SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Startuje ogólnopolskie radio Bezpieczna Podróż dla osób wykluczonych. Redaktorem naczelnym Paweł Sieger

Fundacja Emanio Arcus planuje uruchomić z początkiem roku radio Bezpieczna Podróż. Ma to być rozgłośnia dla osób wykluczonych. - Mamy od niedawna koncesje na nadawanie w siedmiu miastach, ale docelowo mają to być 32 koncesje i 32 miasta w Polsce, będziemy startowali w konkursach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Parol, prezes rozgłośni.

Article

Radio jest już emitowane od pewnego czasu w internecie. Kilka dni temu otrzymało koncesje na nadawanie w siedmiu miastach na multipleksach DAB+. Startuje w nich pod opieką Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, lecz PFRON nie będzie go utrzymywał - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.

Rozgłośnia ma być utrzymywana z datków firm i osób prywatnych, ale główny nurt pomocy finansowej, lokalowej itp. ma pochodzić od samorządów miejscowości, w których uruchamiane będą lokalne oddziały rozgłośni. W tej chwili radiowcy mają koncesje na nadawanie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Częstochowie oraz Tarnowie.

Studia w tych miejscowościach mają być uruchamiane stopniowo. Na przełomie stycznia i lutego ruszy pierwsze, w Warszawie. - Trudno powiedzieć, jakie będą koszty: nie mamy jeszcze pełnych informacji od samorządów, które zgłaszają się i deklarują rozmaitą pomoc. Informacje powoli spływają, a my w tym czasie liczymy i sumujemy wszystko - mówi nam prezes radia, Tomasz Parol.

Radio Bezpieczna Podróż skierowane ma być do wszystkich osób w jakikolwiek sposób wykluczonych ze społeczeństwa: niepełnosprawnych, ale także np. tych, którzy wpadli w pętlę zadłużenia, ofiar wypadków drogowych, a nawet dla ludzi z małą siłą przebicia, czy uzależnionych.

- Tacy ludzie nie mają swoich mediów. Jeśli uruchomimy wszystkie 32 studia, będziemy ewenementem na skalę europejską - podkreśla Parol. We wszystkich lokalnych studiach ma być zatrudnionych w sumie ponad 100 osób. Zatrudnienie będzie opierać się głównie na Zakładach Aktywności Zawodowej. To oparte na szwedzkich wzorcach, otwierane przez fundację Emanio Arcus miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby o różnym stopniu niepełnosprawności.

 

Radio będzie miło dwa pasma: ogólnopolskie i lokalne. W ogólnopolskim nadawane będą audycje uniwersalne, np. o problemach osób niepełnosprawnych. Pasma lokalne będą platformą, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących. Ramówki mają być konstruowane w ten sposób, aby znalazły się w nich codziennie cztery godziny audycji lokalnych, a co dwie godziny przedstawiane mają być serwisy informacyjne.

- Projekt zakłada, że będziemy działać równocześnie poprzez media społecznościowe oraz portal, na którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów - mówi Małgorzata Trzcińska, prezes fundacji Emanio Arcus.

Prezesem nowego radia jest Tomasz Parol, redaktorem naczelnym - dziennikarz i reżyser filmowy Paweł Sieger. Dyrektorem programowy została Elżbieta Buksowicz, dyrektorem muzycznym Kamil Dzikowski. Szefem redakcji Bezpieczne Społeczeństwo jest były policjant i negocjator Dariusz Loranty, Zdrowiu szefuje Paweł Wrócel, a szefem redakcji kulinarnej Gieno Miętkiewicz. Redakcji prawnej szefuje znany adwokat Stefan Hambura.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje ogólnopolskie radio Bezpieczna Podróż dla osób wykluczonych. Redaktorem naczelnym Paweł Sieger

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Projekt za ambitny. Skończy jak Radio Bajka. Że krrit wierzy w powodzenie finansowe i komercyjne tego projektu. Nie ma na to szans. Samorządy nie mają pieniedzy na bieżące potrzeby
odpowiedź
User
Marcin
Brzmi za pięknie, aby było możliwe. Za projekt biorą się ludzie nie mający pojęcia o radiu. Wykluczeni siedzą w necie, a nie przy radiu. W najlepszym wypadku skończą na gorszej kopii Złotych Przebojów.
odpowiedź
User
Magda
bardzo dobry, potrzebny i ambitny projekt
odpowiedź