SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio 357 skrytykowane za audycję z Janem T. Grossem. „Krystalizujemy antenę, wyciągamy wnioski”

Poniedziałkowa audycja Radia 357 z udziałem Jana Tomasza Grossa wywołała wiele krytycznych opinii od słuchaczy. - Patrzymy na te reakcje, wyciągamy wnioski, gdyż jesteśmy radiem słuchającym - mówi nam prezes stacji Paweł Sołtys.

Article

Program „Sister Cities”, prowadzony przez Mary Komasę i Antoniego Komasa-Łazarkiewicza, pojawił się po raz pierwszy na antenie Radia 357 w poniedziałek, 12 stycznia. Tydzień później nadano drugi jego odcinek.

-  Ostatnie dni spędziliśmy przykuci do ekranu telewizora, próbując pojąć, co właśnie dzieje się na naszych oczach w stolicy USA. Przejęła nas groza tych scen, jakby żywcem wyjętych z hollywoodzkiej dystopii. Rasizm, ksenofobia, wykluczenie, alienacja – to emocje, wobec których coraz bardziej bezradnie staje socjologia, publicystyka i sztuka. Zaprosiliśmy do rozmowy naszego przyjaciela, polsko-amerykańskiego socjologa i historyka Jana Tomasza Grossa, żeby wspólnie spróbować dotknąć i nazwać to, czego jesteśmy świadkami - napisali twórcy, zapowiadając audycję.

– Ostatnie dni spędziliśmy przykuci do ekranu telewizora, próbując pojąć, co właśnie dzieje się na naszych oczach w...

Opublikowany przez Radio 357 Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Zarówno polityczna tematyka audycji, jak i zaproszony do niej gość nie spodobały się części słuchaczy, którzy dali temu wyraz we wpisach pod facebookowym postem audycji. Podkreślano, że od początku Radio 357 zaznaczało, iż będzie stroniło od polityki. - Mocno i gwałtownie przechylacie się w jedną stronę. To niepokojące. Nie idźcie drogą RNŚ. Nie psujcie dobrego pierwszego wrażenia tego typu incydentami, bo potem niesmak ciężko będzie zneutralizować – napisał jeden ze słuchaczy.

- Nie jest tajemnicą, że p. Mary Komasa w swoich kanałach social media angażuje się w sprawy polityczne i wypowiada swoje mocne zdanie na tematy, które obecnie palą nasze społeczeństwo. I super, ma do tego pełne prawo, żeby wyrażać je taką estetyką jak chce i czuje. Jednak p. Gross jest postacią bardzo mocno kontrowersyjną, znaną ze wzbudzania szalenie gorących, niekoniecznie pozytywnych emocji, a jego wypowiedzi są tendencyjne. Zapraszanie go do audycji to dla mnie sygnał, że nie ma szans na obiektywizm - dodała inna słuchaczka.

Radio 357: bardzo uważnie wczytujemy się w Państwa głosy

Na te wpisy zareagowało szefostwo rozgłośni. - Chcemy tylko dać znać, że bardzo uważnie wczytujemy się w Państwa głosy. Dziękujemy za nie. Przedyskutujemy je dokładnie w naszym zespole. Budujemy radio, które słucha. I tak będzie zawsze – poinformowano w komentarzu.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Sołtys, prezes spółki wydającej radio, mówi, że redakcja „słucha i wyciąga wnioski”. - Jesteśmy radiem słuchającym. Zawartość anteny się dopiero krystalizuje, a z ofertą publicystyczną dopiero startujemy. Naszym celem jest robienie radia interaktywnego, w którym głos słuchaczy ma znaczenie. Cele, które nam przyświecają, pozostają bez zmian.

Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie, poniedziałkowa audycja „Sister Cities” zostanie w ramówce, nie zmieni się też jej profil ani prowadzący.

W Radiu 357 publicystyka, niebawem podcasty

W tym tygodniu Radio 357 ruszyło z audycjami publicystycznymi, które będą emitowane od poniedziałku do czwartku o 15.00. Poprowadzą je Katarzyna Pruchnicka, Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski, Agnieszka Obszańska oraz Patrycjusz Wyżga. - Stawiamy na różnorodność tematyczną, to będzie jeden z naszych znaków rozpoznawczych. To naturalne, że audycje odzwierciedlają indywidualny styl każdego z autorów. To cenna wartość. Zawsze będzie można więc liczyć na pewien element pozytywnego zaskoczenia, a z drugiej autorzy będą mieli możliwość opowiedzenia o ważnych sprawach – zaznacza Paweł Sołtys. 

W lutym br. ma wystartować nowa strona internetowa Radia 357, na której znajdą się podcasty z wyemitowanymi audycjami. Obecnie platforma oferuje słuchanie radia za pośrednictwem playera, przeglądanie ramówki i czytanie aktualności, po zmianach patroni mają mieć dostęp do prywatnego konta, gdzie będą mogli samodzielnie układać swoje ramówki, przeglądać zwartość audycji, kontaktować się z prowadzącym oraz odsłuchiwać podcasty.

Najnowszym autorem, który w tym tygodniu dołączył do rozgłośni, jest Tomas Rożek. Dziennikarz przeniósł swoją codzienną audycję popularnonaukową z Trójki do Radia 357. Zmienił też jej nazwę z „Pytania z Kosmosu” na „Pytania z Księżyca”. - Nie widziałem potrzeby konfrontacji z Polskim Radiem - mówi Rożek portalowi Wirtualnemedia.pl.

Rozgłośni można słuchać za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji, OpenFM, TuneIN, Replaio. Kilka dni temu pojawiło się też na platformie Canal+. Trwają rozmowy w sprawie dostępności stacji m.in. w Cyfrowym Polsacie.

W czwartek Radio 357 miało ponad 565 tys. zł deklarowanego, miesięcznego wsparcia. Łącznie od czasu uruchomienia zbiórki na działalność, zebrało od patronów niemal 1,58 mln zł. Kolejnym „progiem” zbiórki jest kwota 615 tys. zł, która ma pozwolić na uruchomienie radia w szerszym zakresie, ale także m.in. sklepu z gadżetami z logiem radia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio 357 skrytykowane za audycję z Janem T. Grossem. „Krystalizujemy antenę, wyciągamy wnioski”

109 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
Szkoda, że zostaną. Najgorsza jakościowo i merytorycznie audycja. Stracona godzina w ramówce.
odpowiedź
User
X
Wpadka nr 1.
odpowiedź
User
Parasooool
Gross, co udowodnil m.in. Sumlinski, to czlowiek piszacy, aby sie sprzedalo. Wartosc merytoryczna jego publikacji znikoma. Polaryzowanie spoleczenstwa/sluchaczy byl tu przez redaktorow celowy? Szkoda na tę audycję czasu i atłasu.
odpowiedź