SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” TVP1 na celowniku skarżących do KRRiT. „Wszystkie wnioski uważnie rozpatrzymy”

14 skarg na programy emitowane przez TVP, wpłynęło w marcu i kwietniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z czego najwięcej dotyczyło „Wiadomości” TVP1. - Rada na pewno wszystkim uważnie się przyjrzy - zapewnia Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT.

Article

Jedną z głośniejszych skarg jest ta złożona do KRRiT przez posłankę Nowoczesnej, Monikę Rosę, dotycząca sposobu prezentacji działalności Ruchu Autonomii Śląska w „Magazynie śledczym Anity Gargas”. Autorka skargi dowodzi w niej, że autorzy programu zaatakowali wspólnotę obywatelską Ślązaków. - Wykazali się skrajnym brakiem wrażliwości społecznej, nie przedstawiając skomplikowania zagadnienia tożsamości górnośląskiej - pisze posłanka do KRRiT. Rada zwróciła się z wnioskiem o wyjaśnienia w tej sprawie do TVP - na razie ich nie otrzymała, w związku z czym nie zajęła żadnego stanowiska.

Braun: Pasek TVP Info był nieobiektywny
Na brak obiektywizmu TVP Info w przedstawianiu materiałów związanych z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej (9.03) zwrócił uwagę KRRiT Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych. - Działania Telewizji Polskiej, nakierowanie na wzmacnianie podziałów i konfliktów istniejących w społeczeństwie sprzeczne są z polską racją stanu, co narusza przepisy art.18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - ocenił Braun. Przykładem takiego nierzetelnego przedstawiania informacji miał być pasek u dołu ekranu. I tutaj Rada nie zajęła jeszcze żadnego stanowiska.

Na początku kwietnia do biura KRRiT wpłynęła skarga wicemarszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, na „nieetyczne zachowanie dziennikarza” w programie „Kwadrans polityczny” (TVP 1). Marek Pyza zasugerował Kidawie-Błońskiej na antenie niestosowność tego, że Ewa Kopacz sadziła drzewa z innymi politykami PO. Kojarzyć się to miało z jej wypowiedzią o przekopywaniu ziemi na miejscu katastrofy smoleńskiej. - Skandaliczny poziom rozmowy prezentowany przez dziennikarza mediów rządowych. Była to moja ostatnia wizyta w TVP - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

TVP: Informowaliśmy rzetelnie o wpisie Sikorskiego
Najwięcej skarg dotyczyło jednak „Wiadomości” TVP1. Na nierzetelność dziennikarską tego programu poskarżyła się m. in. organizacja Amnesty International. Chodziło o materiał wyemitowany dotyczący działalności organizacji pozarządowych oraz działaczy społecznych. W tym przypadku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdążyła jeszcze wystąpić z listem o wyjaśnienia do szefostwa TVP.

„Wiadomościom” dostało się jeszcze za „nierzetelne informacje na temat tabletki EllaOne” (emisja 5.03; skarżący indywidualny), za rzekome manipulowanie informacją w materiale „Co się stało z dniem kobiet?” (emisja 8.03; skarżący jest osobą indywidualną), za informacje na temat okoliczności wpisu Radosława Sikorskiego Twitterze, a dotyczącego Marty Kaczyńskiej (emisja: 28.03, skarży osoba indywidualna). Tutaj TVP odpowiedziała na zarzut, nie godząc się, że materiał był nierzetelny.

Poseł Jan Grabiec (PO) z kolei zwraca uwagę KRRiT na - jego zdaniem - nierzetelne podejście dziennikarza „Wiadomości” TVP1 do wypowiedzi polityków PO w materiale „Kto jest ważny dla Platformy”. Materiał wyemitowany został 3 kwietnia. - W tym przypadku mamy już stanowisko nadawcy, postępowanie jest w toku - informuje Wirtualnemedia.pl Brykczyńska.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył z kolei niezbyt wyczerpujące informowanie o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że każda ze skarg będzie rozpatrzona z należną uwagą.- Rada na pewno wszystkim uważnie się przyjrzy i nie zostawi bez odpowiedzi żadnej ze skarg - mówi.

W kwietniu 2017 roku „Wiadomości” oglądało średnio 2,5 mln widzów.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” TVP1 na celowniku skarżących do KRRiT. „Wszystkie wnioski uważnie rozpatrzymy”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tyle
pocałuj ta wdupę wójta
odpowiedź
User
dh
Cały czas powtarzam, że każdą brednię prezentowaną w TVP należy skarżyć do KRRiTV. Niech się Rada gimnastykuje, usprawiedliwiając kłamstwa i manipulacje. To się przyda i teraz, i w przyszłości. Będzie dokument czasów dla przyszłych pokoleń.
odpowiedź
User
Noname
Skarżyć TVP do KRRiT, to tak jak donosić do Lucyfera, że w piekle jest gorąco i duszno...
odpowiedź