SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Wprost" zawyżył sprzedaż, skorygował ją, ale się odwoła

AWR “Wprost” wysłał do ZKDP autokorekty do deklaracji o sprzedaży ogółem “Wprost” w 2010. Wydawca nie zgadza się jednak z uchwałą ZKDP o analogicznej korekcie za 2009.

Dołącz do dyskusji: "Wprost" zawyżył sprzedaż, skorygował ją, ale się odwoła

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lis z Presserwis
News dnia 

 
 "Wprost" wyprzedza "Newsweek" i chce audytu wszystkich tygodników opinii 
 ”Wprost” w listopadzie ub.r. przegonił pod względem sprzedaży ”Newsweek Polska” i jest obecnie wiceliderem segmentu tygodników opinii. A jego wydawca sugeruje przeprowadzenie nadzwyczajnego audytu wyników sprzedaży wszystkich tytułów segmentu.
   Jak informowaliśmy, tydzień temu zarząd Związku Kontroli Dystrybucji Prasy postanowił przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę wyników ”Wprost” (AWR ”Wprost”). Zrobiono to na wniosek konkurentów tego tytułu – ”Polityki” (”Polityka” Spółdzielnia Pracy) i ”Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska). Przypominali oni, że ZKDP upomniał już ”Wprost” za deklaracje z 2009 roku, a mimo to wyniki za 2010 rok wciąż były prezentowane z tym samym błędem. Kontrola ma się rozpocząć 1 lutego br.
Wczoraj Platforma Mediowa Point Group, właściciel ”Wprost”, wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreśla, że nie zgadza się z uchwałą ZKDP dotyczącą zastrzeżeń do danych o rozpowszechnianiu tygodnika wykazanych w deklaracjach za rok 2009. Dodaje, że mimo to złożono autokorekty danych za lata 2009 i 2010. – Te wyniki są już widoczne w najnowszym raporcie ZKDP – zaznacza Anna Pawłowska-Pojawa, PR manager Point Group. W komunikacie podkreślono, że korekta za 2009 rok nie ma wpływu na najważniejszą pozycję w deklaracjach, czyli rozpowszechnianie płatne razem. Wydawca ”Wprost” zwracał także uwagę na to, że po uchwale ZKDP korekcie poddano także deklaracje „Newsweeka” z 2009 roku. A w 2010 roku autokorekty składali zarówno „Newsweek”, jak i „Polityka”.
„W związku z powyższym oraz z wątpliwościami, które budzą deklaracje składane przez wydawców, w naszej opinii należy rozważyć przeprowadzenie audytów nadzwyczajnych wszystkich tygodników opinii, co pozwoliłoby ostatecznie zakończyć sprawę i jednoznacznie rozstrzygnąć, czy dane prezentowane przez wydawców są sporządzane według tych samych standardów” – napisano w oświadczeniu.
- Nasz wniosek został rozpatrzony przez ZKDP. Jeśli "Wprost" ma dowody, to niech też złoży wniosek o audyt, a nie wydaje oświadczenia, które ma tylko zaciemnić obraz całej sprawy - komentuje Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy "Polityki".
Według danych ZKDP liderem segmentu tygodników opinii jest ”Polityka”. Jej średnie rozpowszechnianie płatne razem w listopadzie ub.r. wyniosło 140 828 egz. - to wzrost o 2,1 proc. w porównaniu z listopadem 2009 roku. Na drugie miejsce awansował ”Wprost” z wynikiem 130 496 egz. (wzrost o 56,2 proc.). Na trzecie miejsce z drugiego spadł „Newsweek” – 113 195 egz. (wzrost o 5 proc.). – Nasz wydawca i wydawca „Polityki” złożyli już wniosek o nadzwyczajną kontrolę deklaracji „Wprost”, jak będziemy znali jej wyniki, to wówczas w tej sprawie będzie można coś powiedzieć – mówi Wojciech Maziarski, redaktor naczelny „Newsweeka”, komentując ostatnie wyniki ”Wprost”. – Dynamiczny wzrost to wynik zmian w redakcji „Wprost”, które pociągnęły za sobą diametralną zmianę jego jakości merytorycznej, czyli tego, co dla czytelników jest najważniejsze – zapewnia Anna Pawłowska-Pojawa z Point Group.
Na dalszych miejscach znalazły się: ”Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) – 69 338 egz. (wzrost o 173 proc.), ”Przekrój” (Wydawnictwo Przekrój) – 44 695 egz. (spadek o 5 proc.), ”Przegląd” (Towarzystwo Wydawnicze i Literackie) – 20 435 egz. (spadek o 5 proc.).
W grupie tygodników z przedrukami wzrost o 7,6 proc. zanotował ”Tygodnik Angora” (Wydawnictwo Westa-Druk Mirosław Kuliś) – jego średnie rozpowszechnianie płatne razem w listopadzie ub.r. wyniosło 360 774 egz. Z kolei ”Forum” (”Polityka” Spółdzielnia Pracy) sprzedawało średnio 16 765 egz. (spadek o 8,4 proc.).
Wśród tygodników katolickich liderem jest ”Gość Niedzielny” (Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej Gość Niedzielny) z wynikiem 144 693 egz. (wzrost o 5,4 proc.). Dalej są: ”Przewodnik Katolicki” (Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha) – 27 196 egz. (spadek o 3,5 proc.) i ”Tygodnik Powszechny” (Tygodnik Powszechny) – 20 385 egz. (spadek o 7,7 proc.). (SK)
odpowiedź
User
wladi
ale kombinują w tym Wprost. Żenada i wstyd.
odpowiedź
User
lolek
Ja...... Tygodnik kłamie w żywe oczy a ktos pisze, że go to nie obchodzi. Żal mi Ciebie, moze wiekszosci nie robi roznicy jak ich kantuja to dlatego tak głosują
odpowiedź