SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Startuje ogólnopolskie radio Bezpieczna Podróż dla osób wykluczonych. Redaktorem naczelnym Paweł Sieger

Fundacja Emanio Arcus planuje uruchomić z początkiem roku radio Bezpieczna Podróż. Ma to być rozgłośnia dla osób wykluczonych. - Mamy od niedawna koncesje na nadawanie w siedmiu miastach, ale docelowo mają to być 32 koncesje i 32 miasta w Polsce, będziemy startowali w konkursach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Parol, prezes rozgłośni.

Article

Radio jest już emitowane od pewnego czasu w internecie. Kilka dni temu otrzymało koncesje na nadawanie w siedmiu miastach na multipleksach DAB+. Startuje w nich pod opieką Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, lecz PFRON nie będzie go utrzymywał - dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl.

Rozgłośnia ma być utrzymywana z datków firm i osób prywatnych, ale główny nurt pomocy finansowej, lokalowej itp. ma pochodzić od samorządów miejscowości, w których uruchamiane będą lokalne oddziały rozgłośni. W tej chwili radiowcy mają koncesje na nadawanie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Częstochowie oraz Tarnowie.

Studia w tych miejscowościach mają być uruchamiane stopniowo. Na przełomie stycznia i lutego ruszy pierwsze, w Warszawie. - Trudno powiedzieć, jakie będą koszty: nie mamy jeszcze pełnych informacji od samorządów, które zgłaszają się i deklarują rozmaitą pomoc. Informacje powoli spływają, a my w tym czasie liczymy i sumujemy wszystko - mówi nam prezes radia, Tomasz Parol.

Radio Bezpieczna Podróż skierowane ma być do wszystkich osób w jakikolwiek sposób wykluczonych ze społeczeństwa: niepełnosprawnych, ale także np. tych, którzy wpadli w pętlę zadłużenia, ofiar wypadków drogowych, a nawet dla ludzi z małą siłą przebicia, czy uzależnionych.

- Tacy ludzie nie mają swoich mediów. Jeśli uruchomimy wszystkie 32 studia, będziemy ewenementem na skalę europejską - podkreśla Parol. We wszystkich lokalnych studiach ma być zatrudnionych w sumie ponad 100 osób. Zatrudnienie będzie opierać się głównie na Zakładach Aktywności Zawodowej. To oparte na szwedzkich wzorcach, otwierane przez fundację Emanio Arcus miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby o różnym stopniu niepełnosprawności.

 

Radio będzie miło dwa pasma: ogólnopolskie i lokalne. W ogólnopolskim nadawane będą audycje uniwersalne, np. o problemach osób niepełnosprawnych. Pasma lokalne będą platformą, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących. Ramówki mają być konstruowane w ten sposób, aby znalazły się w nich codziennie cztery godziny audycji lokalnych, a co dwie godziny przedstawiane mają być serwisy informacyjne.

- Projekt zakłada, że będziemy działać równocześnie poprzez media społecznościowe oraz portal, na którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów - mówi Małgorzata Trzcińska, prezes fundacji Emanio Arcus.

Prezesem nowego radia jest Tomasz Parol, redaktorem naczelnym - dziennikarz i reżyser filmowy Paweł Sieger. Dyrektorem programowy została Elżbieta Buksowicz, dyrektorem muzycznym Kamil Dzikowski. Szefem redakcji Bezpieczne Społeczeństwo jest były policjant i negocjator Dariusz Loranty, Zdrowiu szefuje Paweł Wrócel, a szefem redakcji kulinarnej Gieno Miętkiewicz. Redakcji prawnej szefuje znany adwokat Stefan Hambura.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Startuje ogólnopolskie radio Bezpieczna Podróż dla osób wykluczonych. Redaktorem naczelnym Paweł Sieger

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Projekt za ambitny. Skończy jak Radio Bajka. Że krrit wierzy w powodzenie finansowe i komercyjne tego projektu. Nie ma na to szans. Samorządy nie mają pieniedzy na bieżące potrzeby
19 2
odpowiedź
User
Marcin
Brzmi za pięknie, aby było możliwe. Za projekt biorą się ludzie nie mający pojęcia o radiu. Wykluczeni siedzą w necie, a nie przy radiu. W najlepszym wypadku skończą na gorszej kopii Złotych Przebojów.
14 2
odpowiedź
User
Magda
bardzo dobry, potrzebny i ambitny projekt
11 6
odpowiedź
User
ja może króciutko przypomnę...
Przypomnę, że fundacja ta odpowiada za legionowskie Radio Hobby, znane m.in. z tego, że nie płaciło swoim pracownikom, a żeby ratować swoją sytuację finansową, codziennie przez 1h emitowało rosyjski ściek propagandowy.
24 1
odpowiedź
User
K2101
Zobaczymy co z tego wyjdzie. DAB+ zaczyna być bardziej ambitny programowo niż FM. Sam MUX PR to w moim mieście Dwójka, Czwórka, PR24 czy Radio Dzieciom wcześniej niedostępne.
8 2
odpowiedź