SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd oddalił pozew Kwaśniewskiego i Kalisza przeciw „Do Rzeczy”. Publikacja podsłuchanej rozmowy w interesie publicznym

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości pozew Aleksandra Kwaśniewskiego i Ryszarda Kalisza przeciw tygodnikowi „Do Rzeczy” (Orle Pióro), który w lipcu ub.r. zamieścił ich podsłuchaną rozmowę. Zdaniem sądu publikacja naruszyła ich dobra osobiste, ale w interesie publicznym.

Dołącz do dyskusji: Sąd oddalił pozew Kwaśniewskiego i Kalisza przeciw „Do Rzeczy”. Publikacja podsłuchanej rozmowy w interesie publicznym

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Rodzi się pytanie: w którym momencie osoba, która nie pełni funkcji publicznych, a niegdyś je pełniła, staje się osobą prywatną?
Idąc za tą linią orzeczniczą zbliżamy się do odpowiedzi, że nigdy.

***

Prywatność jest dla mnie czymś, jak smar w łożysku. Jeśli politycy (nawet drugoligowi lub emerytowani) by rozmawiać ze sobą będą musieli wchodzić do dźwiękoszczelnych klatek, zwiększą i tak horrendalny poziom kłamstwa lub asekuranctwa w swych wypowiedziach.
Albo doczekamy się - na drodze odbicia - pełnego bezwstydu. Publicznej pornografii łamania standardów. Ktoś może uznać: Skoro niczego nie da się ukryć, róbmy świństwa jawnie, obnosząc się z tym. Czyniąc ze świństwa cnotę.

Bez jakiegoś poziomu prywatności, także u polityków, system zacznie trzeć jeszcze bardziej, niż teraz.
Nie bez racji powiedziano, że nie powinno się wiedzieć, jak są robione parówki i polityka.
To efekt ma być smaczny i jadalny. I do tego czasem lepiej nie znać wszystkich sekretów kuchni.

***

ps. Odnośnie konkretnego tekstu. Upływający czas pokazał, że rozmowa ta była realnie bardziej prywatnym plotkarstwem emerytowanych polityków, niż czymś istotnym. Podsłuchaną pogaduchą.
odpowiedź
User
prawnik
Zainwestowałem w Amber Gold oszczędności z emerytury w wysokości 10 tyś zł.


Ja bym się tam nie chwalił...
odpowiedź
User
prawnik
to jak jest? Sąd odrzucił pozew czy może oddalił. Sąd wyrokiem oddala pozew po rozpoznaniu sprawy a odrzuca postanowieniem jeśli sprawy nie można rozpoznać. Rzetelność dziennikarska obowiązuje w Polsce?


k.p.c.
Art. 199. § 1. Sąd odrzuci pozew:
1)jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;
2)jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;
3)jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
4)(209) (uchylony).
§ 2. Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej powoda i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem, uniemożliwiającego jej działanie, sąd odrzuci pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami kodeksu.
§ 3. Odrzucenie pozwu może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.


Oczywiście, że nie odrzucił. Ale kto by się tam przejmował. Jaki tekst, takie "odrzucenie pozwu" ;)
odpowiedź