SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple udostępnia iOS 9: asystent Proactive, aplikację News i tryb pracy dwóch aplikacji na wspólnym ekranie

Koncern Apple udostępnił użytkownikom iPhone’ów, iPadów oraz iPodów touch nowy system operacyjny iOS 9. Platforma przynosi szereg nowych rozwiązań związanych zarówno z obsługą poszczególnych aplikacji, jak najważniejszych funkcji systemu.

Article

iOS 9 mogą zainstalować w swoich urządzeniach użytkownicy wszystkich modeli iPhone’ów od 4S w górę, a więc 5, 5C, 5S, 6 i 6 Plus, tabletów iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2 oraz iPad Air i iPad Air 2. W nowym systemie będą pracowały także odtwarzacze iPod touch 5 i 6. Aktualizacji do iOS 9 można dokonać za pomocą telefonu lub tabletu, a także za pośrednictwem platformy iTunes.

Jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych przez Apple w nowym systemie jest asystent o nazwie Proactive. Chodzi o system, który wskaże użytkownikowi interesujące lokalizacje w pobliżu jego miejsca pobytu czy podpowie aplikacje, z których warto skorzystać w danym momencie. Proactive sam będzie też sugerował godzinę wyjścia na spotkanie zapisane wcześniej w kalendarzu, z kolei platforma Search pozwoli na szybkie wyszukiwanie takich informacji jak terminarze rozgrywek sportowych, filmów w serwisie Netflix czy danych pochodzących z aplikacji w telefonie.

Inną innowacją jest nowa, ulepszona wersja głosowej asystentki Siri. Według Apple jest ona o 40 proc. szybsza i o 40 proc. bardziej dokładna niż wcześniejsze wersje tego oprogramowania. Siri będzie między innymi potrafiła odnaleźć zdjęcie lub plik wideo w galerii użytkownika, a także wyszukać niedokończony artykuł w internecie.

Jedną z nowych propozycji zaimplementowanych w iOS 9 są zmienione aplikacje Maps oraz Notes. W pierwszym z tych programów dodano między innymi funkcję o nazwie Transit, dzięki której możliwe będzie zaplanowanie podróży w konkretnej lokalizacji za pomocą środków miejskiej komunikacji. Z kolei Notes zaoferuje nowe możliwości dodawania notatek oraz zaplanowania spotkań i innych wydarzeń niezbędnych do pracy.

Zapowiadanym zupełnie nowym elementem iOS 9 jest aplikacja o nazwie News, która ma konkurować z Instant Articles od Facebooka czy sekcją Discovery dostępną na Snapchacie.

Aplikacja News ma dostarczać bieżące informacje pochodzące od różnych wydawców w formie newsów i pełnych artykułów. Apple deklaruje, że obecnie z tą aplikacją jest związanych ponad 50. różnych wydawców, m.in. ESPN, The New York Times, Hearst, Time, CNN i Bloomberg. News ma zapewniać szeroki zakres personalizacji na podstawie prywatnych preferencji oraz przeglądanych wcześniej przez użytkownika treści.

Użytkownicy iPadów Air 2 będą mogli wykorzystać kolejną nowość, która pojawia się w iOS 9. Chodzi o opcję umożliwiającą otwarcie obok siebie dwóch aplikacji jednocześnie i symultaniczne korzystanie z nich bez konieczności chowania i wywoływania poszczególnych okien.

Pozostałe zmiany wprowadzone przez Apple dotyczą m.in. wyglądu drobniejszych elementów systemu, klawiatury czy nowych czcionek. Nowy system dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom ma także wydłużyć czas pracy iPhone’a czy też iPada na baterii o jedną godzinę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple udostępnia iOS 9: asystent Proactive, aplikację News i tryb pracy dwóch aplikacji na wspólnym ekranie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl