SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radiowa Dwójka pożegnała się z Tomaszem Obertynem i Dawidem Dziedziczakiem

Z Programu II Polskiego Radia został zwolniony dziennikarz Tomasz Obertyn, jednocześnie nie przedłużono umowy z wydawcą i dziennikarzem Dawidem Dziedziczakiem. - W tych dniach ze zdwojoną siłą dotykają decyzje odbierające zarobki i poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej dziwi i dotyka nas ta decyzja - skomentował zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

Od lewej: Tomasz Obertyn i Dawid Dziedziczak, fot. Polskie Radio Od lewej: Tomasz Obertyn i Dawid Dziedziczak, fot. Polskie Radio

O zwolnieniu Tomasza Obertyna i nieprzedłużeniu umowy z Dawidem Dziedziczakiem poinformowało w piątek Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, do którego należy Obertyn.

- W tych dniach ze zdwojoną siłą dotykają decyzje odbierające zarobki i poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej dziwi i dotyka nas decyzja o zwolnieniu przez Polskie Radio naszego kolegi, członka Stowarzyszenia, Tomasza Obertyna - napisano. - Tomku, żałujemy, że nie będziesz już przypominał w inteligentny i profesjonalny sposób o wydarzeniach sprzed lat w swojej „Archiwalni” ani witał słuchaczy w piątkowe poranki. Tomku, żałujemy, że Polskie Radio straciło kolejnego profesjonalistę, pasjonata zawodu i świetnego kolegę - dodano.

Tomasz Obertyn z Dwójką był związany od 2008 roku. Prowadził pasmo poranne oraz „Archiwalnię”. Ten drugi cykl zdjęto z anteny z końcem 2018 roku, na co ponad 40 pracowników i współpracowników Dwójki skierowało list otwarty do władz stacji z apelem o przywrócenie go.

Dawid Dziedziczak pracował w Dwójce od 2011 roku. Był wydawcą pasma porannego i audycji „O wszystkim z kulturą”.

- To wszystko dzieje się w ekstremalnie trudnym czasie pandemii. Tomasz , Dawid - jesteśmy z Wami! - tak pożegnanie się przez Dwójkę z Obertynem i Dziedziczakiem skomentował zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Dwójka miała 0,4 proc. udziału w rynku słuchalności.

W tych dniach ze zdwojoną siłą dotykają decyzje odbierające zarobki i poczucie bezpieczeństwa. Tym bardziej dziwi i...

Opublikowany przez Radiowcy Piątek, 10 kwietnia 2020

Zmiany w ramówce Trójki

W ostatnich tygodnia sporo dziennikarzy zakończyło współpracę z radiową Trójką, a prowadzone przez nich programy zniknęły z ramówki. Z końcem stycznia stację opuścił Dariusz Rosiak, autor audycji „Raport o stanie świata”, z którym nie prolongowano umowy. Rosiak zaczął tworzyć swój program jako podcast internetowy, zebrał na to środki na platformie crowdfundingowej Patronite.

Na początku marca z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek, nie przyjmując nowej propozycji współpracy. Kilka dni później po 55 latach współpracy z Trójki odszedł Wojciech Mann, który w ostatnim czasie prowadził kilka audycji, m.in. „W tonacji Trójki” razem z Gacek. Później z rozgłośnią pożegnali się również Gaba Kulka i Jan Młynarski, a po nich  Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski z synem Bartoszem („Fisz”). Szefostwo anteny zawiesiło także coniedzielną audycję „Sjesta” Marcina Kydryńskiego. W tym przypadku Polskie Radio wyraźnie stwierdza, że jest to zmiana tymczasowa: - W związku z sytuacją epidemiologiczną ramówki wszystkich programów Polskiego Radia zostały zmodyfikowane, w tym również Trójki. Informacje o zmianach, audycjach i akcjach specjalnych przesyłamy do mediów na bieżąco w informacjach prasowych - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z biura zarządu publicznego nadawcy.

Ponadto z ramówki usunięto „Trójkowy Ossobowy”, nocną audycję muzyczną prowadzoną przez Wojciecha Ossowskiego.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty.

Na koniec 2018 roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. Dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Na początku marca prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez Sejm, mimo sprzeciwu Senatu, nowelizację ustawy abonamentowej dającą mediom publicznym 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z tej kwoty 1,71 mld zł trafi do Telewizji Polskiej, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a 17 regionalnych stacji Polskiego Radia - 119,3 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Radiowa Dwójka pożegnała się z Tomaszem Obertynem i Dawidem Dziedziczakiem

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
czyli wbrew zapowiedziom Pani Prezes ze nie bedzie zwolnien
.czytalismy jakis czas temu o tym
0 0
odpowiedź
User
Zwolnienia prezesów rozgłośni radiowych
A kiedy zwolnienia prezesów regionalnych rozgłośni. Obecni nie mają kompetencji zarządczych.
0 0
odpowiedź
User
Stan
Dwójka, jedyna przyzwoita stacja Polskiego Radia, też pójdzie drogą pozostałych kanałów?
1 0
odpowiedź