).

Szef KRRiT stwierdził też, że „wydaje się, że transakcja może spowodować uzyskanie przez Agorę i Eurozet pozycji dominującej na niektórych rynkach lokalnych”. Jakie zmiany w rynku radiowym może spowodować ta transakcja, jeśli dojdzie do skutku? Przewodniczący objaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że „nie można wykluczyć, że z uwagi na osiągnięcie wysokiego udziału w czasie słuchania radia oraz w liczbie koncesji, obie spółki uzyskają łącznie możliwość wpływania na ceny reklam radiowych na określonych rynkach lokalnych”.

- Istnieje również obawa, że wykonanie przez Agorę opcji zakupu udziałów w Eurozet spowoduje zwiększenie stopnia zagrożenia pluralizmu na rynku radiowym – oceniał Kołodziejski.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Radio ZET miało 12,4 proc. udziału w rynku słuchalności, Radio Plus - 2,5 proc., Antyradio - 2,2 proc., Meloradio - 1 proc., a Chilli ZET - 0,2 proc. Natomiast udział Radia Złote Przeboje wyniósł 2,8 proc., Radia TOK FM - 2,2 proc., Radia Pogoda - 1,1 proc., a Rock Radia - 0,4 proc. Zdecydowanym liderem rynku radiowego od lat jest RMF FM, w analizowanym okresie miało 27,8 proc. udziału w rynku słuchalności.

W październiku serwisy i aplikacje należącej do Agory Grupy Gazeta.pl zanotowały 16,02 mln realnych użytkowników i 531 mln odsłon, a strony i aplikacje Grupy Eurozet - 9,7 mln użytkowników i 79,7 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

W ub.r. w grupa kapitałowa Eurozet zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 3,5 proc. do 197,47 mln zł oraz 26,8 mln zł zysku netto.

Agora z serią przejęć, negocjuje kredyt

Natomiast grupa kapitałowa Agora w trzech kwartałach br. zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 9,6 proc. do 871,5 mln zł oraz 13,1 mln zł straty netto (wobec 7,1 mln zł zysku rok wcześniej. W segmencie radiowym jej wpływy zmalały o 3 proc. do 75,6 mln zł, a zysk EBITDA - z 12,9 do 12,6 mln zł.

Jesienią ub.r. i w czerwcu br. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Ponadto w br. przejęła pakiety udziałów Online Technologies HR i Piano Group.

Od marca Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios prowadzi negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Dołącz do dyskusji: UOKiK decyzję ws. kupna Eurozetu przez Agorę ma wydać w trzecim kwartale 2020 r.

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Czyli po wyborach.
odpowiedź
User
m.
przykrecenie sruby po wyborach
odpowiedź
User
Eryk_L
Agora przejmie też Studio ZET? Chyba nie, skoro rozpoczął się desant pracowników z Eurozet na to fajne studio...
odpowiedź