SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP apeluje o cofnięcie zarzutu znieważenia Polski przez felietonistę „Angory”. „Dziennikarz ma prawo pisać skrajnie złośliwie”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, apeluje do prokuratury i sądu o unieważnienie zarzutów wobec satyryka Antoniego Szpaka, oskarżonego o znieważenie narodu polskiego w felietonie w „Angorze”. - Zastosowane w tym przypadku przez organy ścigania środki są nieadekwatne do popełnionego czynu. Publikując na łamach prasy felietony satyryk, jak każdy dziennikarz, ma prawo przedstawiać - nawet skrajnie złośliwie - swój osobisty punkt widzenia - tłumaczy CMWP SDP.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Śródmieście dotyczy felietonu Antoniego Szpaka zamieszczonego w „Angorze” w grudnia ub.r. Autor krytycznie skomentował w tekście obecność najważniejszych urzędników państwowych na uroczystości z okazji 26-lecia działalności Radia Maryja.

Szpak wyśmiał fragmenty listów od prezydenta Andrzeja Dudy i ówczesnej premier Beaty Szydło odczytane podczas uroczystości. - Panie Adrianie (to prześmiewcze określenie Andrzeja Dudy wzięte z serialu „Ucho prezesa” - przyp.), za takie zasługi wypada Ojca Dyrektora nie tylko w rękę pocałować. Jedynie w durnym, kołtuńskim kraju może dojść do takiej paranoi - ocenił felietonista.

Prokuratura zajęła się tymi stwierdzeniami, ponieważ jeden z czytelników „Angory” złożył zawiadomienie, w którym ocenił, że obrażają one polski naród, prezydenta i premiera. W ramach postępowania przygotowawczego śledczy zwrócili się o opinię do biegłego z zakresu lingwistyki, według którego zacytowane wyżej zdania obrażają polski naród i najważniejszych funkcjonariuszy publicznych, ponieważ „godzą w wyobrażenia pokrzywdzonych o własnej godności” i narażają ich na utratę zaufania.

W konsekwencji dwa tygodnie temu Antoniemu Szpakowi postawiono zarzut z artykułu 133 Kodeksu karnego mówiącego o znieważeniu narodu polskiego. Według przepisów grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.

CMWP SDP apeluje do prokuratury i sądu

W piątek oświadczeniu w tej sprawie wydało Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W komunikacie, podpisanym przez szefową CMWP dr Jolantę Hajdasz wyrażono zaniepokojenie zarzutami postawionymi Antoniemu Szpakowi i zaapelowano o odstąpienie od wymierzenia mu kary.

- Nie oceniając zasadności użytych przez satyryka sformułowań, ani jakości jego publicystyki CMWP SDP stwierdza, iż zastosowane w tym przypadku przez organy ścigania środki są nieadekwatne do popełnionego czynu. Publikując na łamach prasy felietony satyryk, jak każdy dziennikarz, ma prawo przedstawiać - nawet skrajnie złośliwie - swój osobisty punkt widzenia - czytamy w oświadczeniu.

CMWP przypomniało też, że wolność słowa i prasy jest chroniona przepisami prawa polskiego (art. 14 Konstytucji RP stanowi, iż nasz kraj zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu) oraz międzynarodowego (art. 10 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności mówi, że każdy ma prawo do swobody wypowiedzi, które obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe).

- Jak wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Praw Człowieka, swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnej prasy społeczeństwo demokratyczne nie istnieje - podkreśliła organizacja.

Antoni Szpak jest felietonistą „Angory” od 20 lat, wcześniej współpracował m.in. ze „Szpilkami”. Zarzuty postawione mu przez łódzką prokuraturę uznaje za absurdalne.

- Obrażam naród? W moim tekście ani razu nie pada to słowo. Krytykuję władzę umizgującą się do księdza mającego we władaniu rozgłośnię i telewizję. Te listy wiernopoddańcze premiera i prezydenta, które cytuję, nie przystają do poważnego państwa - powiedział felietonista „Gazecie Wyborczej”.

Według danych ZKDP w pierwszym kwartale br. średnia sprzedaż ogółem „Angory” wynosiła 247 728 egz., o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP apeluje o cofnięcie zarzutu znieważenia Polski przez felietonistę „Angory”. „Dziennikarz ma prawo pisać skrajnie złośliwie”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qlega
No i zaczęło się.
odpowiedź
User
nuuuuuda
Szkoda robić temu nudziarzowi reklamę. Dawniej "Angora" była bardzo dobrą gazetą. Niestety obecnie zrobiono z niej kółko wzajemnej adoracji nieśmiesznych satyryków.
odpowiedź
User
Kropka
Bedą ciągać faceta po sądach, a i tak w końcu sprawa zostanie umorzona - w najgorszym wypadku trafi na arenę międzynarodową i wtedy Polska na całego się ośmieszy. Jak można nazwać państwo, które wytacza armaty, żeby strzelać do wróbla i na dodatek strzela w powietrze?Mądre państwo? Racjonalne? Myślące? No raczej nie. Co to kołtuństwa to kołtun w Polsce od dawna ma się dobrze. Biblią kołtuństwa wciąż jest "Moralność pani Dulskiej", tej pani Dulskiej, która brudy nakazywała prać we własnym domu. Są jakieś skojarzenia z polskim rządem? Ja mam, ale nie napiszę, bo mnie tez posadzą. Bo prawda jest taka, że jeszcze chwila i bedą oskarżać za komentarze. Też zreszta z marnym skutkiem, ale nie chce mi się tłumaczyć po prokuraturach.
odpowiedź