SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP się barykaduje? Polecenie ws. blokady „bezprawnych wejść”

W czwartek dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk polecił, że „każde działanie zmierzające do bezprawnego wejścia do budynków TVP (w tym TAI) ma zostać bezwzględnie zablokowane”. Powołał się decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Fot. screen z TVP InfoFot. screen z TVP Info

W piśmie, do którego dotarła „Gazeta Wyborcza”, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stwierdził, że wszystkie decyzje dotyczące zasad wejść do budynków Telewizji Polskiej mają być konsultowane z nim lub jego zastępcami: Samuelem Pereirą i Marcinem Tulickim. Pod dokumentem podpisali się także Pereira i Tulicki.

Jako uzasadnienie wskazano czwartkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek posłów PiS zapowiedział, że na posiedzeniu 16 stycznia zajmie się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji.

Ponadto posłowie PiS wnieśli do TK o wydanie postanowienia zobowiązującego Skarb Państwa, reprezentowany przez uprawnionego ministra, do powstrzymania się - na czas rozpoznawania ich wniosku - od "działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji" oraz powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności mających na celu zmiany w zarządach tych spółek. Trybunał szybko przychylił się do tego wniosku - wydał postanowienie o zabezpieczeniu zobowiązujące Skarb Państwa do powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji i dokonywania zmiany w ich zarządach.

Już miesiąc temu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wysłał do prezesów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, w którym zaapelowano m.in. o zwiększenie ochrony. - Mając na uwadze pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi polityków niektórych partii politycznych dotyczące bezprawnego przejęcia mediów publicznych, uczulam Państwa, żebyście zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i Waszego majątku służącego do tworzenia i emisji programów - stwierdził.

- Proszę o zachowanie szczególnej skrupulatności w realizowaniu wewnętrznych procedur bezpieczeństwa. Apeluję również o wzmocnienie ochrony budynków oraz dodatkową szczegółową kontrolę przebywających do Państwa gości i innych osób nie będących Waszymi pracownikami - dodał szef KRRiT.

Nowy rząd chce szybkich zmian w TVP, Polskim Radiu i PAP

Telewizja Polska zamówiła ekspertyzy prawne, które dotyczą zmian, na temat których trwa szeroka debata publiczna i rozważane są różne scenariusze. W grę wchodzi rzekomo m.in. postawienie w stan likwidacji spółki Telewizja Polska i zarząd komisaryczny pisaliśmy na Wirtualnemedia.pl.

W środę na antenie TVP Info przekonywano, że „W zapisach urit (ustawy o radiofonii i telewizji – przyp.) nie znajdujemy wskazania do zastosowanie przepisów ustawy (…) kodeks spółek handlowych odpowiedni dla TVP.S.A. Ustawa o radiofonii i telewizji nie przewiduje możliwości likwidacji publicznej radiofonii i telewizji, tym samym nie ma obecnie ustawowej możliwości likwidacji TVP. Znamiennym przy tym jest stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, wyrażone w uchwale z dnia 13 grudnia 1995 roku”.

W podsumowaniu pokreślono zaś m.in. że „likwidacji TVP można dokonać tylko na drodze zmian ustawy o radiofonii i telewizji lub rady mediów narodowych”. „Wbrew medialnym zapowiedziom o pozornym postawieniu  w stan likwidacji Telewizji Polskiej S.A. takie działanie prowadzi do jego nieważności, ponadto niezgodne jest z ustawą o radiofonii i telewizji” - czytany na planszy pokazanej na antenie TVP Info.

Jak opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, według jednego ze scenariuszy omawianych w przestrzeni medialnej, nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz będzie mógł zwołać Walne Zgromadzenia spółek mediów publicznych i postawić je w stan likwidacji. Tym samym miejsce Mateusza Matyszkowicza i Agnieszki Kamińskiej zajęliby likwidatorzy. Takiego scenariusza obawiają się od 15 października dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Jednym z likwidatorów może zostać Tomasz Sygut, obecnie członek zarządu stołecznej spółki Miejskie Zakłady Autobusowe. W przeszłości był m.in. redaktorem naczelnym Nowej TV, szefem TVP Info i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na sejmowych korytarzach mówi się, że kierowanie Polskim Radiem może przypaść komuś wskazanemu przez Lewicę.

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że za rekrutację do programów informacyjnych TVP prowadzi były wydawca Grzegorz Sajór. Nowym szefem “Wiadomości” ma być Paweł Płuska, a “Panoramy” - Jarosław Kulczycki.

W resorcie kultury za sprawy mediów publicznych będzie odpowiadał wiceminister Andrzej Wyrobiec z Koalicji Obywatelskiej.  

Dołącz do dyskusji: TVP się barykaduje? Polecenie ws. blokady „bezprawnych wejść”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Chłop zupełnie pogubiony. Czyżby nie tylko lał, ale i zebrał nieco ciosów na głowę?
odpowiedź
User
Gie
Czy ktoś w Europie, jakaś instytucja staje w obronie tvpis? Glapińskiego to jakaś instytucja europejska zapowiedziała że będzie bronić. Ale tvpis chyba nikt. EBU wydało jakiś komunikat?
odpowiedź
User
Its not good
Aj biznesmeny. Spojrzeć na wasze twarze i wszystko jasne.
odpowiedź