SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski student średnio żyje za 1900 zł miesięcznie, ponad połowę sam zarabia

Polscy studenci na życie, czesne i mieszkanie wydają dziś średnio 1900 zł. To bardzo mało w porównaniu ze studentami ze Szwajcarii i Islandii, którzy dysponują budżetem na poziomie 2000 euro (blisko 9000 zł). Polski student nie unika jednak pracy - 54 proc. zawartości jego portfela pochodzi z wynagrodzenia za pracę, którą sam wykonuje, co plasuje go w pierwszej trójce zaraz za studentami z Austrii i Estonii - wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Fot. PixabayArticle

65% badanych osób w wieku 20-24 lata w Polsce, jako powód założenia konta bankowego wskazuje rozpoczęcie pracy zarobkowej. Zarówno młodsi (20-24 lata), jak i starsi (25-32 lata), najchętniej oszczędzają na podróże – odpowiednio 67% i 65% wskazań.
Zarządzanie i prawo

Blisko co czwarty student w Polsce wybiera zarządzanie, prawo i administrację. Kierunki te są najbardziej popularne w Chorwacji i na Litwie, gdzie niemalże co trzeci studiujący zgłębia tą dziedzinę nauki. Drugim pod względem popularności w Polsce jest kierunek inżynierski, na wybór którego decyduje się co piąty student (najwięcej bo 25 proc. studiujących inżynierów jest w Portugalii). Niskim zainteresowaniem cieszą się kierunki medyczne (9%).

Ponad połowa polskich studentów zna co najmniej jeden język obcy (54%), a dwa - 14%. Liderami również pod tym względem są młodzi mieszkańcy Szwajcarii, w której jednak obowiązuje kilka języków urzędowych (znajomość dwóch językowych obcych deklaruje 46%, a trzech - 30%).

1000 zł miesięcznie na mieszkanie

Blisko 80% studentów w Polsce przeznacza na wynajem mieszkania lub pokoju nie więcej niż 1000 zł miesięcznie, a blisko 35% nich mieści się w kwocie pomiędzy 250 a 500 zł.

Jednocześnie najwięcej, bo 35% badanych dzieli mieszkanie z 2 współlokatorami, a niewiele mniej (33%) z 1 współlokatorem. Co piąty student (22%) mieszka na co dzień z trójką, a pozostałe 10% z jeszcze większą liczbą osób.Polscy studenci nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych. W ciągu roku przybyło o 15% osób w wieku 18-24 lat, które mają problem z uregulowaniem swoich zaległości. Łączna ich kwota wzrosła z blisko 726 mln zł do ponad 871 mln zł.

Jeżeli chodzi o zagadnienia związane z finansami, największy niedostatek wiedzy osoby w wieku 18-29 lat odczuwają w stosunku do tematyki emerytur (49%) oraz kredytów i pożyczek (46%), a także systemu podatkowego (40%).

ZBP przywołuje również dane, z których wynika, że w ciągu minionych 15 lat liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o 662 tys.

Na uczelniach w ubiegłym roku uczyło się o ponad 1/3 mniej studentów w porównaniu z rekordowym rokiem 2006, gdy liczba ta osiągnęła poziom 1,95 mln.

Pod tym względem wróciliśmy do ubiegłego wieku, a dokładnie do roku 1999, kiedy liczba studentów wynosiła nieco ponad 1,2 mln.

Dołącz do dyskusji: Polski student średnio żyje za 1900 zł miesięcznie, ponad połowę sam zarabia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rynienka
Większych bzdur nie słyszałem, zamiast pisać takie rankingi i twierdzić, że dwa przejazdy taksówką kosztują 20 złotych (!!!!) to niech Związek Banków Polskich zajmie się czym innym!!!!!!!!
odpowiedź