SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Polityki” obciążony inflacją. Zysk dzięki dywidendzie z TOK FM

Spółka wydająca m.in. tygodnik „Polityka” i dwutygodnik „Forum” w ub.r. przy niewielkim wzroście przychodów zanotowała spadek zysku netto z 2,77 mln do 560,5 tys. zł. Przyczynami są wysokie wzrosty kosztów pracy, papieru i prądu. Inflacja negatywnie wpłynie na jej wyniki także w br.

Jerzy Baczyński, prezes PolitykiArticle

Przychody spółki Polityka zwiększyły się o 1,5 proc. do 39,98 mln zł. Te ze sprzedaży podstawowej, obejmującej m.in. sprzedaż wydawanych tytułów prasowych i ich oferty reklamowej, wzrosła z 36,9 do 37,63 mln zł. Firma wydaje tygodnik „Polityka”, dwutygodnik „Forum”, a także przejęte w ostatnich latach magazyny popularnonaukowe: miesięcznika „Wiedza i Życie” (od sierpnia 2020 roku) i „Świat Nauki” (od wiosny 2021 roku). W lutym ub.r. na bazie ostatnich dwóch tytułów uruchomiła platformę Projekt Pulsar z treściami dostępnymi w modelu subskrypcyjnym.

„Polityka” od kilku lat jest liderem sprzedażowym wśród tygodników opinii. W pierwszym kwartale br. jej średnia sprzedaż ogółem wynosiła 82 556 egz., o 10,1 proc. mniej niż rok wcześniej (dane Polskich Badań Czytelnictwa). Na początku ub.r. cenę pisma podwyższono z 9,50 do 9,90 zł, a w styczniu br. - o dalsze 2 zł.

Wpływy wydawcy ze sprzedaży określonej jako pozostała zmalały natomiast z 2,23 do 2,14 mln zł, a ze sprzedaży własnych książek - z 218,7 do 153,2 tys. zł.

Koszty ponad 4 mln zł w górę

Wydatki operacyjne spółki Polityka zwiększyły się dużo mocniej od wpływów - o 12 proc., z 36,79 do 41,22 mln zł. Najwięcej spółka przeznacza na usługi obce (wzrost z 14,03 do 16,41 mln zł) oraz wynagrodzenia (w górę z 13,95 do 14,96 mln zł) i świadczenia pracownicze (z 2,11 do 2,26 mln zł).

W sprawozdaniu firma podkreśliła, że w ub.r. otoczenie gospodarcze było dla niej niekorzystne. - Galopująca inflacja skutkująca presję płacową, wzrost ceny papieru o blisko 60 proc., energii elektrycznej o ponad 62 proc. oraz kosztów praktycznie wszystkich usług spowodowały istotny spadek rentowności oraz obniżenie wyniku finansowego w stosunku do roku poprzedniego - wyliczyła.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka w ub.r. zatrudniała średnio 93 osoby: 56 na stanowiskach dziennikarskich i 37 w administracji. Rok do roku ubył jeden dziennikarz. Wydawca przeznaczył 550,8 tys. zł na środki trwałe i 70,3 tys. zł na wartości niematerialne i prawne.

Ponadto w ub.r. nie korzystał już z tarcz pomocowych związanych z covidem (w 2021 roku uzyskał umorzenie części spłaty), w konsekwencji jego pozostałe wpływy operacyjne poszły w dół z 1,07 mln do 400,5 tys. zł. Równocześnie pozostałe koszty operacyjne skurczyły się z 566,6 do 71,3 tys. zł.

Dodatnia rentowność dzięki dywidendzie od TOK FM

Wydawca z działalności operacyjnej zanotował 914,1 tys. zł straty, wobec 3,08 mln zł zysku rok wcześniej. Pozostałe wyniki rentowności poprawiło 1,52 mln zł wpływów finansowych. W tym kontekście spóła skorzystała na wyższej inflacji, bo przy zwiększonym oprocentowaniu lokat zaksięgowała 595,3 tys. zł z odsetek (na koniec ub.r. firma miała 30,55 mln zł na rachunkach bankowych i w kasie).

Dostała też 900 tys. zł dywidendy od swojej spółki zależnej Polityka Info, za pośrednictwem której ma 34 proc. udziałów w firmie Inforadio nadającej TOK FM. W ub.r. Inforadio wypłaciło udziałowcom (większościowym jest Grupa Radiowa Agory) 2,42 mln zł dywidendy, a Polityka Info zwiększyła zysk netto z 996,4 tys. do 1,1 mln zł.

Spółka Polityka jako jedyny udziałowiec na walnym zgromadzeniu w zeszłym tygodniu postanowiła, że dostanie od Polityka Info 2 mln zł dywidendy: cały zeszłoroczny zysk oraz 903,5 tys. zł z kapitału zapasowego.

2,2 mln zł na dywidendy i nagrody, mało optymizmu w 2023 r.

Zysk brutto Polityki w ub.r. zmalał z 3,05 mln do 605,1 tys. zł, a po potrąceniu podatku dochodowego (w ub.r. spółka zapłaciła 44,6 tys. zł, a rok wcześniej 277,9 tys. zł) zysk netto spadł z 2,77 mln do 560,5 tys. zł.

Na walnym zgromadzeniu zdecydowano, że do udziałowców i pracowników trafi cały zysk netto z ub.r., a także 1,68 mln zł z kapitału rezerwowego. 1,16 mln zł przeznaczono na dywidendę, natomiast 885,5 tys. zł na nagrody z zysku dla pracowników i współpracowników (dodatkowe 132,9 tys. zł pochłoną składki na ZUS od tych nagród).

Bilans spółki w br. poprawi 2 mln zł dywidendy od Polityka Info, natomiast perspektywę działalności operacyjnej określono w sprawozdaniu jako mało optymistyczną. - Utrzymująca się wysoka, dwucyfrowa inflacja, najwyższy w ostatnich latach wzrost najniższej płacy i stawki godzinowej oznaczać będzie dalszy wzrost kosztów działalności w tym kosztów płacowych i usług obcych. Szacowany wzrost kosztów to ok. 2,5 mln zł - wyliczono.

Według wydawcy trudno będzie uzyskać podobnie wysoki wzrost przychodów. - Inflacja będzie ograniczała bowiem budżety domowe i firmowe, co może wpłynąć na zmniejszenie przychodów zarówno ze sprzedaży wydawnictw jak i ze sprzedaży reklam. Ponadto coraz bardziej niewydolny, staje się rynek dystrybucji prasy, co ma istotny wpływ na wielkość sprzedaży wydań prasowych - opisano.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Polityki” obciążony inflacją. Zysk dzięki dywidendzie z TOK FM

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SerzyfvTO
coin
odpowiedź
User
Media
Dwutygodnik Forum, Polityka i Świat Nauki są dla inteligencji - więc w pisowskim państwie analfabetów i chłopskiego rozumu muszą sobie radzić same. Ode mnie szacun za trzymanie poziomu.
odpowiedź
User
PT
No Baczyński i „Polityka” to w ogóle był symbol sukcesu xD. Dopóki były pieniądze z reklam spółek SP
odpowiedź