SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reporterzy bez Granic: przez rok wojny w Ukrainie zginęło ośmioro dziennikarzy

Ośmioro dziennikarzy zginęło do tej pory podczas wojny w Ukrainie, rozpoczętej równo rok temu rosyjską inwazją. 19 zostało rannych, w tym czwórka ciężko - to wyliczenia organizacji Reporterzy bez Granic (RsF).

Organizacja Reporterzy bez Granic we współpracy z ukraińskim Instytutem Masowej Informacji podsumowała rok trwania wojny w Ukrainie.

Zginęło ośmioro dziennikarzy – wśród nich było sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Wszyscy zginęli w ciągu pierwszych miesięcy inwazji. To ukraiński operator Evgeni Sakun (zabity 1 marca ub.r.), amerykański dokumentalista Brent Renaud (zabity 13 marca), ukraiński fotoreporter Maks Levin (również zabity 13 marca), francusko-irlandzki reporter Pierre Zakrzewski i jego ukraińska fixerka Oleksandra Kuvshinova (zabici 15 marca), rosyjska dziennikarka Oksana Baulina (zabita 23 marca), litewski dokumentalista Mantas Kvedaravicius (zabity 2 kwietnia) oraz francuski wideoreporter Frederic Leclerc-Imhoff (zabity 30 maja).

Zdaniem RsF, co najmniej 26 dziennikarzy było atakowanych z rozmysłem. 19 osób związanych z mediami zostało rannych, co najmniej czwórka – ciężko.

RsF zaznacza też w raporcie, że 16 wież telewizyjnych było celami rosyjskich sił powietrznych (większość na początku inwazji, w marcu ub.r.).

Wojna w Ukrainie to także cyberprzestępczość. Reporterzy bez Granic zaznaczają, że w ciągu roku miały miejsce co najmniej 42 wydarzenia tego typu (czyli m.in. cyberataki, hakowania, groźby w mediach społecznościowych czy ataki na strony internetowe mediów).

Redakcje zawieszają działalność

217 ukraińskich mediów musiało przerwać działalność z powodu wojny – bezpośrednie przyczyny to braki dostaw, utrata subskrybentów i reklamodawców czy brak pracowników (którzy uciekli z kraju albo wstąpili do armii). Według ankiety Instytutu Masowej Informacji, 15 proc. pracowników mediów w Ukrainie straciło możliwość wykonywania swojej pracy z powodu braku wynagrodzenia.

W piątek 24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dołącz do dyskusji: Reporterzy bez Granic: przez rok wojny w Ukrainie zginęło ośmioro dziennikarzy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert medialny
Dopóki pisaliście "na Ukrainie", to nie ginęli.
odpowiedź
User
go
byc moze pojechali tam bez przygotowania wpierw na poligonie,zeby potem mogli sie wybrac na prawdziwe pole konfliktu NA Ukrainie..
Na tej wojnie niby sa dzienikarze a tak jakby ich nie bylo.
Nie ma relacji z pierwszej lini frontu,przekazywania materialow w czasie rzeczywistym. Sa jakies relacje z ministerstwa propagandy ukrainskiej.
Nie dowiadujemy sie kompletnie nic co sie dzieje tak naprawde na froncie.. Przypuszczam ze ci dziennikarze co zgineli jednak nie byli z armia na pierwszej linii...
odpowiedź
User
Idi
Dopóki pisaliście "na Ukrainie", to nie ginęli.

Ruski troll?
odpowiedź