SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz trzeci na liście „Forbesa” z majątkiem 10,2 mld zł, Heronim Ruta i Aldona Wejchert w dół

Zygmunt Solorz znalazł się na trzecim miejscu tegorocznej listy najbogatszych Polaków opublikowanej przez „Forbes”. Majątek współtwórcy Grupy Cyfrowy Polsat oszacowano na 10,201 mld zł. Czołówka zestawienia pozostaje bez zmian - na pierwszym miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie przed Michałem Sołowowem.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

W nowej edycji listy 100 najbogatszych Polaków opublikowanej przez „Frobes” 3. pozycja Zygmunta Solorza pozostała bez mian w porównaniu z rankingiem z roku 2017, choć wartość majątku biznesmena została wyceniona niżej – na poziomie 10,201 mld zł w porównaniu z 10,305 mld zł sprzed roku.

W październiku 2016 r. Zygmunt Solorz zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu i skupił się na tworzeniu strategii oraz nadzorze nad ich wdrażaniem we wszystkich firmach z jego grupy kapitałowej.

Solorz jest kluczowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu, należące do niego akcje są warte ponad 8 mld zł, na początku lutego br. biznesmen dokupił udziały CP, dzięki którym ma 66 proc. głosów na WZA. Jest też największym inwestorem na warszawskiej giełdzie.

Na 26. miejscu zestawienia „Forbesa” znalazł się Heronim Ruta, od wielu lat bliski współpracownik Zygmunta Solorza, którego majątek wyceniono na 1,323 mld zł. Obecne miejsce Ruty oznacza spadek w rankingu, bowiem w ub.r. zajął on 18. pozycję z majątkiem na poziomie 1,328 mld zł.

Na tegorocznej liście oprócz Solorza i Ruty znalazły się też 3 inne osoby z branży mediów. 52. miejsce zajął Krzysztof Klicki, założyciel firmy Kolporter zajmującej się kolportażem i sprzedażą prasy. Jego majątek wyceniono, podobnie jak rok wcześniej na 820 mln zł.

O trzy oczka niżej, na 55. pozycji znalazła się Aldona Wejchert, wdowa po współwłaścicielu Grupy ITI Janie Wejchercie z majątkiem oszacowanym na 763 mln zł – bez zmian rok do roku. 60. miejsce w ubiegłorocznym rankingu stracił także Dariusz Dąbski, właściciel i prezes Telewizji Puls. Jego majątek „Forbes” wycenił obecnie na 632 mln zł, co uplasowało biznesmena na 68. pozycji na liście.

Liderami zestawienia są tak jak w ub.r. Dominika i Sebastian Kulczykowie. Obecnie wartość ich majątku oszacowano na 13,898 mld zł wobec 14,273 mld rok wcześniej. Na 2. miejscu znalazł się Michał Sołowow wyceniony przez „Forbes” na 11,410 mld zł (11,814 mld przed rokiem).

Poniżej pierwsza 10-tka tegorocznego zestawienia 100 najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”.

1. Sebastian i Dominika Kulczyk – 13,989 mld zł
2. Michał Sołowow – 11,410 mld zł
3. Zygmunt Solorz – 10,201 mld zł
4. Jerzy Starak – 6,315 mld zł
5. Dariusz Miłek – 5,028 mld zł
6. Tomasz Biernacki – 4,175 mld zł
7.  Paweł Marchewka – 3,527 mld zł
8.  Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie – 3,442 mld zł
9.  Zbigniew Juroszek – 3,070 mld zł
10. German Efromovich – 3,035 mld zł

W artykule wstępnym zapowiadającym tegoroczne zestawienie najbogatszych Polaków Paweł Zielewski, redaktor naczelny polskiej edycji „Forbesa” wylicza, że łączny majątek wszystkich osób ujętych w „setce” wynosi 147 mld zł. Na liście znalazła się także rekordowa liczba 37 miliarderów, a majątek wszystkich bohaterów tegorocznej listy w ciągu roku powiększył się o 16 mld zł.

- Wszyscy polscy miliarderzy, a jest ich w tym roku 37, mogliby zapewnić funkcjonowanie państwa przez jakiś miesiąc - ujawnia w artykule Paweł Zielewski. - Łączne majątki rodzeństwa Kulczyków, Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza utrzymałyby poziom życia w Polsce przez nieco ponad tydzień. To i tak nie najgorzej, bo np. rząd Chin wydałby pieniądze Jacka Ma, najbogatszego Chińczyka, w niecałe cztery dni, a Donald Trump pieniądze Jeffa Bezosa w dni pięć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz trzeci na liście „Forbesa” z majątkiem 10,2 mld zł, Heronim Ruta i Aldona Wejchert w dół

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
biedaq
Ech... ktokolwiek dałby mi chociaż 500 tys. zł z tego majątku, kupiłbym sobie mieszkanie i wreszcie mógł żyć spokojnie. Dla takich p. Kulczyków to raptem ~0,00357 proc. majątku, dla mnie to by było wybawienie... Za te 500 tys. zrobiłbym WSZYSTKO. Ale cóż, byłem biedny, jestem biedny, będę na zawsze biedny :(
49 30
odpowiedź
User
conf
Ech... ktokolwiek dałby mi chociaż 500 tys. zł z tego majątku, kupiłbym sobie mieszkanie i wreszcie mógł żyć spokojnie. Dla takich p. Kulczyków to raptem ~0,00357 proc. majątku, dla mnie to by było wybawienie... Za te 500 tys. zrobiłbym WSZYSTKO. Ale cóż, byłem biedny, jestem biedny, będę na zawsze biedny


niestety taki jest ten świat, zawsze był i zawsze będzie- pociesz się tym, ze częśc z nich, mimo że mają wszystko, są tak samo nieszczęśliwy jak ty. Tylko najgorzej jak taki bogaty du.. zaczyna żalić się że "pieniądze szcześcia nie dają", to mi się nóż w kieszeni otwiera - jak ci kur.. szcześcia nie daja to rozdaj innym, którym by odmieniły świat i życie na lepsze , albo przestań pieprz... takie głupoty. A w myśl reguły że pierwszy milion się albo kradnie albo dziedziczy, zwłaszcza u nas w okresie transformacji - pozniej już sie kołowrotek pieniędzy sam kręci ; )
17 12
odpowiedź
User
BUL&DonekKondonek
A POLSAT drenuje niemiłosiernie nasze kieszenie
10 8
odpowiedź
User
do biedaq
to przestan sie uzalac nad soba, jak nie ty to nikt inny Ci nie da lepszej pracy i wyplaty .Wez sie w garsc a nie wyliczaj ile % ich podatku wystarczyloby tobie do zycia
11 9
odpowiedź
User
Sarud
Ech... ktokolwiek dałby mi chociaż 500 tys. zł z tego majątku, kupiłbym sobie mieszkanie i wreszcie mógł żyć spokojnie. Dla takich p. Kulczyków to raptem ~0,00357 proc. majątku, dla mnie to by było wybawienie... Za te 500 tys. zrobiłbym WSZYSTKO. Ale cóż, byłem biedny, jestem biedny, będę na zawsze biedny


Z tego co piszesz to jesteś biednym umysłowo żebrakiem. Rusz tyłek i do roboty
12 14
odpowiedź