SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza pilotażowa emisja w 5G Broadcast. Alternatywa dla obecnej telewizji naziemnej?

Urząd ds. Mediów Saksonii-Anhalt (MSA) rozpoczął przetarg na pilotażową emisję w standardzie 5G Broadcast w mieście Halle. Emisja próbna w standardzie, który niemieckie media określają jako alternatywę wobec DVB-T2, ma potrwać dwa lata. Po raz pierwszy w eksperymencie będą mogli uczestniczyć prywatne kanały telewizyjne.

fot. spinner-group.comfot. spinner-group.com

Jak informuje cablevision-europe.de, regulator chce, aby pilotaż rozpoczął się jeszcze przed startem turnieju piłkarskiego Euro 2024, który nastąpi 14 czerwca. Firmy zainteresowane dostarczeniem rozwiązań technologicznych do obsługi 5G Broadcast, mają dwa tygodnie na składanie ofert. Emisja będzie prowadzona na kanale 40 w Halle.

W Niemczech już odbywały się emisje próbne w standardzie 5G Broadcast, ale uczestniczyli w nich wyłącznie nadawcy publiczni. W Bawarii miał miejsce wspólny projekt 5G Today i BR, w Nadrenii Północnej-Westfalii Vodafone i WDR, natomiast w Badenii-Wirtembergii Media2Go i SWR. Standard 5G Brodcast testowano także w czeskiej Pradze, a także we Włoszech i Francji. Standard będzie tez testowy podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich. Dzięki niemu wiele osób w pobliżu jednego miejsca ma bez trudu oglądać przekaz na żywo z wydarzenia sportowego.

Na czym polega 5G Broadcast?

Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Oglądanie telewizji w streamingu może powodować nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Większość abonentów sieci komórkowych musi też uważać, aby nie przekroczyć limitu danych (pakiety bez limitu oferuje T-Mobile). W przypadku 5G te problemy znikają. Do odbioru za pomocą 5G Broadcast nie trzeba umowy na telefon komórkowy, ani nawet karty SIM. Wystarczy urządzenie obsługujące transmisję 5G, takie jak smartfon, tablet czy samochodowy odtwarzacz multimedialny. Prototypy sprzętów do 5G Broadcast już są dostępne. Pytanie czy technologia przeznaczona głównie do mobilnego odbioru odniesie sukces. Kilkanaście lat temu nie przyjął się standard DVB-H na telefony komórkowe, choć przez kilka lat odnosił sukcesy w krajach azjatyckich.

W Europie obowiązującymi standardami naziemnej telewizji cyfrowej są DVB-T i DVB-T2. W ciągu dwóch ostatnich lat większość działających w naszym kraju multipleksów przeszła na DVB-T2 z kodekiem HEVC. W przypadku starszych telewizorów lub dekoderów, konieczna była ich wymiana, aby móc dalej oglądać najważniejsze kanały.  W Japonii i Ameryce Południowej używa się standardu ISDB-T. W USA, Kanadzie, Meksyku i Korei Południowej stosowany jest ATSC. Chińczycy używają własnego standardu DTMB. Obecnie Brazylia pracuje nad nowym standardem TV 3.0. Jego wdrażanie ma zacząć się w 2025 roku.

Dołącz do dyskusji: Rusza pilotażowa emisja w 5G Broadcast. Alternatywa dla obecnej telewizji naziemnej?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zuza
U nas będzie ciężko jeśli nie trzeba będzie umów i płatności to z czego będzie żyć Polsat, Canal + czy inni biedacy.
Zyskają tylko producenci technologiczni.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Ciekawostką jest, że nadawcy komercyjni w Szwajcarii wykluczyli wykorzystywanie 5G Broadcast dla radia w następnych 10 latach. W Szwajcarii wyłączono DVB-T bez alternatywy naziemnej. Polskie rozgłośnie uważają, że 5G Broadcast będzie lepszy niż DAB+. KRRiT, UKE i rozgłośnie komercyjne nie przeprowadzają żadnego testu. Źle to wygląda z tym 5G Broadcast, bo Polska nie stała się wiodącym krajem przy wprowadzeniu 5G Broadcast na szerszą skalę.
odpowiedź
User
Popieram 5G Broadcast
Tak, to jest dobra koncepcja, ale kto będzie robił za niewolnika, jak wszyscy będą mieć to za darmo ?
odpowiedź