SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od poniedziałku większość naziemnych stacji w jakości HD

Telewizja ojca Tadeusza Rydzyka od poniedziałku będzie dostępna w części Polski w lepszej jakości obrazu. Wszystko dzięki zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. TV Trwam będzie nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD), podobnie jak większość naziemnych stacji.

TV Trwam już od dłuższego czasu produkuje większość treści w jakości HD. Emisja w sieciach kablowych, drogą satelitarną i poprzez MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej odbywa się jednak w jakości SD, czyli standardowej rozdzielczości.

28 marca dojdzie do przejścia ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC w województwach dolnośląskim i lubuskim. Do końca czerwca większość kanałów naziemnych ma być nadawanych tylko w nowym standardzie w całej Polsce.

- Od poniedziałku, wraz ze zmianą standardu na DVB-T2, TV Trwam będzie dostępna w jakości HD dla widzów w woj. dolnośląskim i lubuskim - informuje portal Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik Prasowy operatora radiotelekomunikacyjnego Emitel. Wraz z przejściem kolejnych regionów na nowy standard, także w nich poprawi się jakość TV Trwam i wielu innych stacji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Niemal wszystkie kanały w jakości HD

TV Trwam nie jest jedynym kanałem, który przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC poprawi jakość obrazu. Emisję wszystkich stacji w jakości HD planuje także Telewizja Polska.

- Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD). (...) Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K – zdradziło portalowi Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Jesienią ma zostać bowiem reaktywowany kanał TVP 4K. Będzie emitował głównie propozycje rozrywkowe. Obecnie w ramach MUX-3 TVP nadaje w wysokiej rozdzielczości kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, a w MUX-8 TVP Kultura HD. W skład eksperymentalnego MUX-5 docierającego do 90 proc. populacji Polski wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD.

W jakości HD mają być dostępne też stacje TV Puls i Puls 2, a także zdecydowana większość kanałów naziemnych TVN Grupy Discovery, które testowo były już oferowane w niektórych miastach w wysokiej rozdzielczości, ale zgody na emisję próbną wygasły. - Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC kanały TVN Grupy Discovery na MUX2, czyli TVN i TVN7, a także kanał TTV na MUX1, będą dostępne w rozdzielczości HD. Kanał Metro, dostępny na multipleksie MUX-8, będzie nadal nadawany w rozdzielczości SD - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef TVN ds. komunikacji korporacyjnej TVN. MUX-8, gdzie jest dostępny kanał Metro, ale także m.in. Nowa TV, Wp i Zoom TV na razie nie przejdzie na DVB-T2/HEVC.

Polsat i Nowa TV w jakości HD jest dostępny w ramach multipleksu eksperymentalnego spółki BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Firma podczas czwartkowej konferencji zapewniła, że jest przygotowana na przejście do DVB-T2/HEVC, więc jej kanały: Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Fokus TV, Eska TV, Polo TV,  też będą zapewne oferowane w wysokiej rozdzielczości. Nowa TV wchodzi w skład MUX-8, więc w ramach tego multipleksu emisja na razie będzie prowadzona w standardowej rozdzielczości. Wydarzenia24 od momentu startu we wrześniu ub.r. w ramach MUX-4 były oferowane w jakości HD.

Od 28 marca zmiana standardu nadawania

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Osoby, których tuner lub telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że taki los może spotkać 1,7 mln gospodarstw domowych. Mieszkają w nich głównie osoby starsze i samotne.

Dołącz do dyskusji: Od poniedziałku większość naziemnych stacji w jakości HD

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nickt
Fejkowa propaganda w lepszej jakości. Zupełnie jak RT.
0 0
odpowiedź
User
ciekawy
Fejkowa propaganda w lepszej jakości. Zupełnie jak RT.

No właśnie. Nie piszą czy fejkowa propaganda TVN też będzie w HD.
0 0
odpowiedź
User
Xyz
Jaki kanał nadal pozostanie w SD po przejściu na DVB-T2 Hevc?
0 0
odpowiedź