SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do KE o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE

Towarzystwo Dziennikarskie w liście do Komisji Europejskiej apelują o jak najszybsze skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz złożenie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych.

fot. Shutterstock.com Article

Jak uzasadnia Towarzystwo Dziennikarskie w piśmie do Jeana-Claude Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, artykuły 37 i 111 ustawy o Sądzie Najwyższym naruszają zasadę nieusuwalności sędziów, która jest podstawą niezawisłości sędziów. Tym samym – jak podaje organizacja - są niezgodne z art. 2 i art. 19 ust. 1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej.

Towarzystwo oczekuje, że Komisja będzie nadal popierać skargę do Trybunału Sprawiedliwości z marca 2018 roku w sprawie zmiany ustawy o sądach powszechnych.

„Niezależne sądy są jednym z najważniejszym gwarantów wolności mediów, a Sąd Najwyższy najwyższą instancją strzegącą wolności słowa. Ustawa o Sądzie Najwyższym, wchodząca właśnie w życie w Polsce, poddaje ten sąd kontroli rządzącej partii. Tracimy ważnego strażnika naszej wolności” – uważają przedstawiciele towarzystwa w liście do szefów Komisji Europejskiej.

Według organizacji „rząd Prawa i Sprawiedliwości zamienił media publiczne w propagandową tubę i wywiera presję na media prywatne, by ograniczyły krytykę jego poczynań. Politycy PiS ciągle grożą pacyfikacją niezależnych mediów prywatnych”.

Towarzystwo Dziennikarskie dodaje, że „codziennością stały się ataki polityków na media i próby zastraszenia dziennikarzy przy pomocy prokuratury”. Jak zaznacza organizacja - Sąd Najwyższy „bywa ostatnią deską ratunku”.

Na koniec sygnatariusze dokumentuje apelują do KE: „Jesteśmy Europejczykami i przysługuje nam zagwarantowana w Traktatach Europejskich wolność słowa. Oczekujemy obrony ze strony instytucji, które przecież stworzone zostały by strzec europejskich wartości” – piszą w liście do Junckera i Timmermansa.

Towarzystwo Dziennikarskie zostało założone w 2012 roku m.in. przez Seweryna Blumsztajna, Wojciecha Maziarskiego, Jana Ordyńskiego, świętej pamięci Teresę Torańską, Dorotę Warakomską oraz Jacka Żakowskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do KE o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości UE

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gomez
Taa, towarzystwo...
43 9
odpowiedź
User
B. Krzyk
Brawo !!!
10 32
odpowiedź
User
Pankracy
Zaraz towarzystwo.
Przed wojną, to się chewra nazywało.
29 10
odpowiedź
User
goko
polskie ramię miedzynarodowki;)
35 9
odpowiedź
User
kici-kici
Brawo !!!

Benia, ty to lepiej kwiatami handluj
18 11
odpowiedź