SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Żydokomuna czy chamokomuna" na okładce „Do Rzeczy”. „Szerzenie nienawiści rasowej"

Na okładce tygodnika „Do Rzeczy” (Orle Pióro) umieszczono wizerunek starego Żyda, który uśmiecha się do mężczyzny w leninowskim kaszkiecie. - Chcemy rozwijać debatę publiczną - tłumaczy Paweł Lisicki, redaktor naczelny pisma. - Szerzenie nienawiści rasowej jest tak samo zakazane prawem jak komunizm - odpowiada Michał Broniatowski, redaktor naczelny „Forbesa”.

Dołącz do dyskusji: „Żydokomuna czy chamokomuna" na okładce „Do Rzeczy”. „Szerzenie nienawiści rasowej"

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wirtualna wiedz
Żydokomuna to termin stworzony i rozpowszechniony przez Adama Michnika.


Nie masz pojęcia, o czym piszesz.

Termin został ukuty przez carską "Ochranę" w latach 90-tych XIX wieku. W celu zohydzenia związków zawodowych, walczących o poprawę bardzo ciężkiej sytuacji pracowników fizycznych w okresie, spóźnionej w Rosji, rewolucji przemysłowej. Jeden z tworzonych związków obejmował tkaczy wyznania mojżeszowego, zagrożoną powstawaniem fabryk (biedotę).
Carscy siepacze wymyślili sobie więc, że przez istnienie związku zawodowego Żydów, przypną wszystkim innym związkom zawodowym "łatkę" obcości. Właśnie "żydokomuny".
A że pojęcie jest obraźliwe, zrobiło potem wielką karierę. Używano go do opluwania prawie każdej opcji politycznej.

Przyznaję, nie sprawdziłem, to nie Michnik. On tego terminu użył w celach opisowych. Tak jak Zychowicz. Natomiast wg Wikipedii termin powstał na przełomie lat 20/30 XX wieku, czyli później. Tak samo twierdzi Paweł Śpiewak.

Proszę Cię, nie przywołuj wiki jako autorytetu. To ewentualnie źródło dla gimbazy.
odpowiedź
User
marcin
Pisokomuna? POstkomuna...
odpowiedź
User
prawnik

Przyznaję, nie sprawdziłem, to nie Michnik. On tego terminu użył w celach opisowych. Tak jak Zychowicz. Natomiast wg Wikipedii termin powstał na przełomie lat 20/30 XX wieku, czyli później. Tak samo twierdzi Paweł Śpiewak.


Polonocentryzm... Nie każde zjawisko musi mieć początek w Warszawie 11 XI 1918r. i mieć rodowicie polskie korzenie.

Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji powstał w 1897r. w Wilnie. Od początku był pilnie inwigilowany przez Ochranę. Już II kongres (1903r.) odbył się poza granicami Cesarstwa Rosyjskiego.
Światowa Organizacja Syjonistyczna powstała w Bazylei w Szwajcarii (1897r).

To, że wymyślone przez carskich siepaczy pojęcie "żydokomuny" było obecne w latach 20/30 XX wieku w RP, to opis istnienia (wręcz rozpanoszenia na podatnym gruncie), nie opis przyczyny istnienia.

To wstyd, że po ponad stu latach w obiegu są obelgi i kalki językowe wymyślone przez carskich agentów...
odpowiedź