SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana w Megapanelu: dzierżawa domen przestanie podwyższać wyniki

Od kwietnia w Megapanelu do wyników wydawców nie będą dodawane dane stron i aplikacji, z którymi są związani tylko dzierżawą domen. O przypisaniu serwisu do wydawcy nie będzie bowiem decydować baza Whois, tylko nowopowstałe rejestry.

Zmiana w Megapanelu: dzierżawa domen przestanie podwyższać wyniki

Począwszy od kwietnia w Megapanelu podstawą do tego, żeby dane określonej strony i aplikacji zostały uwzględnione w zgrupowanych wynikach serwisów i aplikacji danego wydawcy będzie to, że jest on wpisany jako jej właściciel w Rejestrze Usługodawców i Rejestrze Grup Usługodawców prowadzonych przez firmę Gemius, która realizuje to badanie. Firmy mogą składać wnioski o wpisanie do rejestru do 7 maja. Jednak żeby zostać przypisanym jako właściciel strony czy aplikacji, wydawca musi być powiązany z nią na zasadzie „efektywnej kontroli”.

Do tej pory podstawą do tego była baza domen Whois, w której niektórzy wydawcy płacili mniejszym stronom, żeby zostać wpisanymi jako właściciele ich adresów. Dzięki temu podczas sprzedaży reklam mogli prezentować swoje wyższe statystyki. Przykładowo Grupa Interia dzierżawi na tej zasadzie domenę Chomikuj.pl (która w lutym br. zanotowała 6,4 mln użytkowników i 180 mln odsłon), a także mniej popularne Elektroda.pl i Instalki.pl. W efekcie w lutym miała ogółem 11,3 mln użytkowników, podczas gdy po odjęciu wyników tych trzech stron i uwzględnieniu współodwiedzalności ta liczba spadłaby do 9,4 mln (czyli o 16,5 proc.). A liczba odsłon serwisów Grupy Interia zmalałaby w takim wypadku z 1,2 do 1 mld (spadek o 16 proc.). Natomiast Grupa Gazeta.pl bez wyników stron Photoblog.pl, Insomnia.pl, SFD.pl i Sciaga.pl straciłaby za luty 22 proc. odsłon.

Pierwsze wyniki Megapanelu bez uwzględnienia dzierżawy domen zostaną opracowane z kwiecień i udostępnione na początku czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana w Megapanelu: dzierżawa domen przestanie podwyższać wyniki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koleś
Przecież te dane do tej pory to była jedna wielka lipa
9 8
odpowiedź
User
Listi
A Kogo to obchodzi? Wzieliby sie za to badanie calosciowo bo nic sie nie zmienilo od poczatku a internet sie zmienil bardzo -
8 8
odpowiedź
User
Do koleś
Tak, tak - a teraz przestaną być lipne :)
8 8
odpowiedź
User
badanie
Nawet jeśli spadną w megapanelu, to mając wyłączność na sprzedaż reklam w serwisach partnerskich, mogą pokazywać nadal duże dane zasięgowe. Nawet jeśli planerzy w DM, którzy korzystają z megapanelu/PBI już zobaczą mniejsze zasięgi, to mogą dołączyć do zasięgów danego portalu zasięg np takiego photobloga i też wyjdą statystyki jak wcześniej. Na każdą chorobę jest antidotum.
8 8
odpowiedź
User
Pow
No bo w sumie to sie liczy - badanie powinno byc dla reklamodawców więc jesli dalej bedą mogli sprzedawać tą powierzchnie to wiele sie nie zmieni
8 8
odpowiedź