SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd waha się w sprawie przyszłości pasma naziemnej telewizji cyfrowej

Jesienią odbędzie się międzynarodowa konferencja WRC-23 w Dubaju. Część pasma zajmowanego obecnie przez naziemną telewizję cyfrową, może trafić do operatorów telekomunikacyjnych. - Jakby mnie ktoś rok temu zapytał, to powiedziałbym, że wygra telewizja, ale dzisiaj to nie jest już dla mnie oczywiste - mówi Wirtualnemedia.pl osoba zaangażowana w prace rządu nad stanowiskiem.

Dołącz do dyskusji: Rząd waha się w sprawie przyszłości pasma naziemnej telewizji cyfrowej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pasjonat
Powinno się przeznaczyć kolejne pasmo dla operatorów telefonii komórkowej oraz wyznaczyć termin do kiedy realnie będzie funkcjonować naziemna telewizja cyfrowa. Nawet gdyby to miał być rok 2040. Będzie czas by z telewizją przejść całkowicie na IP (OTT/IPTV). Nadal będzie dostępna oferta satelitarna oraz kablowa. Takie podejście pozwoli na bardzo dynamiczny rozwój rynku telewizyjnego. Tylko po IP jest miejsce dla kolejnych kanałów 4K, 8K oraz HD. Dalszy rozwój rynku usług mobilnych pozwoli też na dostarczanie usług TV po IP w ramach sieci mobilnej.


Będzie duża wygoda dla ludzi dla starszych ludzi też, zdobędą wiele nowych kanałów od innych nadawców, które nie są 3 monopolami rynkowymi.

Już widzę 70 latków mocujących się z najnowszym sprzętem. A demografia jest taka, że 70+ będzie liczniejsze niż pokolenie 20-30. Kto z średnim wzrokiem zauważy różnicę pomiędzy full hd a 8K?
Telewizję należy zostawić w obecnym paśmie.


Jak Ty nic nie rozumiesz. Za kilka lat znów trzeba będzie wymieniać telewizory na nowe... bo zabraknie w NTC pasma. Przerabialiśmy już przejście z analogu na H264, potem przerabialiśmy przejście na H265. Wkrótce i tak będzie czekała nas kolejna wymiana telewizora - o czym dzisiaj się nie mówi. Deklarując termin wyłączenia NTC przyśpieszamy na rynku zmiany korzystne dla widzów. Dzisiaj rynek NTC jest już zabetonowany dla kilku grup medialnych. Nowi nadawcy nie mają możliwości wejścia ze swoimi kanałami - bo nie mamy miejsca na kolejne multipleksy itp. Im szybciej przejdziemy na TV po IP tym lepiej dla Polskiego rynku. Zresztą i tak globalni gracze nie będą czekać na to co się będzie działo... Wszyscy zaoferują TV w ramach OTT. YouTube, producenci telewizorów...

A ten 70 latek otrzyma od kuriera paczkę z nowym telewizorem - podłączy go do prądu i TV będzie działać. Nawet nie będzie wiedział w jaki sposób ten sygnał będzie docierał do TV. Telewizor będzie niczym smartfon z gigantycznym ekranem oraz dodatkowym złączem (Ethernet dla tradycjonalistów). Połączy się z dostępnym WiFi lub siecią 6G.

Tak więc można śmiało ustalać datę wyłączenia NTC w Polsce.
odpowiedź
User
pasjonat
Będzie duża wygoda dla ludzi dla starszych ludzi też, zdobędą wiele nowych kanałów od innych nadawców, które nie są 3 monopolami rynkowymi.
odpowiedź
User
2jm
Odkąd znany operator komórkowy wszedł w 5G, rzeczywista prędkość transmisji spadła do 500 kb. Poziom sygnału spadł o połowę.
Lokalizacja to centrum miasta.
Jaki obraz przez to doleci?
Łapy precz od eteru!
odpowiedź