SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Bojanowski laureatem 13. edycji nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego

Wojciech Bojanowski został tegorocznym laureatem dziennikarskiej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wyróżnienia przyznano Michałowi Kołodziejczykowi (WP SportoweFakty) oraz Adamowi Wajrakowi  ("Gazeta Wyborcza”).

Wojciech Bojanowski / fot radio zet. Article

Nagroda za "Śmierć na komisariacie"

Wojciech Bojanowski został laureatem nagrody „za reportaż “Śmierć na komisariacie” wyemitowany 20 maja 2017 w programie "Superwizjer” na antenie TVN24”. Reportaż był efektem kilkumiesięcznego dziennikarskiego śledztwa, w ramach którego nagrodzony dziennikarz dotarł do wstrząsających filmów, zdjęć i informacji pokazujących jak wyglądała policyjna interwencja w sprawie Igora Stachowiaka. Na nagraniach z paralizatora, zarejestrowanych przez samych funkcjonariuszy, widać mężczyznę leżącego na podłodze toalety we wrocławskim komisariacie. Mimo że Stachowiak był skuty kajdankami, policjanci razili go paralizatorem. 25-latek zmarł.

- Jestem bardzo wdzięczny kapitule za tę nagrodę - powiedział Wojciech Bojanowski. - Uważam, że powinniśmy w takim momencie, w jakim jesteśmy, walczyć o dobre i uczciwe dziennikarstwo. Chodzi o to, żebyśmy każdego dnia ciężko pracowali, bo ta ciężka praca i to uczciwe, codzienne dziennikarstwo, jest czymś, co może pomóc Polskę zmienić - dodał.

- Myślę, że największy kredyt, jaki wszyscy zaciągnęliśmy, to jest kredyt zaciągnięty u naszych odbiorców. Oni oczekują od nas rzetelnej i uczciwej pracy. Wierzę w to, że dobre dziennikarstwo się obroni. Nie ma znaczenia, czy pracujesz w Gazecie Polskiej, Gazecie Wyborczej, TVN24, TVP Info czy w Telewizji Trwam. Jeśli jesteś dobrym dziennikarzem i masz swoje sumienie, i chcesz być uczciwy, to będziesz. Apeluję do wszystkich, żeby nie przekreślali swoich kolegów po fachu tylko ze względu na to, w jakiej są teraz redakcji. Takie moje marzenie na koniec: żeby w tym podzielonym środowisku zamiast obrażać się na siebie albo siebie nie zauważać, żebyśmy zaczęli wspólnie walczyć o dziennikarskie standardy, o dobre dziennikarstwo, bo dobre dziennikarstwo się obroni. Jestem głęboko przekonany, że dobre dziennikarstwo przetrwa i ten zawód będzie pełnił dalej tak ważną rolę, jaką pełni. Dziennikarstwo jest najpiękniejszym zawodem na świecie - powiedział laureat.

Zwycięzca, oprócz honorowej statuetki, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł netto.

W gronie finalistów znaleźli się również Michał Kołodziejczyk za „cykl wywiadów z polskimi sportowcami publikowanych na łamach magazynu “Plus Minus” dziennika "Rzeczpospolita" ze szczególnym uwzględnieniem tekstu “Karol Bielecki: Nie mam oka, nie stało się nic wielkiego” z 16 marca 2017” oraz Adam Wajrak nominowany za „cykl artykułów na temat ochrony Puszczy Białowieskiej opublikowanych na łamach “Gazety Wyborczej” między marcem a sierpniem 2017”. Obaj otrzymali honorowe wyróżnienia.

Jak co roku, werdykt kapituły ogłoszono podczas uroczystej gali w warszawskiej Zachęcie.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Celem nagrody jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Członkowie kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.

Organizatorem Nagrody jest Radio ZET. Jej tegorocznym mecenasem została Mennica Polska, a nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała kancelaria GWW.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się:
- Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005);
- Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006);
- Adam Wajrak (2007);
- Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008);
- Ewa Ewart (2009);
- Paweł Reszka i Michał Majewski (2010),
- Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna "Dziennikarz XX-lecia" (2010),
- Andrzej Poczobut (2011),
- Wawrzyniec Smoczyński (2012),
- Mariusz Szczygieł (2013),
- Wojciech Sroczyński (2014),
- Bianka Mikołajewska (2015),
- Iwona Szpala i Małgorzata Zubik (2016).

Po raz pierwszy Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w 2005 roku.

Dołącz do dyskusji: Wojciech Bojanowski laureatem 13. edycji nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pod wrażeniem
Wielki gratulacje!
Zarówno za reportaż, jak i przemowę przy odbiorze nagrody!
odpowiedź
User
janusz
Skandal, nagrodę powinien dostać Jan Pospieszalski !!! Prawicowa inteligencja powinna następnym razem zbojkotować ten marny konkursik lewackiej hołoty!!!!!!
odpowiedź
User
Starzy znajomi Z Krakowa
Gratulacje.
odpowiedź