SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

„Wiadomości” TVP1 na celowniku skarżących do KRRiT. „Wszystkie wnioski uważnie rozpatrzymy”

14 skarg na programy emitowane przez TVP, wpłynęło w marcu i kwietniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, z czego najwięcej dotyczyło „Wiadomości” TVP1. - Rada na pewno wszystkim uważnie się przyjrzy - zapewnia Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT.

fot. PAP/Grzegorz Jakubowski Article

Jedną z głośniejszych skarg jest ta złożona do KRRiT przez posłankę Nowoczesnej, Monikę Rosę, dotycząca sposobu prezentacji działalności Ruchu Autonomii Śląska w „Magazynie śledczym Anity Gargas”. Autorka skargi dowodzi w niej, że autorzy programu zaatakowali wspólnotę obywatelską Ślązaków. - Wykazali się skrajnym brakiem wrażliwości społecznej, nie przedstawiając skomplikowania zagadnienia tożsamości górnośląskiej - pisze posłanka do KRRiT. Rada zwróciła się z wnioskiem o wyjaśnienia w tej sprawie do TVP - na razie ich nie otrzymała, w związku z czym nie zajęła żadnego stanowiska.

Braun: Pasek TVP Info był nieobiektywny
Na brak obiektywizmu TVP Info w przedstawianiu materiałów związanych z wyborem Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej (9.03) zwrócił uwagę KRRiT Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych. - Działania Telewizji Polskiej, nakierowanie na wzmacnianie podziałów i konfliktów istniejących w społeczeństwie sprzeczne są z polską racją stanu, co narusza przepisy art.18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji - ocenił Braun. Przykładem takiego nierzetelnego przedstawiania informacji miał być pasek u dołu ekranu. I tutaj Rada nie zajęła jeszcze żadnego stanowiska.

Na początku kwietnia do biura KRRiT wpłynęła skarga wicemarszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, na „nieetyczne zachowanie dziennikarza” w programie „Kwadrans polityczny” (TVP 1). Marek Pyza zasugerował Kidawie-Błońskiej na antenie niestosowność tego, że Ewa Kopacz sadziła drzewa z innymi politykami PO. Kojarzyć się to miało z jej wypowiedzią o przekopywaniu ziemi na miejscu katastrofy smoleńskiej. - Skandaliczny poziom rozmowy prezentowany przez dziennikarza mediów rządowych. Była to moja ostatnia wizyta w TVP - zapowiedziała Kidawa-Błońska.

TVP: Informowaliśmy rzetelnie o wpisie Sikorskiego
Najwięcej skarg dotyczyło jednak „Wiadomości” TVP1. Na nierzetelność dziennikarską tego programu poskarżyła się m. in. organizacja Amnesty International. Chodziło o materiał wyemitowany dotyczący działalności organizacji pozarządowych oraz działaczy społecznych. W tym przypadku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdążyła jeszcze wystąpić z listem o wyjaśnienia do szefostwa TVP.

„Wiadomościom” dostało się jeszcze za „nierzetelne informacje na temat tabletki EllaOne” (emisja 5.03; skarżący indywidualny), za rzekome manipulowanie informacją w materiale „Co się stało z dniem kobiet?” (emisja 8.03; skarżący jest osobą indywidualną), za informacje na temat okoliczności wpisu Radosława Sikorskiego Twitterze, a dotyczącego Marty Kaczyńskiej (emisja: 28.03, skarży osoba indywidualna). Tutaj TVP odpowiedziała na zarzut, nie godząc się, że materiał był nierzetelny.

Poseł Jan Grabiec (PO) z kolei zwraca uwagę KRRiT na - jego zdaniem - nierzetelne podejście dziennikarza „Wiadomości” TVP1 do wypowiedzi polityków PO w materiale „Kto jest ważny dla Platformy”. Materiał wyemitowany został 3 kwietnia. - W tym przypadku mamy już stanowisko nadawcy, postępowanie jest w toku - informuje Wirtualnemedia.pl Brykczyńska.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył z kolei niezbyt wyczerpujące informowanie o finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że każda ze skarg będzie rozpatrzona z należną uwagą.- Rada na pewno wszystkim uważnie się przyjrzy i nie zostawi bez odpowiedzi żadnej ze skarg - mówi.

W kwietniu 2017 roku „Wiadomości” oglądało średnio 2,5 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” TVP1 na celowniku skarżących do KRRiT. „Wszystkie wnioski uważnie rozpatrzymy”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
Cały czas powtarzam, że każdą brednię prezentowaną w TVP należy skarżyć do KRRiTV. Niech się Rada gimnastykuje, usprawiedliwiając kłamstwa i manipulacje. To się przyda i teraz, i w przyszłości. Będzie dokument czasów dla przyszłych pokoleń.
30 8
odpowiedź
User
Noname
Skarżyć TVP do KRRiT, to tak jak donosić do Lucyfera, że w piekle jest gorąco i duszno...
24 4
odpowiedź
User
wic
Głupia skarga. Przecież to najzabawniejszy od czasów Urbana program rozrywkowy!
10 4
odpowiedź
User
Marcin
Nie wyobrażam sobie wieczora bez Wiadomości. Wreszcie jest program, który odkłamuje propagandę reżimu PO-PSL.
5 20
odpowiedź
User
adsf
14 skarg w dwa miesięcę, 36 mln widzów. Faktycznie, temat na news.
4 6
odpowiedź
User
Jacek
TVP wreszcie na poziomie - tak trzymać. Szacun dla prowadzących.
3 12
odpowiedź
User
prawnik
14 skarg w dwa miesięcę, 36 mln widzów. Faktycznie, temat na news.


36 milionów widzów? Prawdopodobnie nie ma tylu osób w wieku umożliwiającym samodzielne posługiwanie się pilotem na terenie wyznaczonych granicami naszego kraju;)
10 1
odpowiedź
User
marek
zaskoczony jestem ilością skarg na TVP do KRRiT, aż tyle osób jeszcze ją ogląda.
7 3
odpowiedź
User
Luz
Kolodziejski pisowiec na pewno ukaze TVP hehehe
1 0
odpowiedź
User
biedrona
a jak tam ze skargami na inne stacje? nie ma? tylko tvp na celowniku?
0 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing