SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bohater spotu PiS o bezrobociu za PO-PSL: nie jestem aktorem ani współpracownikiem TV Republika

- To nie prawda, że jestem aktorem. To nie prawda, że jestem współpracownikiem Telewizji Republika - podkreślił bohater spotu Prawa i Sprawiedliwości o wysokim bezrobociu za rządów PO-PSL. Pierwotna wersja spotu została wycofana wskutek wyroku sądowego w trybie wyborczym, ponieważ zawarto w niej nieprawdziwą informację, jakoby za rządów PO-PSL bezrobocie sięgało 15 proc.

Bohater spotu wyborczego Prawa i SprawiedliwościArticle

Mężczyzna w kamizelce i kasku pracownika budowlanego był jedną z osób, które w opublikowanym kilka dni temu spocie Prawa i Sprawiedliwości opowiadał, jak trudno było żyć w czasie rządów koalicji PO-PSL. Opisywał, jak trudno było wtedy znaleźć pracę.

Obecnie, po wyroku wydanym przez sąd w trybie wyborczym, na profilach społecznościowych PiS jest dostępna jedynie skrócona wersja spotu, bez zakwestionowanej informacji, jakoby za rządów PO-PSL bezrobocie sięgało 15 proc.

 

Mężczyzna ze spotu PiS zapewnia, że nie jest związany z TV Republika

W mediach społecznościowych pojawiły się sugestie, że mężczyzna ze spotu PiS to Marcin Jans, który według jego profilu na Linkedin kilka lat temu był kierownikiem produkcji w Telewizji Republika. Jans nie odniósł się do tych doniesień.

Natomiast w sobotę w nowym spocie PiS mężczyzna w ubraniu budowlańca zapewnił, że nie jest związany z TV Republika. - To nie prawda, że jestem aktorem. To nie prawda, że jestem współpracownikiem Telewizji Republika. Ale prawdą jest to, że w okresie od 2007 roku do 2014 roku byłem osobą bezrobotną - podkreślił.

I opisał, jak trudno było mu znaleźć wtedy legalną pracę. Spot zatytułowano „14,4%”- tyle wyniosło maksymalnie bezrobocie w ujęciu miesięcznym za rządów PO-PSL.

 

Wielu polityków PiS w sobotę po południu na Twitterze zamieściło wpisy zawierające jedynie „14,4%”. Niektórzy dziennikarze zwrócili uwagę, że może odnosić się to nie tylko do najwyższego bezrobocia za rządów PO-PSL, lecz także poziomu inflacji konsumenckiej w ub.r.

PiS przegrał w sądzie ws. spotu o 15 proc. bezrobocia

Warszawski sąd apelacyjny oddalił w sobotę zażalenie komitetu wyborczego PiS na postanowienie sądu okręgowego, który nakazał zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwej informacji zawartej w spocie PiS o 15 proc. bezrobociu za rządów PO-PSL - ustaliła PAP.

Jak dowiedziała Polska Agencja Prasowa, Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał też decyzję sądu I instancji, zgodnie z którą partia rządząca nie musi zamieszczać dodatkowego sprostowania w tej sprawie.

Sąd apelacyjny podzielił argumentację uzasadnienia rozstrzygnięcia sądu okręgowego. Zgodził się z wcześniejszymi ustaleniami, że informacja w spocie o 15 proc. bezrobociu za rządów Donalda Tuska była nieprawdziwa, wskazując, że ani w skali kraju rejestrowane bezrobocie nie sięgnęło wtedy 15 proc. Od tego postanowienia nie przysługuje już zaskarżenie. Sprawa jest zatem proceduralnie zamknięta.

W czwartek warszawski sąd okręgowy nakazał zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwej informacji zawartej w spocie PiS o 15 proc. bezrobociu za rządów PO-PSL. Pis nie musi jednak zamieszczać dodatkowego sprostowania, czy przeprosin w tej sprawie.

Chodzi o spot, który w poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych. Przekonywano w nim, że były premier i lider PO Donald Tusk "nie zasługuje na kolejną szansę". "Pamiętam, jak rządził Tusk; pamiętam, straciłem pracę, bo bezrobocie było 15-procentowe; pamiętam, jak podniósł wiek emerytalny kobietom z 60 do 67 lat; pamiętam jak głosował przeciwko wsparciu dla polskich rodzin; pamiętam, jak rozbroił Polskę; pamiętam, jak przytulał się z Putinem" - wskazywali bohaterowie spotu.

Uzasadniając decyzję sądu okręgowego, sędzia Jacek Tyszka wskazał, że informacji o 15 proc. bezrobociu za rządów Donalda Tuska nie można uznać za prawdziwą. Zdaniem sądu nie jest ona zgodna z faktami. Sędzia podkreślił przy tym, że bezrobocie za rządów PO przekraczało 14 proc. tylko przez trzy miesiące. "W pozostałym okresie wielu miesięcy, które składają się na 7 lat, to bezrobocie było istotnie niższe" - zaznaczył sędzia.

W tym samym orzeczeniu sąd oddalił wniosek o sprostowanie spotu wyborczego w serwisie Onet. Jak stwierdził sędzia, sprostowanie powinno być adekwatne do okoliczności sprawy. Wskazał, że spot pojawił się na profilu twitterowym PiS, który obserwują głównie wyborcy tej partii. Natomiast na portalu Onet dotarłoby do innego odbiorcy.

Po informacji o złożeniu pozwu w trybie wyborczym PiS na swoim profilu na Twitterze stwierdził: "z uwagi na pretensje Platformy przyjrzeliśmy się sprawie bliżej i musimy sprostować: bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. JEDYNIE 14,4 proc., czyli ponad 2,3 mln Polaków pozostawało wówczas bez pracy, nie osiągnęło jednak 15 proc. w skali kraju. Z pewnością wiele to zmieniało w sytuacji ówczesnych bezrobotnych… Zwłaszcza tych z powiatu piskiego, gdzie bezrobocie w trakcie 2014 r. sięgnęło ponad 34 proc. Powiatów, gdzie bezrobocie za Tuska sięgało ponad 15 proc. było około 230 w całej Polsce" - wskazało PiS.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin następuje najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego. W orzeczeniu sąd wskazuje medium, w rozumieniu prawa prasowego, w której ma nastąpić publikacja oraz termin publikacji.

Dołącz do dyskusji: Bohater spotu PiS o bezrobociu za PO-PSL: nie jestem aktorem ani współpracownikiem TV Republika

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Faktem jest, że kolejny raz skłamali
odpowiedź
User
yyy
Żeby nie móc przez tyle lat znaleźć pracy, to trzeba być jakimś patentowanym leniem. Wszystkie sieci sklepów się wtedy rozrastały i zatrudniały na potęgę.
odpowiedź