SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

1,66 mln zł na marketing ministerstw w TVP i Polskim Radiu, większość resortów nie promuje się w mediach prawicowych

Od 2016 roku pięć ministerstw na działania marketingowe w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu wydało 1,66 mln zł, z czego 1,37 mln zł trafiło do TVP. Natomiast w br. 12 resortów w ogóle nie promowało się w tzw. mediach prawicowych.

fot. Shutterstock.com Article

Zapytania do poszczególnych ministerstw i kancelarii o działania marketingowe w mediach publicznych skierował na początku kwietnia poseł PO Wojciech Król.

Resort środowiska poinformował, że wydał w TVP 300 tys. zł na realizowaną w ub.r. kampanię „Czyste powietrze - zdrowy wybór!” (wyemitowano 138 razy 30-sekundowe i 144 razy 15-sekundowe spoty). Nie promował się natomiast w Polskim Radiu.

Ministerstwo Rolnictwa nie podpisało żadnych umów marketingowych z TVP, a w Polskim Radiu zamówiło w 2017 roku za 51,9 tys. zł produkcję i emisję spotu zapraszającego na Piknik Poznaj Dobrą Żywność.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego w TVP wydał 720,2 tys. zł (520,3 tys. zł w 2017 roku, a 199,9 tys. zł w ub.r.), a w Polskim Radiu - 160,3 tys. zł w ub.r. U obu nadawców promowano Konstytucję dla Nauki - w TVP emisja spotów trwała łącznie 140 minut, a w Polskim Radiu (które zajęło się też produkcją klipu) - 137 minut.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w latach 2016-2019 wydało w Polskim Radiu 49,6 tys. zł na 50 emisji spotu. Nie podało, natomiast ile przeznaczyło na działania marketingowe w TVP, tłumacząc, że ujawniając te informacje, naruszyłoby zastrzeżoną w umowach tajemnicę przedsiębiorstwa.

Resort cyfryzacji w ub.r. wykupił w TVP za prawie 350 tys. zł 121 emisji trzech spotów promujących e-dowód. Natomiast w Polskim Radiu promowało Ogólnopolską Sieć Edukacyjną: w ub.r. przeznaczyło 7,8 tys. zł na produkcję dwóch spotów i jednej audycji na ten temat, a w br. - 23,4 tys. zł na 155 ich emisji w pięciu rozgłośniach regionalnych publicznego nadawcy.

Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej w TVP w 2016 roku wykupiło emisję spotu informującego o szczycie NATO w Warszawie, a w ub.r. - spotu „Wdzięczni bohaterom” (nie podało, ile za to zapłaciło. Nie prowadziło działań marketingowym w Polskim Radiu.

Żadnych umów z TVP i Polskim Radiem na działania marketingowe nie zawarły natomiast resorty spraw wewnętrznych i administracji, sportu i turystyki, rodziny, pracy i polityki społecznej, przedsiębiorczości i technologii, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, energii.

Odpowiedzi nie udzieliły jeszcze resorty zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, finansów, sprawiedliwości, inwestycji i rozwoju oraz kancelaria premiera

Ministerstwa w br. mało promują się w mediach prawicowych

Osobne zapytania Wojciecha Króla dotyczyły tego, ile poszczególne ministerstwa i kancelaria premiera wydał na marketing w mediach określanych jako prawicowe. Poseł wyliczył, że chodzi mu o następujące tytuły: „Gazeta Polska”, Radio Maryja, „Sieci”, „Do Rzeczy”, „Solidarność”, Telewizja Republika, TV Trwam, wPolityce.pl, Niezależna.pl, Fronda.pl, wRealu24.pl, RadioMaryja.pl, GazetaPolska.pl, Tysol.pl, DoRzeczy.pl i TelewizjaRepublika.pl.

Król nie zaznaczył, o jaki okres mu chodzi, dlatego większość resortów przyjęło, że ma na myśli br. W tym czasie żadnych środków na marketing w tych mediach od początku br. nie przeznaczyło 12 ministerstw: zdrowia, środowiska, cyfryzacji, energii, finansów, infrastruktury, inwestycji i rozwoju, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, sportu i turystyki, rolnictwa, przedsiębiorczości i technologii.

Natomiast wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć stwierdził: „trudno nam się odnieść do pytania postawionego bez określenia konkretnych ram czasowych”.

Z kolei Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że w ub.r. wydało prawie 8 tys. zł na promocję w mediach Fratrii Światowych Dni Morza.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczył 118,1 tys. zł na produkcję i emisję w TV Trwam spotów promujących inicjatywy realizowane w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, a także 18,4 tys. zł za dwie publikacje w „Do Rzeczy” i 21,3 tys. zł za jedną publikację w „Sieciach” tekstu promującego projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało w ub.r. z nadawcami TV Trwam i Telewizji Republika umowę na emisję 30-sekundowego spotu zachęcającego do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Resort nie podał, ile za to zapłacił.

Odpowiedzi nie udzieliły jeszcze kancelaria premiera, a także resorty sprawiedliwości oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministrom podlegają instytucje i spółki skarbu państwa

Bezpośrednie budżety ministerstw to tylko część środków publicznych, które mogą być wydawane marketing w mediach. Poszczególnym ministrom podlega bowiem wiele instytucji również prowadzących działania reklamowe.

Przykładowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w odpowiedzi na pismo posła PO Krzysztofa Brejzy poinformował, że w ub.r. na komunikację w mediach wydał 498,5 tys. zł, z czego trzy czwarte trafiło do spółek Forum (wydawca „Gazety Polskiej Codziennie”) oraz Fratria (wydawca m.in. „Sieci” i wPolityce.pl).

Ministerstwa i podległe im instytucje rozdzielają też dotacje. Jeśli o projekty mediowe, w ostatnich latach najszerzej dyskutowano o przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 7,2 mln zł Fundacji Niezależne Media (założyli i kierują nią czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”) na serwis Puszcza.tv, uruchomiony w połowie ub.r.

Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku br. w ramach dotacji dla czasopism przyznało środki m.in. wydawcom „Res Publiki Nowej”, „Więzi”, „Jazz Forum”, „Kultury Liberalnej”, „Wpisu”, „Forum Dziennikarzy” i „Teologii Politycznej”. Dotacji nie otrzymali natomiast m.in. wydawcy „Pisma”, „Architektury - Muratora” i „Książek w Tygodniku”.

Ministrowie i premier sprawują też nadzór nad spółkami skarbu państwa, z których część to wielkie firmy, notowane na warszawskiej giełdzie w indeksie WIG-20 skupiającym największe podmioty. Niektóre z nich w raportach finansowych wyszczególniają wydatki reklamowe. Przykładowo grupa KGHM w ub.r. wydała na marketing 62 mln zł (wobec 57 mln zł rok wcześniej), a Alior Bank - 20,6 mln zł w pierwszym kwartale br.

Według analizy prof. Tadeusza Kowalskiego czołowe firmy państwowe w ub.r. na reklamy prasowe cennikowo wydały 111,58 mln zł, wobec 61,77 mln zł rok wcześniej. W „Gazecie Polskiej” wydatki tych podmiotów stanowiły 44,8 proc. łącznych wpływów reklamowych, a w „Sieciach” - 39,8 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 1,66 mln zł na marketing ministerstw w TVP i Polskim Radiu, większość resortów nie promuje się w mediach prawicowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hirek
Ojciec Dyrektor ma rację, że z tej dobrej zmiany jej lojalni słudzy nic nie mają. Radio dostaje ochłapy, a przez tę paskudną patriotyczno-ideologiczną propagandę ledwo zipie.
1 1
odpowiedź