SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel zarobił na przejściu na DVB-T2. W górę wpływy i zysk, 2,6 mld zł w portfelu zamówień

Od kwietnia do grudnia ub.r. przychody Emitela zwiększyły się rok do roku o 11,5 proc. do 416 mln zł, a zysk EBITDA - o 5,6 proc. do 277 mln zł. Operator ma zakontraktowane zamówienia o  wartości ponad 2,6 mld zł.

fot. materiały prasoweArticle

Wyniki finansowe Emitela z trzech kwartałów od kwietnia ub.r. podał w sprawozdaniu finansowym brytyjski fundusz Cordiant Digital, który przejęcie 100 proc. udziałów operatora sfinalizował w listopadzie ub.r. Transakcja była warta 352 mln funtów, wcześniej przez 9 lat Emitel należał do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners.

W raporcie zaznaczono, że zysk firmy zwiększył się słabiej od przychodów z powodu wysokiego wzrostu cen energii, który z opóźnieniem odzwierciedlają wyższe stawki w umowach z klientami.

Emitel obsługuje m.in. emisję wszystkich stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, która wiosną ub.r. przeszła na nowszy standard DVB-T2/HEVC (wyjątkiem jest multipleks z kanałami TVP nadawany nadal w poprzedniej technologii). W 2021 roku operator zanotował wzrost przychodów o 8,3 proc. do 485,91 mln zł, z czego 207,7 mln zł pochodziło od Telewizji Polskiej i Cyfrowego Polsatu mających najwięcej kanałów naziemnych.

Emitel z 2,6 mld zł w portfelu zamówień i 1,5 mld zł kredytów

Natomiast obecnie ma zakontraktowane 2,6 mld zł przyszłych wpływów (bez uwzględniania zapisanej w umowach indeksacji o inflację). Umowy sięgają do 2035 roku, dodatkowo br. firma spodziewa się podpisać kolejne i przedłużyć umowy krótkoterminowe. Wśród nowych zleceń jest wdrożenie i obsługa dla jednego z głównych operatorów telekomunikacyjnych usługi streamingowej obejmującej ok. 140 stacji telewizyjnych, z czego ponad 100 w jakości HD.

Emitel rozwija usługi IPTV, VOD, CDN i dynamic ad insertion, w ub.r. uruchomił też 40 nowych wież telekomunikacyjnych (wynajmuje je Orange Polska).

Na koniec ub.r. zadłużenie bankowe operatora wynosiło 1,5 mld zł, spłata 67 proc. odsetek w br. była zabezpieczona przed wzrostem stóp procentowych. Kredyty mają zostać zwrócone w czerwcu 2024 roku, przy czym menedżerowie Emitela i Cordiant Digital przygotowują już plan refinansowania długu.

Fundusz pochwalił się, że w ub.r. skorzystał z osłabienia kursu złotego: po uzgodnieniu kupna Emitela w styczniu zapewnił sobie w kontraktach typu forward niezbędną kwotę polskiej walucie, dzięki czemu zapłacił za nią 18 mln funtów mniej, finalizując transakcję w listopadzie.

Dołącz do dyskusji: Emitel zarobił na przejściu na DVB-T2. W górę wpływy i zysk, 2,6 mld zł w portfelu zamówień

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WC
Taka firma powinna być w polskich rękach.
odpowiedź
User
miś społeczny
Nadajniki publicznego radia i telewizji powinny być własnością państwa. Do prywatnego operatora, choćby i z kapitałem zagranicznym, niech sobie idą nadawcy prywatni.
odpowiedź
User
L
@WC, @MisioPisio: Prezes UOKiK na zmianę właściciela Emitela wyraził zgodę wiosną 2022 roku, Ministerstwo Aktywów Państwowych - w czerwcu 2022, a Minusterstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - pod koniec 2022.
Na nic wylewanie żali. Trzeba było wyłożyć/zainwestować 352 mln funtów i sobie samemu kupić.
odpowiedź