SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Solidarność” cofnęła dziennikarzom „Gazety Wyborczej” i TVN akredytacje na konferencję z Głodziem i Jędraszewskim

NSZZ „Solidarność” odmówiła akredytacji dla dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i telewizji TVN na konferencję „Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”. - „Solidarność” najpierw nas zaprosiła na tę konferencję, a potem wyprosiła, choć organizowana jest ona za publiczne pieniądze - piszą dziennikarze.

Marek Lewandowski i Dominika ZiółkowskaArticle

Konferencja nosi tytuł „Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”, odbędzie się w najbliższy weekend w Sali BHP w Gdańsku. Dziennikarze „GW” piszą, że zaproszenie najpierw przyszło do obu redakcji, a następnie w czwartek jej dziennikarze otrzymali maila od rzecznika „Solidarności” Marka Lewandowskiego.

- Zgodnie z decyzją organizatorów informuję, że Państwa redakcje nie otrzymały zgody na udział w Konferencji organizowanej przez MCBnFS i NSZZ „Solidarność” - stwierdził Lewandowski.

Organizatorami konferencji są władze „Solidarności” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, które jest jednostką naukową Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Gośćmi honorowymi mają być arcybiskupi Leszek Głódź i Marek Jędraszewski.

- Próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem Lewandowskim, żeby wyjaśnić, o co chodzi, ale nie odebrał telefonu. To dziwne, bo trzy dni temu rzecznik przysłał nam maila zapraszającego na konferencję. Zapewniał w nim, że konferencja jest otwarta dla mediów i że związek zapewni dziennikarzom dźwięk oraz miejsce do pracy - relacjonują dziennikarze trójmiejskiej mutacji „Gazety Wyborczej”.

To nie pierwszy przypadek, gdy „Solidarność” odmawia akredytacji dziennikarzom „Gazety Wyborczej”. W październiku 2018 roku nie zostali akredytowani na krajowy zjazd delegatów NSZZ „Solidarność”, tak samo jak dziennikarze Radia TOK FM. - Mamy prawo zapraszać, kogo chcemy, i nie musimy się z tego tłumaczyć. Tak jak nie musimy tłumaczyć się z tego, jakich gości zapraszamy - tłumaczył wówczas Marek Lewandowski.

Rzecznik "Solidarności" wyprosił reporterów TVN24 i "GW"

W piątek na konferencję „Solidarności” mimo wszystko przyszła reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska. Marek Lewandowski kazał jej opuścić salę.

- Ilu dziennikarzy z innych redakcji stanęło w jej obronie? NIKT! Ja też nie :( Wszyscy udawali, że nic się nie dzieje - opisał to na Facebooku Sebastian Łupak. - Tyle o naszej zawodowej solidarności. Niedługo nas wszystkich wyrzucą, a my będziemy milczeć. Wstyd! Gdzie wolność słowa, gdzie odwaga mediów? - spytał.

 

Z sali kazano wyjść również dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” Dariuszowi Gałązce. - Pracując w mediach stykam się z różnymi sytuacjami, nierzadko nieprzyjemnymi. Jednak dziś została przekroczona granica, bo zostałem wyrzucony tylko ze względu na to, jaką gazetę reprezentuję. Organizatorzy z góry założyli, że zmanipuluję przekaz. Trudno. To jakoś przeżyję. Jednak wyrzucono mnie z miejsca, które należy do wszystkich Polaków. A na to ciężko jest nie zareagować - opisał Gałązka na Facebooku.

- Nie zgadzam się na cenzurę. Nie zgadzam się, aby przypadkowa osoba decydowała o tym, czy mogę wejść do miejsca, które jest publiczne. Nie zgadzam się na to, że jako przedstawiciel mediów nie mogę uczestniczyć w wydarzeniu na które pieniądze wykładam m.in. ja i osoby, które moje teksty czytają - dodał reporter „GW”.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Solidarność” cofnęła dziennikarzom „Gazety Wyborczej” i TVN akredytacje na konferencję z Głodziem i Jędraszewskim

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ich
Prywatna firma i ich własna konferencja, więc mogą robić, co chcą.
odpowiedź
User
lukk
„Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy” głodź ostatnio pokazał co to godność, ten drugi też.... wszyscy siebie warci.
odpowiedź
User
Wdse
PiS-olidarność :lol:
odpowiedź