SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen do końca roku przejmie Ruch, sąd zatwierdził postępowania układowe

Sąd zamknął postępowania układowe Ruchu z wierzycielami, a 65 proc. udziałów spółki do końca br. zamierza przejąć PKN Orlen. - Mamy konkretny plan rozwoju spółki Ruch, który wzmocni segment detaliczny Grupy Orlen i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań - zapewnia prezes Orlenu Daniel Obajtek.

fot. RuchArticle

W komunikacie prasowym Orlen zwrócił uwagę, że zatwierdzone prawomocnym rozstrzygnięciem sądowym postępowania układowe Ruchu z wierzycielami to ostatni warunek do zamknięcia procesu przejęcia spółki przez koncern paliwowy.

Pierwsze postępowanie (PPU1) Ruchu, ogłoszone we wrześniu 2018 roku, obejmuje podmioty, którym kolporter był wtedy winny po minimum milion złotych. Natomiast PPU2, ogłoszone w połowie lutego ub.r., dotyczy podmiotów z należnościami od Ruchu wynoszącymi od 100 tys. zł do 1 mln zł. Ruch jest winien wydawcom 162 mln zł.

W ramach PPU1 wierzytelności Ruchu wynoszą 143 mln zł i zostały zredukowane o 80 proc., czyli o 114 mln zł. W przypadku PPU2 kwota zobowiązań to 19 mln zł, a poziom umorzenia - 50 proc.

W czerwcu br. Orlen otrzymał zgodę UOKiK na finalizację transakcji, zostały również ustalone warunki jej realizacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami w ramach umowy inwestycyjnej.

- Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki Ruch. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku. Od początku zależało nam na sprawnym przeprowadzeniu procesu i integracji aktywów z korzyścią dla działalności obu spółek i ich klientów - informuje prezes Daniel Obajtek.

Obajtek: Ruch wzmocni segment detaliczny Orlenu

- Mamy konkretny plan rozwoju spółki Ruch, który wzmocni segment detaliczny Grupy Orlen i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań. Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw - zapewnia.

Koncern informuje, że zakładana strategia rozwoju wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej. - Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch - zapewnia biuro prasowe firmy.

O tym, że proces przejmowania Ruchu jest „na końcówce”, informował pod koniec października wiceprezes Orlenu Janusz Szewczak. Zapowiadał też, że zainteresowanie ofertą Ruchu – według prognoz – może być całkiem spore, gdyż pandemia skłoniła Polaków do zakupów w mniejszych placówkach. Spółka - jak przekazał Szewczak - finalizuje prace nad strategią do 2030 r. i zaprezentuje ją w ciągu kilku tygodni. 

We wrześniu br. sąd prawomocnie zatwierdził dwa porozumienia układowe Ruchu z wierzycielami, zawarte w kwietniu br., oddalając skargi części wydawców.

 

Ruch: Wysiłek zespołu przyniósł rezultat

Głos w sprawie decyzji sądu zabrał także Ruch. - Postanowienie Sądu oznacza, że cały wysiłek zespołu, jaki udało się skoncentrować na przeprowadzeniu procesu restrukturyzacji spółki, przyniósł oczekiwany rezultat. Wspólna determinacja zaangażowanych stron procesu, dobry plan działań, pozyskanie inwestorów, sumienna realizacja projektów oraz inicjatyw poprawiających efektywność funkcjonowania Spółki, wdrożone oszczędności finansowe oraz budowanie relacji z wszystkimi uczestnikami procesu restrukturyzacji umożliwiły obranie przez Ruch drogi rozwoju organizacji oraz odbudowy jej pozycji na rynku - skomentował prezes tej firmy, Miłosz Szulc.

Orlen przejmie 65 proc. udziałów Ruchu

Zgodnie z podpisaną w czerwcu br. umową inwestycyjną, Orlen ma stać się akcjonariuszem większościowym Ruchu (z pakietem 65 proc.), a pozostałymi akcjonariuszami będą: PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

Na początku czerwca br. spółka zależna Alior Banku za symboliczną złotówkę tymczasowo kupiła 100 proc. akcji Ruchu od firmy Lurena Investments kontrolowanej przez Igora Chalupca, byłego prezesa Ruchu. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności Ruchu w wysokości 87,5 mln zł.

Częścią umowy inwestycyjnej jest też plan restrukturyzacji Ruchu, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

Orlen złożył Ruchowi warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu w kwietniu ub.r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych.

Ruch ma 1,3 tys. kiosków i saloników

W ub.r. Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 7,5 proc. do 1,24 mld zł, 77,34 mln zł straty operacyjnej (wobec 42,57 mln zł w 2017 roku) i aż 352,23 mln zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 56,81 mln zł).

Przychody Ruchu ze sprzedaży prasy i wydawnictw (głównie książek) zmalały rok do roku o 31,7 proc. do 355,47 mln zł. Sprzedaż prasy w kanale detalicznym poszła w dół o 17,7 proc. do 93,37 mln zł, a w kanale hurtowym - o 35,6 proc. do 261,46 mln zł. Sprzedaż prasy w prenumeracie przez Ruch spadła z 57,96 do 36,92 mln zł.

Z kolei wpływy Ruchu ze sprzedaży dób szybkozbywalnych poszły w dół z 617,99 do 230,44. Spółka zaznaczyła, że spadek o ok. 300 mln spowodowało sprzedanie na początku ub.r. zapasów wyrobów tytoniowych Orlenowi. Następnie koncern paliwowy przekazał te produkty Ruchowi do sprzedaży w modelu komisowym. Wpływy z tego tytuły wyniosły w ub.r. 20,62 mln zł.

W ub.r. do Ruchu należało średnio 1 333 własnych kiosków i saloników prasowych, o 213 mniej niż w 2018 roku. Dodatkowo liczba wynajmowanych punktów sprzedaży zmalała o 97 do 320.

Z kolei liczba obsługiwanych punktów należących do innych firm zmniejszyła się o 964 do 13 819, mimo że Ruch zaczął dostarczać prasę na 750 stacji paliwowych Orlenu. Jednocześnie firma na mocy aneksu do umowy zmieniła model współpracy z Żabką: skupiła się na obsłudze jej sklepów o największym potencjale sprzedażowym. Do połowy ub.r. dostarczała prasę do ok. 2 450 sklepów, a na koniec roku tylko do 1 850, z których ok. 1 550 było w tej grupie nowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen do końca roku przejmie Ruch, sąd zatwierdził postępowania układowe

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tak_patrząc_z_boku
Możliwe, że to dobry Ruch. Poczekajmy rok i zobaczymy.
odpowiedź
User
Mati
Paliwo na świecie najtańsze od lat, ale na Polskich stacjach ceny nie spadają - marże najwyższe od lat. O 31,1 proc. na benzynie i aż o 133,8 proc. na oleju napędowym wzrosły w tym roku marże stacji paliw w stosunku do średnich marż w 2019 roku.

Zastanawiacie się, na co idą te pieniądze - WASZE pieniądze ? No właśnie na takie durne, polityczne zakupy. Koncern paliwowy z własnymi kioskami - totalnie trzyma się kupy.
odpowiedź
User
luk
jakieś dwa lata i po temacie... ruchu nie będzie..żałosny ten koleś... ale partia kazała
odpowiedź